1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. روابط خارجی و دیپلماسی عمومی >
 5. همسایگان
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • سناریوهایی از تحولات آینده خاورمیانه

  سناریوهایی از تحولات آینده خاورمیانه

  نازنین نظیفی

  23 اردیبهشت 1397 ساعت 15:43

  خاور میانه به شدت نیازمند ایده‌ها و راهبردهایی جدید برای پیشبرد امنیت منطقه‌ای است. در حالی که بحران و منازعه در این نقطه از جهان ترس را تشدید کرده، لیکن بحران‌ها فرصت‌هایی را برای نسخه‌ها و چارچوب‌های امنیتی جایگزین در این زمینه ایجاد کرده‌اند.

 • پیروزی حزب‌الله در انتخابات لبنان؛ برآورد سه پیامد خارجی

  پیروزی حزب‌الله در انتخابات لبنان؛ برآورد سه پیامد خارجی

  سعید ساسانیان

  20 اردیبهشت 1397 ساعت 11:47

  پیش‌بینی‌ها عمدتاً به عدم تغییر آرایش سیاسی پارلمان در انتخابات پارلمانی لبنان اشاره داشتند. اما اکنون و با اعلام نتایج رسمی، مشخص شده است که این آرایش تغییرات قابل تاملی داشته است.

 • نگاهی آماری به انتخابات پارلمانی عراق

  نگاهی آماری به انتخابات پارلمانی عراق

  محمد حیدرزاده

  20 اردیبهشت 1397 ساعت 06:39

  انتخابات ۲۰۱۸، دومین انتخابات پارلمان‌ این کشور بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱، چهارمین انتخابات بعد از سقوط صدام حسین، و نخستین انتخابات سراسری پس از شکست کامل داعش به‌شمار می‌رود.

 • بررسی انتخابات پارلمانی در عراق

  بررسی انتخابات پارلمانی در عراق

  علی صالح‌نیا

  16 اردیبهشت 1397 ساعت 15:43

  با توجه به حوادث گوناگونی مانند شکست داعش در این کشور و اعلام استقلال ناکام در کردستان عراق در سال گذشته، این انتخابات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این گزارش سعی بر آن است که به دلایل اهمیت این انتخابات و بررسی جریانات انتخاباتی در این کشور بپردازیم.

 • ترکیه، برگ برنده روسیه در بحران سوریه

  ترکیه، برگ برنده روسیه در بحران سوریه

  نیکنام ببری

  10 اردیبهشت 1397 ساعت 15:48

  طی پنج سال اخیر، آمریکا تمام تمرکزش را بر شکست ترکیه در سوریه گذاشته است. از این منظر، باید گفت در وزن‌کشی حامیان منطقه‌ای، ترکیه با حفظ سیاست‌های اعلامی همچنان همسو با روسیه در بحران سوریه عمل می‌کند.

 • تردیدهای گوناگون پاکستان و افغانستان در گذار از تنش به همکاری

  تردیدهای گوناگون پاکستان و افغانستان در گذار از تنش به همکاری

  فرزاد رمضانی بونش

  3 اردیبهشت 1397 ساعت 12:47

  برنامه عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبستگی و تدوین برنامه هفت‌ماده‌ای می‌تواند گامی در رسیدن به اهداف مشترک و کاهش تنش باشد اما نمی‌تواند بدون ارائه فرمولی برای حل دو چالش مهم حل اختلاف بر سر خط دیورند و پشتیبانی از تروریسم و طالبان، کارآمد باشد.

 • استراتژیِ متغیر ایالات متحده در سوریه

  استراتژیِ متغیر ایالات متحده در سوریه

  نازنین نظیفی

  27 فروردین 1397 ساعت 08:26

  آنچه بیش از همه در سایه‌ی سیاست‌های ابهام‌برانگیز ایالات‌متحده دیده می‌شود آن است که آمریکا با معکوس کردن سیاست‌های مبهم خود در سوریه، در حال دامن زدن به شکل‌گیری جنگ‌های فرسایشی بیشتری در آینده‌ی خاورمیانه به ویژه سوریه است.

 • افغانستان بستری مناسب برای ریشه‌دواندن داعش

  افغانستان بستری مناسب برای ریشه‌دواندن داعش

  آرین پورقدیری

  22 فروردین 1397 ساعت 09:45

  کمتر کسی بر این باور بوده که داعش می‌تواند قدرتی همپای طالبان در افغانستان به دست آورد، اما هرچند داعش به بازیگر اصلی در افغانستان تبدیل نشود، باید در نظر داشت که این امکان را دارد که عامل کشتار مردم در این کشور باشد و تا به حال نیز مسئولیت بسیاری از عملیات‌های تروریستی را در این کشور به‌عهده گرفته است.

 • بررسی ابعاد مختلف عملیات شاخه زیتون در سوریه

  بررسی ابعاد مختلف عملیات شاخه زیتون در سوریه

  سید رضی عمادی

  20 فروردین 1397 ساعت 08:35

  ترکیه هدف خود را پیام‌‌‌‌آور صلح می‌‌‌‌داند، چرا که معتقد است که درصدد ریشه کن کردن تروریسم در سوریه است. در واقع، ترکیه با هدف مبارزه با گروه‌‌‌‌های معارض کردی که از دید آنکارا امنیت آن را تهدید می‌‌‌‌کنند، عملیات در مناطق شمالی سوریه را آغاز کرده و منظور آن از تروریسم نیز «تروریسم کردی» است.