1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی >
 5. امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • نکات مهم در مورد وضعیت کنونی داعش در افغانستان

  نکات مهم در مورد وضعیت کنونی داعش در افغانستان

  فرزاد رمضانی بونش

  7 آذر 1397 ساعت 22:45

  داعش عملاً نتوانسته پایگاه مهم را در بین جامعه افغانستان ایجاد کند؛ اما کوشش کرده تا با هدف قرار دادن اقلیت شیعه به تفرقه‌افکنی مذهبی دامن زند و با انفجار اماکن شیعیان شعله‌های فرقه‌گرایی را در افغانستان برافروخته و تحریک کند و یا حتی جنگ را به درگیری‌های قومی یا فرقه‌ای تبدیل کند.

 • معمای جذب بوکوحرام

  معمای جذب بوکوحرام

  سیدعلی نجات

  28 آبان 1397 ساعت 18:06

  پول و انگیزه مالی ناشی از فقر و بیکاری جوانان، بهره‌برداری از احساسات و عواطف جنسی دوران جوانی و تحریک این احساسات، و در نهایت اجبار جوانان از طریق ارعاب و تهدید به قتل، سه ضلع اصلی جذب نیرو در سازمان بوکوحرام بعد روی کار آمدن ابوبکر شیکاو بوده است.

 • خروج آمریکا از معاهده نیرو‌های هسته‌ای میانبرد

  چالشی تازه برای کنترل تسلیحات هسته‌ای

  خروج آمریکا از معاهده نیرو‌های هسته‌ای میانبرد

  اسماعیل بشری

  23 آبان 1397 ساعت 18:52

  دونالد ترامپ عمدتا به بهانه مقابله با تهدیدات موشک‌های میانبرد هسته‌ای چین، یا کره شمالی می‌خواهد از معاهده INF خارج شود ، این در حالی است که موشک های میانبرد چین یا کره شمالی و حتی جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه خاک آمریکا را تهدید نمی‌کند.

 • شکنجه، قتل و ناپدیدسازی خاشقجی از منظر حقوق بین‌الملل

  شکنجه، قتل و ناپدیدسازی خاشقجی از منظر حقوق بین‌الملل

  جاوید منتظران

  19 آبان 1397 ساعت 22:01

  در این یادداشت، از منظر حقوق بین‌الملل، به بررسی قتل خاشقچی، چگونگی انجام آن‌که با شکنجه و سپس ناپدید سازی همراه بوده است، خواهیم پرداخت و عواقب حقوقی بین‌المللی متوجه رژیم مرتجع عربستان سعودی و الزامات دستگاه دیپلماسی کشور در این خصوص را تبیین می‌نماییم.

 • سفر نتانیاهو به عمان و آینده استراتژی سنتی عمان

  سفر نتانیاهو به عمان و آینده استراتژی سنتی عمان

  محمدرضا مرادی

  13 آبان 1397 ساعت 22:03

  بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل پنجشنبه سوم آبان ماه در سفری مخفیانه وارد عمان شد و 24 ساعت در این سلطنت‌نشین اقامت داشت. روز جمعه اخبار مربوط به این سفر به‌سرعت در رسانه‌ها منتشر شد. نوع کنشگری عمان در منطقه با دیدار نتانیاهو سؤالاتی ایجاد کرده که در مقاله حاضر بررسی خواهد شد.

 • اتحادیه راهبردی خاورمیانه یا «ناتوی عربی»

  اتحادیه راهبردی خاورمیانه یا «ناتوی عربی»

  اسماعیل بشری

  12 آبان 1397 ساعت 19:17

  دولت دونالد ترامپ می‌کوشد کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس را به تشکیل یک اتحادیه راهبردی برای خاورمیانه ترغیب کند، ولی با توجه به جهت‌گیری‌های آشکار و نهان دونالد ترامپ، تشکیل چنین اتحادیه‌ای با عضویت کامل امریکا با تشکیک روبروست. در نوشته حاضر ضمن پرداختن به سابقه چنین روندی، چالش‌های موجود در برابر تشکیل چنین اتحادیه ای مورد بحث قرار می‌گیرد.

 • لابی یهود در روابط روسیه و اسرائیل

  لابی یهود در روابط روسیه و اسرائیل

  علیرضا نوری

  6 آبان 1397 ساعت 22:45

  به دلیل پیچیدگی، چندلایه و مخفی بودن لابی یهود پیدا کردن منابع اصلی تأثیر آن در روابط مسکو و تل‌آویوو آسان نیست. بر این اساس، مراد این نوشتار نه بررسی جامع جنبه‌های این لابی که مستلزم مجالی فراخ است، بلکه اشاره‌ای مختصر به پیشینه تاریخی آن است که تأثیر خود را تا به‌کنون حفظ کرده است.

 • چرایی توجه بیشتر امنیتی و نظامی چین به شمال شرق افغانستان

  چرایی توجه بیشتر امنیتی و نظامی چین به شمال شرق افغانستان

  فرزاد رمضانی بونش

  1 آبان 1397 ساعت 20:00

  در پی افزایش نگرانی‌ها از تشدید ناامنی‌ها در افغانستان بار دیگر ساخت پایگاه نظامی توسط چین در شمال شرق افغانستان رسانه‌ای شد، اما مقامات افغان و مقامات چینی همواره آن را تکذیب کردند.