1. خانه >
 2. صفحه اصلی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • وضعیت محیط زیست کشور و راه‌های نیل به وضعیت مطلوب

  برگزاری ششمین گفتگوی راهبردی در مرکز بررسی‌های استراتژیک

  وضعیت محیط زیست کشور و راه‌های نیل به وضعیت مطلوب

  9 دی 1394 ساعت 09:55

  مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در حال برگزاری مجموعه‌ای از‌ «گفتگوهای راهبردی» درباره مسائل اساسی توسعه و امنیت ملی ایران است. در ششمین نشست روز یکشنبه 13 دی 1394 دکتر مجید مخدوم عضو هیئت علمی بازنشسته دانشگاه تهران درباره‌ی «وضعیت محیط زیست کشور و راه‌های نیل به وضعیت مطلوب» سخن خواهد گفت.

 • احزاب سیاسی، هویت و همبستگی ملی در ایران

  احزاب سیاسی، هویت و همبستگی ملی در ایران

  علی اشرف نظری

  5 دی 1394 ساعت 10:24

  احزاب سیاسی اصلی‌ترین کانون تجمیع خواسته‌ها و علایق گوناگون تلقی می‌شوند که به واسطه حضور آنها، زمینه‌های ساختاری و عینی لازم برای تأثیرگذاری متقابل نیروهای سیاسی و اجتماعی بر یکدیگر و بر ساختارهای سیاسی فراهم می‌شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که پیش‌روی تحلیل‌گران سیاسی می‌باشد، چگونگی فراهم‌آوردن بسترهای نهادینه و قانونمند جهت مشارکت مدنی- سیاسی افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی است. در این میان احزاب‌سیاسی اصلی‌ترین کانون تجمیع خواسته‌ها و علایق گوناگون تلقی می‌شوند که به واسطه حضور آنها، زمینه‌های ساختاری و عینی لازم برای تأثیرگذاری متقابل نیروهای سیاسی و اجتماعی بر یکدیگر و بر ساختارهای سیاسی فراهم می‌شود.

 • ضرورت اعمال مالیات آلودگی به قیمت بنزین در شهرهای بزرگ

  ضرورت اعمال مالیات آلودگی به قیمت بنزین در شهرهای بزرگ

  علی سرزعیم

  1 دی 1394 ساعت 10:36

  نزدیک به دو دهه است که استدلال‌هایی از سوی اقتصاددانان و نظام کارشناسی مبنی بر ضرورت افزایش قیمت بنزین مطرح شد و هر بار نظام تصمیم‌گیری با بهانه اینکه این طرح تورم‌زاست از انجام آن شانه خالی کرد. حال چه باید کرد؟

 • گفتگو‌های راهبردی (5): علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن

  گفتگو‌های راهبردی (5): علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن

  29 آذر 1394 ساعت 16:35

  مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در نظر دارد مجموعه‌ای از‌ «گفتگوهای راهبردی» درباره مسائل اساسی توسعه و امنیت ملی ایران را برگزار کند. مرکز در پنجمین نشست در روز سه‌شنبه 1 دی 1394 میزبان جناب آقای دکتر مسعود تجریشی، رئیس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه خواهد بود. مسعود تجریشی در این گفتگوی راهبردی درباره‌ی «علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن: رهیافتی برای مدیریت آب و توسعه پایدار کشور» سخن خواهد گفت.

 • از «سیمان» مجلس تا «اشرشیاکلی» آب معدنی

  از «سیمان» مجلس تا «اشرشیاکلی» آب معدنی

  احسان محمدی

  23 آذر 1394 ساعت 21:18

  گرد و غبار ناشی از به کار بردن واژه «سیمان» در جامعه آرام آرام فروکش کرد. ماجرای پرچالشی که در نتیجه آن گفته شد یکی دو نماینده مجلس به دلیل تالمات روحی و فشارهای سیاسی در بیمارستان بستری شدند. با احترام بسیار برای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دغدغه فوق‌العاده‌ای که نسبت به بررسی برجام نشان دادند، بسیاری از مردم پرسیدند آیا این درجه از حساسیت نسبت به مسائل دیگر در کشور وجود دارد؟

 • چالش‌های اصلی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستان

  چالش‌های اصلی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستان

  فرزاد رمضانی بونش

  24 خرداد 1396 ساعت 22:05

  حضور اخیر گلبدین حکمتیار در کابل پس از ۲۰ سال و سپس نخستین سخنرانی پس از امضای توافق‌نامه صلح حزب اسلامی در شرایطی است که چالش‌های گسترده و مهمی فراروی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستان است.

 • تنش در روابط عربستان و قطر: ریشه‏‌ها و پیامدها

  تنش در روابط عربستان و قطر: ریشه‏‌ها و پیامدها

  سید رضی عمادی

  22 خرداد 1396 ساعت 16:20

  به نظر نمی‏‌رسد تنش میان قطر و کشورهای عربی به‌خصوص عربستان سعودی در سطح فعلی باقی بماند و روند کاهشی را طی خواهد کرد. مهم‏ترین سناریوی پیش‏ روی این تنش، حل آن از طریق میانجی‏گریِ یک کشور ثالث است.

 • شهروند فعال، دولت مسئولیت‌جو و اندیشیدن به پیروزی پایدار

  بایسته‌های راهبردی دولت دوازدهم

  شهروند فعال، دولت مسئولیت‌جو و اندیشیدن به پیروزی پایدار

  علی اشرف نظری

  20 خرداد 1396 ساعت 18:26

  «هوش عاطفی‌‌ فرهنگی» و «عقلانیت برانگیخته»، ذاتی امر سیاسی است و نباید آن را نادیده گرفت. این بدان معناست که بسیاری از پدیدههای سیاسی متضمن هیجان و احساس است، تا این که صرفاً مبین تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت "خنثی یا منفعلانه" و یا عقلایی باشند. در واقع، تمام مفاهیم سیاسی در معرض هیجانات مثبت یا منفی (شناخت فعالانه) قرار دارند.

 • انتخابات ایران: واقعیت‌ها و انتظارات پیش رو

  انتخابات ایران: واقعیت‌ها و انتظارات پیش رو

  نیکنام ببری

  16 خرداد 1396 ساعت 23:27

  نبودِ فاصله زمانی مناسب برای تبلیغ و معرفی نامزدها، پیامدی جز شعاری‌شدن انتخابات ازسوی نامزدها نخواهد داشت. قاعده‌مندی و رفتار سازمانی و حزبی به تشریک مساعی تمامی جریان‌های سیاسی نیاز دارد. در صورت پایبندی افراد و گروه‌ها به سیتسم حزبی، جامعه نیز در انتخاب‌های سیاسی خود محاسبه‌شده‌تر عمل خواهد کرد.

 • کدام دولت پایبندتر بوده است؟

  «آب‌رسانی» و «برق‌رسانی» روستایی به‌مثابه دو شاخص ارزیابی پایبندی دولت‌ها به شعارهای اول انقلاب

  کدام دولت پایبندتر بوده است؟

  عبدالصمد محمودی

  9 خرداد 1396 ساعت 15:40

  امروز که قریب ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و خدمات ارزنده فراوانی توسط دولت‌های مختلف در جهت توسعه و آبادانی روستاها انجام شده است، اما یکی از نقاط کلیدی و برجسته خدمات دولت‌های پس از انقلاب «برق‌رسانی» و «آب‌رسانی» به روستاها بوده است. اگر بخواهیم از این منظر نگاهی به کارنامه دولت‌های دوران تثبیت انقلاب به‌ویژه پس از جنگ تحمیلی بیندازیم بهتر می‌توان رویکرد این دولت‌ها را نسبت به صاحبان اصلی انقلاب (به تعبیر امام) مورد تحلیل قرار داد.