1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • دام خرس سیبری برای توافق هسته‌ای

  دام خرس سیبری برای توافق هسته‌ای

  محمد فاضلی

  1 اردیبهشت 1394 ساعت 12:16

  لغو محدودیت تحویل موشک‌های اس-300 به ایران، بازتاب‌های گوناگونی داشته و از سوی برخی به عنوان نشانه‌ای از تغییر سیاست روسیه نسبت به غرب و ایران تعبیر شده است. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی این اقدام روسیه را نتیجه سیاست‌های تقویت‌کننده ثبات ایران در دو سال اخیر دانسته است. این‌گونه اظهارنظرهای مثبت از سوی برخی دیگر نیز بیان شده است. اما تصور می‌کنم باید به این تصمیم ولادیمیر پوتین بسیار بدبینانه نگاه کرد.

 • اعتماد نهادی راهکاری برای هم‌دلی و هم‌زبانی دولت، ملت

  اعتماد نهادی راهکاری برای هم‌دلی و هم‌زبانی دولت، ملت

  امین عطائی

  31 فروردین 1394 ساعت 16:49

  نام‌گذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری همواره نشان‌دهندة مسیری است که برحسب نیازهای کشور، به مردم و مسئولین پیشنهاد می‌شود. در همین راستا، پژوهش برای یافتن روش‌های تحقق شعار سال، یعنی «دولت، ملت، هم‌دلی و هم‌زبانی» می‌تواند گره‌گشای بسیاری از نیازهای کشور در سال 94 باشد. انتخاب شعار «دولت، ملت، هم‌دلی و هم‌زبانی» در سال 1394 توسط مقام معظم رهبری نشان‌دهندة نیاز کشور به حفظ اتحاد و انسجام میان دولت و ملت در این سال می‌باشد. آیت‌الله خامنه‌ای در حرم مطهر رضوی به نقشه‌های دشمنان جهت سلب اعتماد مردم نسبت به‌نظام اسلامی اشاره می‌فرمایند: «دشمنان ما صریحاً می‌گویند که هدفشان از فشارهای اقتصادی یک هدف سیاسی است. هدف آن‌ها این است که مردم ایران را در مقابل نظام اسلامی قرار بدهند (بیانات در حرم مطهر رضوی 01/01/1394)».
  مقام معظم رهبری در پیام نوروزی 1394، ضمن بیان رابطۀ کارگزاری و کارفرمایی میان دولت و ملت، از مردم برای اعتماد به دولت، دعوت به عمل می‌آورند: «... ملّت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند (پیام نوروزی 01/01/1394)». پیش‌ازاین نیز ایشان اعتماد مردم به نهادهای حکومتی را به‌مثابه موجبات قوام جمهوری اسلامی ایران یادکرده‌اند (بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان، 06/12/1381)». همان‌طور که دیده شد، یکی از راه‌هایی که رهبر معظم انقلاب برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران پیش روی دولت و ملت قرار می‌دهد، جلب اعتماد متقابل میان دولت و ملت است که می‌توان آن را از مدخل کلیدواژه‌های «اعتماد»، «اعتماد سیاسی» و «اعتماد نهادی» وارد فضای علمی و آکادمیک کرد.

 • نقش همکاری‌های منطقه‌ای، در بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین

  نقش همکاری‌های منطقه‌ای، در بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین

  آرزو جهانشیر

  30 فروردین 1394 ساعت 14:18

  اصل مسئولیت مشترک، از اصول حقوق بین‌الملل است و بر تعهد کشورها برای حفاظت از محیط‌زیست تأکید دارد. این اصل بر تعهدات آن‌ها، با توجه به نقش متفاوت و خاص هر کشور در ایجاد مشکلات محیط‌زیستی و همچنین توانایی‌های فنی و اقتصادی‌شان برای برطرف کردن چنین مسائلی اشاره می‌کند. با توجه به این اصل، تلاش برای برطرف نمودن و کاهش آثار معضلات محیط‌زیست و اقلیمی، تعهد و همکاری وسیع کشور‌ها را طلب می‌کند. در عصر کنونی که استفاده از فن‌آوری و تجهیزات نوینِ تأثیرگذار بر جو کرة زمین، برای مهار بحران‌های محیط‌زیستی، خصوصاً مسائل تغییر اقلیم رایج است؛ بهره‌گیری و در اختیار گرفتن این دانش علمی و نیز راه‌اندازی و تسلط بر آن، نیاز به همکاری و تعامل سازندة کشور‌ها دارد. هدف این مقاله تأکید بر مسئولیت و تعهدات بین‌المللی کشورها و همکاری آن‌ها، برای حفاظت از محیط‌زیست و اقلیم منطقه‌ای، در قالب به‌کارگیری تجهیزات و فنون نوین، برای حل مشکلات و کاهش عوارض بحرانی ممکن، به‌ویژه در منطقة پیرامون جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. نتایج موردنظر از این نوشتار، هدایت و راه‌کاری برای رسیدن به تفکر مشترک و بین‌المللی در زمینة لزوم همکاری‌ها در کاهش آثار محیط‌زیستی است و همچنین تقویت بستر و اراده برای همکاری در این زمینه در سطح منطقه و امکان به‌کارگیری فناوری‌های جدید برای کاهش عوارض محیط‌زیستی از طریق همکاری‌های منطقه‌ای می‌باشد.

 • ارزیابی از بعد اقتصادی و امنیت انرژی

  سیاست توسعه و ورود خودروهای سواری دیزلی (بخش 1)

  ارزیابی از بعد اقتصادی و امنیت انرژی

  سیما رفسنجانی‌نژاد

  24 فروردین 1394 ساعت 17:10

  کاهش منابع سوخت‌های رایج فسیلی، افزایش روزافزون قیمت آن‌ها و استانداردها و مقررات زیست‌محیطی در راستای کاهش آلودگی، موجب شده که سیاست‌گذاران همواره به دنبال تنوع‌بخشی به سبد سوختی کشور و ارائه راهکارهای جدید به‌منظور کاهش مصرف سوخت و آلایندگی و یا جایگزینی سوخت‌های جدید (غیر فسیلی) با سوخت‌های فسیلی فعلی باشند. سوخت یکی از اقلامی است که در انحصار دولت‌ها بوده و سیاست‌گذاری یا تصمیم‌گیری در این مورد بر اساس دیدگاه‌های دولتی و برمبنای مصالح و قوانین دولتی صورت می‌گردد. سبد سوختی یکی از نیازهای اساسی و چالش‌برانگیز هر کشور است که مشکلات و موانع زیادی در تأمین، توزیع و مصرف داشته و سازمان‌ها و نهادهای زیادی در توسعه و کنترل و سیاست‌گذاری‌های آن دخیل‌اند و همواره می‌کوشند تا با جایگزین نمودن سوخت‌های مختلف در سبد سوختی، راه‌حلی مناسب برای تعادل تأمین و مصرف سوخت آتی کشور اتخاذ نمایند.یکی از علل ارائه طرح تنوع سبد سوخت، استفاده حدود 98 درصد خودروهای سبک کشور از بنزین تا سال 1384 بود. در سال 1388 ستاد حمل‌ونقل و سوخت تصمیم گرفت که برای کاهش شدت مصرف بنزین، سبد سوخت کشور را تدوین کند. طرح جامع سبد سوخت توسط وزارت نفت تهیه و به ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت ارائه شد. سبد سوخت کشور که در سال 88 توسط نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور تعیین شد، 25 درصد به گاز، 70 درصد به بنزین و دیزل و 5 درصد به خودروهای هیبریدی اختصاص یافت که از این میزان، 25 درصد مربوط به سوخت گاز محقق شده است ولی سهم 5 درصد خودروهای هیبریدی و خودروهای دیزلی محقق نشده است.

 • از باتلاق یمن برای ریاض تا فرصت تاریخی برای ایران

  از باتلاق یمن برای ریاض تا فرصت تاریخی برای ایران

  مینا علی‌اسلام

  23 فروردین 1394 ساعت 18:36

  این روزها در رأس تمامی اخبار و بررسی‌های تحلیلی کارشناسان و صاحب‌نظران، تحولات خاورمیانه و در میان این تحولات سطح در حال تنش مناسبات تهران و ریاض خودنمایی می‌کند. روند تقابل دیدگاه و موضع‌گیری‌های ضد ایرانی ریاض طی یک دهه اخیر رو به افزایش بوده و دیگر از دوران روشنی که در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی میان دو کشور کلید خورد و تا امضای نخستین توافقنامه امنیتی میان تهران و ریاض بعد از انقلاب در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی ادامه داشت، فاصله زیادی گرفته است.

 • شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم)

  مرور و تحلیل یک سیاست:

  شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم)

  رحمت‌الله قلی‌پور

  23 فروردین 1394 ساعت 12:45

  «قاچاق» و «جعل» دو مورد از فعالیت‌های فسادآمیز اقتصادی هستند که کم‌ و بیش در اکثر اقتصادهای دنیا به چشم می‌خورند و اثرات زیان‌باری بر اقتصاد ملی برجای می‌گذارند.شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم)، طرحی بود که از آبان ماه 1390 باهدف مقابله باعرضه کالاهای قاچاق و تقلبی به اجرا درآمد؛ فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشت و درنهایت در آبان 1392 اجرای آن رسماً متوقف گردید! در این نوشتار، با بهره‌گیری از مدل دای و در راستای تحلیل طرح شبنم (به‌مثابه یک سیاست عمومی) ابتدا به توصیف و معرفی ابعاد گوناگون این سیاست پرداخته می‌شود؛ سپس در مورد علل اتخاذ این سیاست بحث می‌شود و درنهایت به بررسی دیدگاه‌های گوناگون در مورد پیامدها و آثار اجرای آن پرداخته می‌شود.

 • سهام عدالت؛ از آغاز تا انجام و چالش های پیش رو

  سهام عدالت؛ از آغاز تا انجام و چالش های پیش رو

  سعید اکبری

  22 فروردین 1394 ساعت 15:57

  توزیع سهام عدالت به‌منظور تحقق دو هدف: گسترش مالکیت در سطح عمومی مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی و کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیت‌های اقتصادی در سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی موردتوجه قرارگرفته است. باگذشت نزدیک به 8 سال از اجازه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور وقت به‌منظور اختصاص درصدی از سهام شرکت‌های دولتی صدر اصل (44) قانون اساسی و اقدامات گسترده‌ای که در این زمینه صورت پذیرفته است، به نظر می‌رسد تحقق اهداف یادشده به نحو مطلوبی صورت نپذیرفته است و نیازمند بازبینی جدی در این زمینه است تا مدیریت مناسبی در خصوص این حجم عظیم از سهام شرکت‌های دولتی که ازنظر کارایی در وضعیت مناسب‌تری نسبت به دیگر شرکت‌های دولتی قرار دارند صورت پذیرد.
  در این مجال بر آنیم ضمن بررسی اقدامات صورت گرفته در زمینه واگذاری سهام عدالت، مروری بر احکام حقوقی صادره در این زمینه و چالش‌های پیش روی این طرح بزرگ داشته و گزینه‌های مناسب تحقق اهداف واگذاری سهام عدالت را بررسی نماییم.

 • همکاری فناوری: تعمیق تحقیق و توسعه و اعتماد جهانی

  همکاری فناوری: تعمیق تحقیق و توسعه و اعتماد جهانی

  امیر ناظمی

  19 فروردین 1394 ساعت 12:46

  بیانیه توافق هسته‌ای بین ایران و 5+1 پس از یک دیپلماسی فعال نهایتاً در 13 فروردین توسط ایران و 5+1 منتشر شد. یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد اختلاف در این مذاکرات هسته‌ای، موضوع تحقیق و توسعه در حوزة فناوری هسته‌ای بود. ایران حق فعالیت در حوزة هسته‌ای را یک موضوع غیرقابل مذاکره می‌دانست، فعالیت‌هایی همچون غنی‌سازی و مهم‌تر از آن فعالیت تحقیق و توسعه در این زمینه. راه‌حل ارائه‌شده در مذاکرات آن بود که، سایت فوردو که یکی از بحث‌برانگیزترین سایت‌های هسته‌ای ایران بود، به یک مرکز تحقیقات هسته‌ای و فیزیک پیشرفته تبدیل شود؛ که در آن تحقیق و توسعه در زمینة هسته‌ای انجام می‌شد. همچنین در متن بیانیه، شکل‌دهی به همکاری بین‌المللی (International Collaboration) در زمینه‌های تحقیقاتی در این مرکز موردتوجه قرارگرفته بود. در این نوشتار اولاً به این موضوع پرداخته می‌شود که مراکز همکاری بین‌المللی در جهان چه جایگاهی داشته‌اند و ثانیاً چگونه می‌توان این توافق در خصوص تحقیق و توسعه را به‌مثابه یک فرصت تاریخی بهره جست.
  کلیدواژه‌ها : توافق هسته‌ای، همکاری فناوری، مرکز تحقیقات

 • مرور انواع سیستم‌های تامین اجتماعی و اصلاحات آن در جهان

  مرور انواع سیستم‌های تامین اجتماعی و اصلاحات آن در جهان

  عباس خندان

  25 اسفند 1393 ساعت 15:51

  دولت‌ها نقش غالب را در ارائه خدمات اجتماعی در بیش از 172 کشور دارا هستند. نظام‌های تأمین اجتماعی متکی بر دولت را می‌توان در یک سیر تاریخی به تأمین اجتماعی بیسمارکی (Bismarck) و بوریجی (Beveridge) تقسیم کرد. نظام بیسمارکی که بیمه اجتماعی (Social Health Insurance) نیز نامیده می‌شود درواقع نوعی بیمه حرفه‌ای اجباری است که در آن افراد با پرداخت حق بیمه به‌صورت درصدی از دستمزد بیمه می‌شده‌اند. عدم پوشش افراد بیکار، نابرابری در ارائه خدمات تأمین اجتماعی و همچنین وابستگی مالی شدید این صندوق‌ها به شرایط بازار کار و تغییرات اقتصادی و جمعیتی از مهم‌ترین این نواقص هستند.
  پس از نظام بیسمارکی، در سال 1948 انگلستان بر اساس نظریات بوریج نظام تأمین اجتماعی جدیدی را بنا نهاد که بر اساس آن تمام مردم صرف‌نظر از شغل یا حرفه (Universality) برحسب نیاز و نه درآمد (Uniformity) توسط یک سازمان (Unicity) تحت پوشش قرار می‌گیرند. سیستم‌های تأمین اجتماعی کنونی هر دو این نظام‌ها را شامل می‌شوند. در بخش بعدی انواع سیستم‌های تأمین اجتماعی موجود در کشورهای مختلف و روش‌های تأمین مالی آن‌ها را مرور می‌کنیم. سپس در بخش سوم معیارهایی ارائه می‌شود تا بتوان سیستم‌های تأمین اجتماعی را بر اساس خدمات ارائه‌شده و پایداری صندوق‌ها مقایسه کرد.

 • ضرورت تشکیل ستاد وزارت محیط زیست و میراث طبیعی

  ضرورت تشکیل ستاد وزارت محیط زیست و میراث طبیعی

  حسین آخانی

  24 اسفند 1393 ساعت 14:04

  اخیراً نامه‌ای بسیار مهم با امضای 227 نماینده محترم مجلس (از جمع 290 نماینده) به ریاست محترم جمهوری نوشته‌شده است که در آن خواسته‌شده که به داد محیط‌زیست ایران و بخصوص تشکیلات محیط‌زیست و منابع طبیعی و اعتبارات آن برسند. این اقدام خیلی از فعالان و متخصصان محیط‌زیست را حیرت‌زده کرد. چراکه تا چندی پیش ما دغدغه داشتیم که عده‌ای از نمایندگان (63 نفر) درصدد انحلال سازمان محیط‌زیست هستند. حالا می‌بینیم که نزدیک چهار برابر ایشان در همان مجلس، خواهان ارتقاء تشکیلاتی جایگاه سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها و مرتع هستند.

 • مرور خدمات تأمین اجتماعی در جهان

  مرور خدمات تأمین اجتماعی در جهان

  عباس خندان

  23 اسفند 1393 ساعت 16:15

  سیستم‌های تأمین اجتماعی در کشورهای دنیا بر اساس شیوه تأمین مالی و خدمات ارائه‌شده بسیار متفاوت از یکدیگرند. اما در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان خدمات تأمین اجتماعی را در سه سطح تقسیم‌بندی کرد. سطح اول خدمات تأمین اجتماعی است که با هدف جلوگیری از فقر به افراد سالخورده ارائه می‌شود. این خدمات می‌تواند کمک‌های مالی مستقیم باشد یا یکسری برنامه‌های حمایتی حداقلی یا هدفمند که حداقلی از مستمری را برای بازنشستگان فقیر تضمین می‌کند. سطح دوم اما اهداف بیمه¬ای را دنبال می‌کند تا افراد از داشتن یک مستمری مناسب در مقایسه با درآمد دوران اشتغالشان که به نرخ جایگزینی (Replacement Rate)معروف است اطمینان یابند. اما سطح سوم مستمری بیمه‌ای اختیاری برای افراد با درآمد بالاست که یک نرخ جایگزینی بالاتری را ترجیح می‌دهند. در بخش بعدی به بررسی تفاوت‌های پارامتریک یا قوانین مربوط به بازنشستگی و محاسبه مستمری در کشورهای مختلف می‌پردازیم. در بخش دوم سه معیار یا شاخص معرفی می‌شود تا بتوان خدمات ارائه‌شده تأمین اجتماعی و قوانین حاکم در کشورهای مختلف را مقایسه کنیم.