1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. روابط خارجی و دیپلماسی عمومی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • آمریکا، ایران و «تصویر دشمن»

  مقاله اختصاصی شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی

  آمریکا، ایران و «تصویر دشمن»

  کریستوفر فت‌ویس

  5 اردیبهشت 1397 ساعت 11:26

  نگارنده در مقاله حاضر استدلال می‌کند که «تصویر دشمن» باعث می‌شود ایران و آمریکا در مسیر جنگ باقی بمانند و فقط اصلاح برداشت‌ها و باورها می‌تواند آنها را از این مسیر خارج کند. بدیهی است محتوای مقاله صرفاً بیانگر دیدگاه نگارنده است و لزوماً نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک یا شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی نیست.

 • تردیدهای گوناگون پاکستان و افغانستان در گذار از تنش به همکاری

  تردیدهای گوناگون پاکستان و افغانستان در گذار از تنش به همکاری

  فرزاد رمضانی بونش

  3 اردیبهشت 1397 ساعت 12:47

  برنامه عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبستگی و تدوین برنامه هفت‌ماده‌ای می‌تواند گامی در رسیدن به اهداف مشترک و کاهش تنش باشد اما نمی‌تواند بدون ارائه فرمولی برای حل دو چالش مهم حل اختلاف بر سر خط دیورند و پشتیبانی از تروریسم و طالبان، کارآمد باشد.

 • استراتژیِ متغیر ایالات متحده در سوریه

  استراتژیِ متغیر ایالات متحده در سوریه

  نازنین نظیفی

  27 فروردین 1397 ساعت 08:26

  آنچه بیش از همه در سایه‌ی سیاست‌های ابهام‌برانگیز ایالات‌متحده دیده می‌شود آن است که آمریکا با معکوس کردن سیاست‌های مبهم خود در سوریه، در حال دامن زدن به شکل‌گیری جنگ‌های فرسایشی بیشتری در آینده‌ی خاورمیانه به ویژه سوریه است.

 • افغانستان بستری مناسب برای ریشه‌دواندن داعش

  افغانستان بستری مناسب برای ریشه‌دواندن داعش

  آرین پورقدیری

  22 فروردین 1397 ساعت 09:45

  کمتر کسی بر این باور بوده که داعش می‌تواند قدرتی همپای طالبان در افغانستان به دست آورد، اما هرچند داعش به بازیگر اصلی در افغانستان تبدیل نشود، باید در نظر داشت که این امکان را دارد که عامل کشتار مردم در این کشور باشد و تا به حال نیز مسئولیت بسیاری از عملیات‌های تروریستی را در این کشور به‌عهده گرفته است.

 • بررسی ابعاد مختلف عملیات شاخه زیتون در سوریه

  بررسی ابعاد مختلف عملیات شاخه زیتون در سوریه

  سید رضی عمادی

  20 فروردین 1397 ساعت 08:35

  ترکیه هدف خود را پیام‌‌‌‌آور صلح می‌‌‌‌داند، چرا که معتقد است که درصدد ریشه کن کردن تروریسم در سوریه است. در واقع، ترکیه با هدف مبارزه با گروه‌‌‌‌های معارض کردی که از دید آنکارا امنیت آن را تهدید می‌‌‌‌کنند، عملیات در مناطق شمالی سوریه را آغاز کرده و منظور آن از تروریسم نیز «تروریسم کردی» است.