1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. روابط خارجی و دیپلماسی عمومی >
 5. آسیا
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • دستاوردهای مهم کاهش تنش ازبکستان و تاجیکستان

  دستاوردهای مهم کاهش تنش ازبکستان و تاجیکستان

  فرزاد رمضانی بونش

  4 مهر 1397 ساعت 14:55

  سفر امامعلی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان بعد از 20 سال برای نخستین بار در قالب یک سفر رسمی به ازبکستان در روزهای 18-17 ماه اوت و استقبال گرم شوکت میرضیایف همتای ازبک وی و همچنین قرارداد منعقد شده بین آن‌ها پیرامون همکاری استراتژیک فصل نوینی در روابط دو کشور رقم زد. نوشتار زیر به دستاورهای مهم کاهش تنش ازبکستان و تاجیکستان برای دو کشور پرداخته است.

 • انگیزه‌های مهم هند برای حضور در آسیای مرکزی

  انگیزه‌های مهم هند برای حضور در آسیای مرکزی

  فرزاد رمضانی بونش

  28 مرداد 1397 ساعت 13:04

  اهداف ژئوپلیتیکی، اقتصادی و امنیتیِ دستگاه سیاست خارجی هند در آسیای مرکزی (شامل پنج کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان) بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. نوشتار زیر به بررسی انگیزه‌های مهم هند برای حضور در آسیای مرکزی پرداخته است.

 • نگاه‌ هندوستان به ایران در پرتو تحریم‌های اخیر آمریکا

  نگاه‌ هندوستان به ایران در پرتو تحریم‌های اخیر آمریکا

  فرزاد رمضانی بونش

  23 تیر 1397 ساعت 10:41

  در وضعیت کنونی که شاهد تلاش‌های آمریکا برای تحت‌فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران در پسا برجام هستیم به نظر می‌رسد که دهلی‌نو می‌کوشد تا از نظر متغیرهای مختلف، روابط با ایران را تنظیم کند.

 • الگوی موازنه و بازدارندگی فعال در روابط ایران و روسیه

  الگوی موازنه و بازدارندگی فعال در روابط ایران و روسیه

  علیرضا نوری

  21 آبان 1396 ساعت 13:38

  به نظر می‌رسد روابط ایران و روسیه هنوز از پایداری لازم برخوردار نیست. یکی از راه‌های افزایش پایداری در روابط ایران و روسیه، نهادینه کردن روابط از طریق همکاری نهادی و سازمانی در سازمان شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و حتی سازمان پیمان امنیت جمعی است.

 • بسترهای نوین گسترش روابط ایران و ازبکستان

  بسترهای نوین گسترش روابط ایران و ازبکستان

  فرزاد رمضانی بونش

  14 آبان 1396 ساعت 13:49

  جدا از رفتار سیاست خارجی ازبکستان در قبال ایران طی دو سال اخیر، تهران باید در رویکرد «نگاه به شرق» به‌عنوان محور سیاست خارجی ایران توجه به اهمیت دیگر بازیگران مهم در آسیای مرکزی را دوباره مدنظر قرار دهد و پیوندها میان تهران و این کشور مهم را تحکیم و تثبیت کند.

 • نگاهی به بودجه نظامی چین

  نگاهی به بودجه نظامی چین

  مهدی رضائی

  25 مرداد 1396 ساعت 09:35

  در سال ۲۰۱۵، رقم رسمی هزینه‌های دفاعی دولت چین، ۱۴۶ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۴ (۱۳۱ میلیارد دلار)، یک افزایش ۱۱ درصدی را نشان می‌داد. این رقم، بودجه نظامی چین را به بیشترین بودجه نظامی در جهان پس از آمریکا تبدیل می‌کند.