1. خانه >
 2. صفحه اصلی >
 3. بخش نوشتارهای خاص
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • کشتار خونین مسجد الروضه: رویارویی مابین القاعده و دولت اسلامی؟

  کشتار خونین مسجد الروضه: رویارویی مابین القاعده و دولت اسلامی؟

  نازنین نظیفی

  13 آذر 1396 ساعت 10:55

  در کل می‌توان گفت حمل اخیر به مسجد الروضه در سینا دو مسئله را افشا می‌سازد: ضعف دولت مصر در ایجاد امنیت برای این منطقه، و به دنبال آن، خطرآفرین بودنِ این بخش از قلمرویِ قابل‌نفوذ و مرکزی برای سایر نقاط در منطقه.

 • ردپای مریخی‌ها در قانون برنامه ششم توسعه

  ردپای مریخی‌ها در قانون برنامه ششم توسعه

  محمد فشائی

  12 آذر 1396 ساعت 12:42

  وقتی در تنظیم یک سند بالادستی از نوع قانون برنامه توسعه پنج‌ساله کشور، اهدافی را تعیین می‌کنیم که تناسب چندانی با منابع و استعدادهای بالفعل و حتی بالقوه کشور ندارد و مطمئناً به تشدید ابعاد بحران آب و محیط‌زیست منجر می‌شود، تردید می‌کنیم آیا افرادی از سایر کرات آسمانی در تدوین و تصویب چنین قانونی نقش داشته‌اند؟

 • عدم قطعیت‌های پیش روی آینده برجام

  عدم قطعیت‌های پیش روی آینده برجام

  حسین مفیدی احمدی

  11 آذر 1396 ساعت 09:42

  سطح همراهی اروپا، چین و روسیه با راهبرد برجامی آمریکا، سطح اثربخشی ملاحظات ژئوپلیتیکی و امنیتی منطقه بر ملاحظات ژئواکونومیک و تجاری، سطح اعتبار فرمول‌بندی "تمام گزینه‌ها روی میز است" آمریکا، میزان پایبندی ایران و آمریکا به برجام و سطح تنش در مسئله کره شمالی از مهم‌ترین عدم قطعیت‌های برسازنده سناریوهای پیش روی آینده برجام هستند.

 • اهداف افغانستان از موافقت‌نامه پنج‌جانبه راه لاجورد

  اهداف افغانستان از موافقت‌نامه پنج‌جانبه راه لاجورد

  فرزاد رمضانی بونش

  8 آذر 1396 ساعت 10:57

  موافقت‌نامه دالان حمل‌ونقل و ترانزیتی پنج‌جانبه راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه در حاشیه هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای ریکا امضاء شد. نوشتار زیر به اهداف افغانستان از این موافقت‌نامه پرداخته است.

 • چالش‌های مسکن در ایران

  چالش‌های مسکن در ایران

  بهاره فلاحی

  7 آذر 1396 ساعت 09:36

  راهکار اساسی حل مشکل مسکن در ایران، ساخت خانه توسط دولت نیست بلکه دولت باید هزینه اجاره اقشار فقیر را بدهد. در این صورت، خود پیمانکاران به سمت اجاره‌داری سوق می‌یابند و از این طریق می‌توان مشکل مسکن برای دهک‌های کم‌درآمد را حل کرد، لذا دولت نباید به ساخت مسکن ورود پیدا کند.

 • چشم‌انداز همکاری ترامپ و پوتین در خاورمیانه

  روشنایی در میان تیرگی روابط

  چشم‌انداز همکاری ترامپ و پوتین در خاورمیانه

  اعظم سلامتی

  6 آذر 1396 ساعت 05:38

  این نوشتار به بررسی فرازونشیب‌ها در روابط روسیه و آمریکا در شروع ریاست‌جمهوری ترامپ می‌پردازد و همچنین واگرایی و همگرایی منافع مسکو و واشنگتن در خاورمیانه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 • پایان خلافت سرزمینی داعش در سوریه

  پایان خلافت سرزمینی داعش در سوریه

  نیکنام ببری

  4 آذر 1396 ساعت 21:16

  تجربه نشان داده که در فضای پس از منازعه، گروه‌های درگیر در جنگ به سراغ جاه‌طلبی‌های سیاسی‌شان می‌روند. لذا انتظار می رود با توجه به اختلاف نگرش شدید میان دولت سوریه با واحدهای خلق مردمی و همچنین جریان‌های مخالف اسد جنگ و ناامنی‌های سیاسی در سوریه تداوم یابد.

 • وضعیت توسعه اجتماعی در ایران

  وضعیت توسعه اجتماعی در ایران

  محدثه جلیلی

  2 آذر 1396 ساعت 03:21

  در دهه‌های اخیر، این تفکر قوت گرفته‌است که توسعه واقعی باید پیشرفت اجتماعی و اقتصادی را توامان مدنظر داشته باشد. شاخص پیشرفت اجتماعی ازجمله شاخص‌هایی است که با توجه به خروجی اجتماعی و زیست‌محیطی جوامع به‌جای توجه به خروجی صرف اقتصادی، سطح رفاه را اندازه‌گیری می‌کند.

 • لزوم تغییر کنشگری ایران در منطقه با توجه به سیاست‌های جدید عربستان

  لزوم تغییر کنشگری ایران در منطقه با توجه به سیاست‌های جدید عربستان

  محمدرضا مرادی

  1 آذر 1396 ساعت 04:49

  عربستان به‌نوعی سعی دارد تا روش‌های تقابل با ایران را از حالت «سخت» به «نرم» تغییر دهد. به همین دلیل برای آنکه بتوان در برابر این اقداماتِ نرم بن سلمان تدابیری اندیشید در درجه اول شناخت این اقدامات ضروری و ناگزیر است.

 • برنامه‌های دولت افغانستان در خودکفایی در تولید برق

  برنامه‌های دولت افغانستان در خودکفایی در تولید برق

  فرزاد رمضانی بونش

  30 آبان 1396 ساعت 12:06

  افغانستان می‌توانست صادرکننده انرژی برای سایر کشورهای منطقه باشد، اما هرچند صدسال پیش نخستین بنیان انرژی برق افغانستان در زمان حبیب‌الله خان در سال ۱۹۱۲ گذاشته شد، ولی بحران‌های سیاسی چند دهه اخیر در افغانستان موجب شد تا این کشور جایگاه نامناسبی در تولید، مصرف و توزیع برق داشته باشد.