1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. گفتمان سیاست خارجی >
 5. ساختار نظام بین الملل
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • صلاحیت دادگاه بین‌المللی کیفری در ورود به پرونده آزار مسلمانان روهینگیایی

  صلاحیت دادگاه بین‌المللی کیفری در ورود به پرونده آزار مسلمانان روهینگیایی

  جاوید منتظران

  6 آبان 1397 ساعت 23:42

  این مقاله، ضمن اشاره مختصر به وضعیت زندگی مسلمانان میانمار، جنایات صورت‌گرفته بر مردم مسلمان روهینگیایی و مسئولیت بین‌المللی و کیفری متوجه جنایتکاران را از منظر حقوق بین‌الملل و دادگاه بین‌المللی کیفری تبیین می‌کند.

 • انقلاب جدید چین

  انقلاب جدید چین

  سجاد احمدیان الیزابت سی. اکونومی

  4 مهر 1397 ساعت 13:25

  آیا انقلاب سوم چین در رسیدن به اهدافش کامیاب می‌شود؟ تاریخ که به‌نفع شی رای نمی‌دهد. با وجود تضعیف شدن نهادهای دموکراتیک در مناطقی از جهان، همه‌ی قدرت‌های اصلی اقتصادی - منهای چین- نظامی دموکراتیک دارند. و چنان که بسیاری از محققان می‌گویند احتمالا چین هم در آینده شاهد گذار به دموکراسی خواهد بود. این گذار احتمالا در نتیجه‌ی یک بحران اقتصادی اتفاق افتد، بحرانی که تغییر را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.

 • حقوق بین‌الملل اسلامی و کشورهای جهان اسلام

  حقوق بین‌الملل اسلامی و کشورهای جهان اسلام

  امیلیا جاستینا پاول

  21 مرداد 1397 ساعت 17:51

  باید تأکید کرد که ظهور مفاهیم «دولت‌ملت» و «حاکمیت»، چالشی برای سنت حقوقی اسلامی پدید آورد. حقوق بین‌الملل اسلامی و عالمان مسلمان (که قواعد خاص حقوقی را استخراج می‌کنند) ناچار بودند واقعیت‌های جدید در نحوه مفهوم‌سازی روابط بین‌الملل را با فرهنگ خود تطبیق دهند. در نتیجه، همچون دوران صدر اسلام، دیالوگی مداوم بین منابع حقوقی اسلامی و روابط بین‌الملل مدرن برقرار شده است.

 • چین و مناسبات امنیتی خاورمیانه

  چین و مناسبات امنیتی خاورمیانه

  حسین مفیدی احمدی

  15 مهر 1396 ساعت 16:41

  تا چند سال پیش سخن گفتن از نقش چین در پویش‌های منطقه خاورمیانه دور از ذهن به نظر می‌رسید. شاید بهتر باشد پیش از تمرکز بر آینده‌های بدیل حضور امنیتی چین در منطقه خاورمیانه، به چند مسئله راهبردی در سیاست خارجی و اقتصادی چین که در چارچوب آن منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا اهمیت می‌یابد نگاهی بیفکنیم.