1. خانه >
 2. صفحه اصلی >
 3. بخش نوشتارهای خاص
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • کنش‌های خاورمیانه‌ای روسیه از منظر جهان‌نگری این کشور

  کنش‌های خاورمیانه‌ای روسیه از منظر جهان‌نگری این کشور

  حسین مفیدی احمدی

  17 مهر 1396 ساعت 12:21

  قدرتمندتر شدن روسیه با هزینه‌هایی همراه خواهد بود و آن مواجهه با مخالفت قابل‌توجه سایر قدرت‌ها به‌ویژه آمریکا و متحدانش است. این قدرت‌ها، سیاست خارجی مستقل روسیه را برنمی‌تابند و انواع فشارهای سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی را برای محدود کردن روسیه اعمال می‌کنند.

 • چین و مناسبات امنیتی خاورمیانه

  چین و مناسبات امنیتی خاورمیانه

  حسین مفیدی احمدی

  15 مهر 1396 ساعت 16:41

  تا چند سال پیش سخن گفتن از نقش چین در پویش‌های منطقه خاورمیانه دور از ذهن به نظر می‌رسید. شاید بهتر باشد پیش از تمرکز بر آینده‌های بدیل حضور امنیتی چین در منطقه خاورمیانه، به چند مسئله راهبردی در سیاست خارجی و اقتصادی چین که در چارچوب آن منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا اهمیت می‌یابد نگاهی بیفکنیم.

 • بوریجی یا بیسمارکی؟ مسئله این است!

  بوریجی یا بیسمارکی؟ مسئله این است!

  سهیلا رجایی

  15 مهر 1396 ساعت 12:34

  در مقاله حاضر، دو الگوی تأمین مالی نظام سلامت یعنی الگوی بوریجی و الگوی بیسمارکی مختصراً معرفی شده است. تفاوت اصلی الگوی بیسمارکی با الگوی بوریجی در اجباری بودن پرداخت حق بیمه برای کلیه شهروندان است.

 • گره ناگشوده ارتباط ترامپ با دولت روسیه

  گره ناگشوده ارتباط ترامپ با دولت روسیه

  نیکنام ببری

  12 مهر 1396 ساعت 17:04

  اظهارات مثبت ترامپ درباره روسیه این گمانه‌زنی را در ذهن سیاستمداران آمریکا ایجاد کرد که روسیه با استفاده از اهرم‌های قدرت خود در جهت حمایت از تیم تبلغیاتی ترامپ حرکت کند. این ماجرا با استعفای مایکل فلین از نزدیکان امنیتی ترامپ اوج گرفت و تاکنون پس‌لرزه‌هایش در آمریکا ادامه دارد.

 • کشت دوم برنج در مازندران: ظلم نابخشودنی در پایداری آبی

  کشت دوم برنج در مازندران: ظلم نابخشودنی در پایداری آبی

  محدثه جلیلی

  12 مهر 1396 ساعت 15:54

  در سال‌های اخیر روش مرسوم به کشت دوم برنج در استان مازندران افزایش چشمگیری داشته است. استفاده از مزایای اقتصادی کشت دوم برای کشاورزان، علاوه بر آنکه معایب محیط‌زیستی دارد، افزایش آلودگی آبها را موجب شده و و امنیت غذایی و سلامت را به خطر می‌اندازد.

 • نکته‌هایی در مورد نسبت داعش با پاکستان

  نکته‌هایی در مورد نسبت داعش با پاکستان

  فرزاد رمضانی بونش

  10 مهر 1396 ساعت 22:42

  در سال‌های گذشته، یکی از اهداف و راهبردهای حیاتی داعش بقا و گسترش در منطقه بوده است و از سوی دیگر بـه دلیل فراهم بودن بسترهای طبیعی برای رشد با استفاده از تبلیغات و فناوری‌های ارتباطی نوین، داعش تلاش کرده حضور خود را در پاکستان تقویت کند.

 • سیاست خارجی و ضرورت انسجام نهادهای ذی‌نفوذ

  سیاست خارجی و ضرورت انسجام نهادهای ذی‌نفوذ

  مریم سالاری

  5 مهر 1396 ساعت 18:09

  برای بهره‌گیری سودمندانه از رویکرد دیپلماسی باید مواجهه افکار و دیدگاه‌ها، رسیدن به اجماع ملی و نقشه راه برای حداکثری نمودن منافع ملی کشور مورد توجه قرار گیرد. انعطاف‌پذیری در سیاست و همراهی از سوی همه سلایق ضروری است و نهادهای مختلف در این عرصه باید قابلیت، ابتکارات و نقش خود را به شکلی تعریف کنند تا به همسوئی و هم‌افزائی در عمل بینجامد.

 • آسیب‌شناسی ارزیابی اثرات زیست‌محیطیِ طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای

  آسیب‌شناسی ارزیابی اثرات زیست‌محیطیِ طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای

  حسین عباسی رستمی

  3 مهر 1396 ساعت 21:02

  از سال 1373 ارزیابی پروژه‌های توسعه‌ای، صنعتی جنبه قانونی به خود گرفت. در این مسیر، ضعف‌ها و چالش‌هایی وجود دارد و ضرورت توانمندسازی نظام ارزیابی در تمام سطوح و رفع چالش‌های پیش روی آن بر کسی پوشیده نیست.

 • رفراندوم منطقه کردستان عراق: شرایط و چشم‌انداز

  رفراندوم منطقه کردستان عراق: شرایط و چشم‌انداز

  عارف بیژن

  2 مهر 1396 ساعت 14:11

  رفراندوم استقلال برای منطقه کردستان عراق نه‌تنها مقابله با بغداد، بلکه نوعی رقابت سیاسی داخلی کردی است که می‌تواند باعث تشدید منازعات شود. در مقاله حاضر، ابعاد و چالش‌های مختلف این رفراندوم و دیدگاه‌های دیگر کشورها در قبال این همه‌پرسی بررسی می‌شود.

 • مراکز دیسپاچینگ اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی: ایده‌ای در جهت سیاست‌گذاری کل‌گرا و داده‌محور

  مراکز دیسپاچینگ اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی: ایده‌ای در جهت سیاست‌گذاری کل‌گرا و داده‌محور

  سجاد فتاحی

  29 شهریور 1396 ساعت 16:01

  سیاست‌گذاری کل‌گرا و داده‌محور نیازمند مراکزی است که در آنها جمعی از متخصصین دارای نگرش و توانایی‌های بین‌رشته‌ای، گرد هم بیایند و بتوانند اثرات یک سیاست‌ خاص را در حوزه‌‌های گوناگون تحلیل کنند.