1. خانه >
 2. اولویت‌های سیاستی >
 3. نظام‌های پرداخت و بیمه سلامت
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

مراقبت‌های بهداشتی که مجموعه‌ای از خدمات، محصولات، نهاده‌ها، قواعد و مقررات و نیز نیروی انسانی را در برمی‌گیرد بخش مهمی از تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
از طرف دیگر بازار مراقب‌های بهداشتی دارای مشخصه‌های نامعمول اقتصادی است که در سایر بخش‌های اقتصادی کمتر به این گستردگی به چشم می‌خورد. یکی از این مشخصه‌ها عدم اطمینان در حصول محصول نهایی (سلامت) طی فرآیندهای بهداشتی و درمانی است. از دیگر عوامل می‌توان به وسعت مداخله دولت، اختلاف دانش و اطلاعات نامتقارن بین فراهم‌کنندگان خدمت و مصرف‌کنندگان خدمات سلامت و نیز عوارض خارجی رفتار فرد که منجر به هزینه یا فایده برای سایرین می‌شود اشاره کرد.
خدمات سلامت از طریق تبدیل نهاده به ستانده غالباً در چارچوب یک‌نهاد اقتصادی (بنگاه) که در بستر "بازار" تصمیم‌گیری می‌کند ارائه می‌شود. این اندرکنش از طریق روابط مالی و نظام‌های دریافت و پرداخت انجام می‌گیرد. در این میان به‌منظور اجتناب از ریسک مالی ناشی از بیماری نظام‌های بیمه‌ای تعریف‌شده‌اند که قرار است افراد را در برابر هزینه‌های ناشی از بیماری‌ها حفظ کنند.
نظام‌های مالی سلامت و بیمه نقش مهمی در حصول مطلوبیت نهایی، رضایت مشتری و منحنی تقاضا برای مراقبت‌های بهداشتی دارند. بعلاوه این عوامل در میزان هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم، کیفیت خدمات و نیز نهایتاً تبدیل مراقب‌های طبی به‌سلامتی نقش مؤثری بازی می‌کنند.
نظام‌های مالی و بیمه (به‌عنوان پایه‌های اقتصادی نظام سلامت) یکی از عناصر اصلی در شکل دادن و جهت‌گیری صحیح سیاست‌گذاری راهبردی در حوزه سلامت است. ازاین‌رو بررسی این نظام‌ها در شرایط حاضر که حوزه سلامت در مرحله گذار و تحول قرار دارد از اولویت برخوردار است.

 • بیمه‌ی سرطان

  بیمه‌ی سرطان

  سهیلا رجایی

  24 شهریور 1395 ساعت 11:58

  اساس کاری بیمه سرطان پوشش تمام خدمات درمانی مختص سرطان و روان‌سازی کار درمان است؛ و منحصراً بر خدمات لازم جهت غربالگری، درمان، داروها و تجهیزات لازم و فالوآپ متمرکز شده است.