1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی >
 5. امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • شیب ملایم افزایش روابط هندوستان و اسرائیل

  شیب ملایم افزایش روابط هندوستان و اسرائیل

  فرزاد رمضانی بونش

  26 دی 1396 ساعت 08:15

  اگر در گذشته، اسرائیلی‌ها اغلب ابزار و متحدان استعمار بریتانیا شناخته می‌شدند و با آن‌ها برخورد احتیاط‌آمیزی می‌شد، پایان جنگ سرد فرصتی را برای تغییر مسیر سیاست خارجی هند فراهم کرد و با افتتاح سفارت اسرائیل در سال ۱۹۹۲ این نگاه تقویت شد.

 • چالش‌های بنیادین دالان اقتصادی چین و پاکستان

  چالش‌های بنیادین دالان اقتصادی چین و پاکستان

  فرزاد رمضانی بونش

  17 دی 1396 ساعت 11:26

  این دالان شامل 60 پروژه در زمینه‌هایی همچون جاده، راه‌آهن، بندر، نیروگاه برق، ارتباطات و مناطق صنعتی قرار است در سال 2030 تکمیل و پروژه‌های عمده تا سال 2023 اجرا شوند. اما چالش‌های بنیادینی فراروی دالان اقتصادی چین و پاکستان قرار دارد که نوشتار زیر به این امر پرداخته است.

 • بحران جهادگرایی و آینده جنگجویان خارجی پس از دولت اسلامی

  بحران جهادگرایی و آینده جنگجویان خارجی پس از دولت اسلامی

  نازنین نظیفی

  17 دی 1396 ساعت 09:08

  به نظر می‌رسد آنچه در زنده نگاه داشتن و بقای گروه‌های تروریستی دارای اهمیت است، تاکید بر حفظ تفکر افراطی از طریقِ تحت تاثیر قرار دادن مبارزان و تمرکز بر وجه الهام بخشی برای تداوم حملات تروریستی به صورت خودساخته است.

 • اتحادیه اروپا و عراق: از ثبات‌سازی تا جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای

  اتحادیه اروپا و عراق: از ثبات‌سازی تا جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای

  حسین مفیدی احمدی

  5 دی 1396 ساعت 15:30

  به نظر می‌رسد خاورمیانه و اروپا، تأثیر متقابل غیرقابل‌انکاری برساخت آینده‌های یکدیگر بر عهده خواهند داشت. سیاست اتحادیه اروپا در مواجهه با تحولات عراق نیز در بستر سیاست‌های خاورمیانه‌ای اتحادیه اروپا به‌ویژه ثبات‌سازی و جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای قابل‌درک است.

 • چین در مسیر تبدیل به ابرقدرت نظامی

  چین در مسیر تبدیل به ابرقدرت نظامی

  سیروس عامریان

  3 دی 1396 ساعت 12:37

  با گذشت زمان و تقویت توان اقتصادی چین، سرمایه‌گذاری در بخش نظامی نیز افزایش پیدا کرده و ارتش آزادی‌بخش خلق دیگر نیرویی با تجهیزات قدیمی با اتکا فقط به کمیت نیست و در حال حرکت به سمت نیرویی کیفی‌گرا است.

 • واکاوی پیامدهای طرح ترامپ در مورد قدس

  واکاوی پیامدهای طرح ترامپ در مورد قدس

  محمدرضا مرادی

  27 آذر 1396 ساعت 17:08

  هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا طی این 22 سال، انجام این امر را به‌صلاح نمی‌دانست، چرا که این اقدام در تقابل با حقوق بین الملل بود و سرنوشت بیتالمقدس باید از طریق مذاکره تعیین می‌شد نه اینکه به صورت یکجانبه تعیین تکلیف شود. اقدام ترامپ به‌نوعی شلیک به مذاکرات سازش بود.

 • آینده‌ای مبهم برای یمن پس از علی عبدالله صالح

  آینده‌ای مبهم برای یمن پس از علی عبدالله صالح

  نازنین نظیفی

  26 آذر 1396 ساعت 13:36

  به نظر می‌رسد وعده بهار عربی تقریباً در تمامی کشورهایی که خواستار تغییرات سیاسی بودند، به کابوس‌هایی سیاسی منتهی شده؛ و در یمن یکی از بدترینِ این کابوس‌ها ادامه دارد. تلاش‌های دیپلماتیک در مذاکرات صلح و آتش‌بس برای این کشور ناموفق بوده، و انسجام اجتماعی در سطح محلی نیز در این کشور همچنان به سمت ازهم‌پاشیده شدن ادامه دارد.

 • چشم‌انداز آینده داعش و سلفی‌گرایی جهادی

  چشم‌انداز آینده داعش و سلفی‌گرایی جهادی

  حسین مفیدی احمدی

  22 آذر 1396 ساعت 14:19

  آینده پیش روی داعش و سلفی‌گرایی جهادی تا حدود زیادی مبتنی بر پاسخ ما به دو پرسش است: آیا داعش به‌عنوان یک موجودیت غیر سرزمینی می‌تواند زنده بماند؟ و در صورت اضمحلال سازمان فعلی داعش، اعضاء و ظرفیت‌هایش به سمت کدام سازمان و یا گروه خواهند رفت؟

 • حریری، قربانی ناکامی منطقه‌ای عربستان

  حریری، قربانی ناکامی منطقه‌ای عربستان

  نیکنام ببری

  13 آذر 1396 ساعت 13:03

  اعلام استعفای ناگهانی سعد حریری نخست‌وزیر لبنان در چهارم نوامبر پرسش‌های فراوانی را پیش روی ناظران منطقه‌ای از دلایل این اقدام از سوی حریری و تأثیرات داخلی و منطقه‌ای آن مطرح ساخته است. در تحلیل و ارزیابی اقدام حریری باید بیش از هر چیز به رقابت‌های امنیتی در منطقه‌ی غرب آسیا میان دو قدرت مهم ایران و عربستان توجه کرد.

 • کشتار خونین مسجد الروضه: رویارویی مابین القاعده و دولت اسلامی؟

  کشتار خونین مسجد الروضه: رویارویی مابین القاعده و دولت اسلامی؟

  نازنین نظیفی

  13 آذر 1396 ساعت 10:55

  در کل می‌توان گفت حمل اخیر به مسجد الروضه در سینا دو مسئله را افشا می‌سازد: ضعف دولت مصر در ایجاد امنیت برای این منطقه، و به دنبال آن، خطرآفرین بودنِ این بخش از قلمرویِ قابل‌نفوذ و مرکزی برای سایر نقاط در منطقه.