1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  مهدی کلاهی

  8 شهریور 1394 ساعت 14:20

  آیا سازمان‌ها، اجاره‌بهای خود به محیط‌زیست را می‌پردازند؟ چگونه سازمان‌ها، بویژه سازمان‌های متولی طبیعت، بهتر می‌توانند به پرداخت این اجاره‌بها اقدام نمایند؟ این نوشتار به سادگی بیان می‌دارد که این سازمان‌ها نیاز دارند تا در چهار بُعد مختلفِ ساختاری، ذهنی، معنوی و اجتماعی دگرگون شوند تا بتوانند از طریق خدمت‌رسانی، به پرداخت اجاره‌بها بپردازند.

 • اصلاح نظام تامین اجتماعی در ایران

  اصلاح نظام تامین اجتماعی در ایران

  عباس خندان

  3 شهریور 1394 ساعت 15:11

  در چند دهه گذشته کاهش نرخ زاد و ولد و افزایش امید به زندگی نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از کشورها تامین اجتماعی بر اساس سیستم‌های مستمری PAYG با مزایای تعریف شده DB را با مشکلات جدی روبرو کرده است. افزایش فشار مالی و ناپایداری صندوق‌ها موجب شد تا اصلاح و بهسازی سیستم‌های تامین مالی صندوق‌های تامین اجتماعی از ضرورت و اهمیت بالایی برخوردار گردد. در ایران اما این ضرورت بطور کامل درک نشده و اجرای طرح‌های اصلاحی معمولاً به تعویق افتاده‌اند.

 • ریزگرد، منشاء، آسیب، علت و راه‌حل

  ریزگرد، منشاء، آسیب، علت و راه‌حل

  سید فخرالدین افضلی

  3 شهریور 1394 ساعت 09:36

  «ریزگرد» امروزه نام آشنائی است که معضلات متعددی را برای ساکنان مختلف نواحی شهری و روستائی بوجود آورده است. علاوه بر آن مشکلات متعددی در حوزه‌های کشاورزی، سلامت، محیط‌زیست، صنعت و غیره را دامن زده است. مشکلاتی که پیش از این وجود نداشته است. در این مقاله سعی شده است با مروری بر مقالات ارائه شده توسط محققان در حوزه‌های مختلف علمی، همچنین ارائه نظرات مختلف نویسنده مقاله، گذری بر تئوری پیدایش ریزگرد، علت پیدایش این مشکل در ایران، مشکلات ناشی از آن در زمینه‌های مختلف و در نهایت راه حل پیشنهادی داشته باشد.

 • مسیری برای سانسور ملی در ایران

  نقدی بر مقالة «راهبردی برای بهبود تصویر ملی ایران»

  مسیری برای سانسور ملی در ایران

  محمد فکری

  1 شهریور 1394 ساعت 12:56

  در دهم تیرماه 1394 مقاله‌ای با عنوان «راهبردی برای بهبود تصویر ملی ایران» به قلم دکتر حسام‌الدین آشنا در شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی منتشر شد. ایده‌ی محوری این مقاله پیشنهاد تشکیل «ستاد ارتباطات راهبردی ایران» در زیرمجموعه‌ی شورای عالی امنیت ملی با هدف بهبود تصویر ملی ایران بود. در متن حاضر نکاتی در نقد این پیشنهاد نوشته شده است.

 • تجربه ارزیابی عملکرد کارکنان در یک سازمان دولتی

  تجربه ارزیابی عملکرد کارکنان در یک سازمان دولتی

  یحیی کمالی

  26 مرداد 1394 ساعت 11:04

  طراحی یک نظام ارزیابی عملکرد دقیق و البته منعطف مبتنی بر شاخص‌های قابل سنجش می‌تواند به مدیران سازمان‌های دولتی کمک کند که کارکنان خود را از سبک وقت مزدی به کارمزدی تبدیل نمایند. با توجه به محیط و وظایف متفاوت دستگاه‌های دولتی و همچنین مقتضیات واحدهای درون یک سازمان بهتر است طراحی این نظام توسط هر دستگاه به صورت مجزا انجام شود. نتایج این نظام ارزیابی عملکرد در پرداخت دستمزد و پاداش و در ارتقای رتبه شغلی به‌کار گرفته شود و ضمانت اجرای قدرتمندی برای آن پیش‌بینی گردد. اجرای موثر این نظام مستلزم برگزاری جلسات توجیهی برای کارکنان و آشنایی آن‌ها با شاخص‌ها و شیوه کار این نظام است.

 • شبکه ملی اینترنت

  شبکه ملی اینترنت

  رسول سوری سمانه رجایی

  18 مرداد 1394 ساعت 10:48

  اهمیت امنیت فضای مجازی و حفظ و حراست از اطلاعات ملی و شخصی هم‌وطنان، یکی از اهدافی است که باعث شده تا دولتمردان، پروژه شبکه ملی را کلید زده و تلاش نمایند که آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیاتی کنند.

 • بررسی تبیین جایگاه و نقش فضای مجازی درتولید کارآفرینی و توانمندسازی توان‌یابان

  بررسی تبیین جایگاه و نقش فضای مجازی درتولید کارآفرینی و توانمندسازی توان‌یابان

  بنیامین انصاری نسب

  4 مرداد 1394 ساعت 13:09

  توان‌یابان (معلولان) از شمار گروه‌های اجتماعی هستند که نیاز مستمر به حمایت‌، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری همه جانبه حاکمیتی دارند. بسترسازی برای تولید کارآفرینی و توانمند‌سازی آنان و شناخت روش‌ها وشیوه‌های نوین ، رویه اثربخشی است که قدرت خلاقیت و جوهر ابتکار را در افراد معلول (درهمه کلاس‌های معلولیت ) کشف کرده و شکوفا می‌سازد. از پدیده‌های تازه‌رس کنونی‌، استفاده از امکانات و مختصات فضای‌ مجازی (فعالیت‌های وب‌پایه) برای کارآفرینی‌، توانمندسازی و کاهش فاصله اجتماعی معلولان با سایرین است. امروزه با توجه به فراگیر‌شدن استفاده از اینترنت و فضای مجازی، زمینه‌های نویی برای خلق فرصت‌های کاری و توانمندسازی معلولان پدیدار شده است . این مقاله برآن است که با استفاده از نظریه نوسازی به بازنمایی کارکردهای امکانات فضای مجازی در کارآفرینی و توانمند‌سازی توان‌یابان در مسیر توسعه اجتماعی بپردازد.

 • بررسی همبستگی و ارتباط تثبیت شن با حل معضل ریزگردهای ایران

  بررسی همبستگی و ارتباط تثبیت شن با حل معضل ریزگردهای ایران

  سید فخرالدین افضلی

  4 مرداد 1394 ساعت 11:57

  کانون برداشت بیش از 95 درصد از ریزگردهای ایران خارجی و 5 درصد آن داخلی می‌باشد. از 5 درصد منشاء داخلی وضعیت «تپه‌های ماسه‌ای» در مقایسه با خشک‌شدن تالاب‌ها، دریاچه‌ها و عدم‌پرداخت حقابه سدها سهمی بسیار ناچیز داشته و براساس مطالب و مبانی علمی مطرح شده به هیچ وجه بعنوان منشاء ریزگردها نمی‌تواند مطرح باشد. تثبیت شن‌های روان سال‌هاست بعنوان یکی از برنامه‌های ضروری بیابان‌زدائی انجام شده و در جای خود شایسته توجه می‌باشد اما عنوان نمودن ثثبیت تپه‌های شنی بعنوان یکی از اقدامات علیه ریزگردها درست به نظر نمی‌رسد.

 • تحلیلی بر افزایش اختیارات استانداران

  تحلیلی بر افزایش اختیارات استانداران

  یحیی کمالی

  31 تیر 1394 ساعت 14:22

  تجربه کشورهای شرق آسیا و نقش پررنگ دولت در مراحل اولیه توسعه این کشورها نشان می‌دهد دولت می‌تواند و باید در فرایند توسعه نقش مهمی ایفا نماید. تجربه این کشورها موجب ارائه نظریه‌ای با عنوان دولت توسعه‌خواه (developmentalist state) شد این دولت واجد ویژگی‌های مهمی از جمله ثبات سیاسی، نظام اداری کارآمد، نخبگان ناسیونالیست و تحول‌گرا و... است. تحول نظام اداری این کشورها به ویژه ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و مالزی نشان می‌دهد که سنگ بنای تحول در این کشورها از درون دولت آغاز شده است. آنچه که امروز در ایران به عنوان افزایش اختیارات استانداران، خصوصی‌سازی، کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت، تفویض اختیار، مقررات‌زدایی و حذف قوانین مزاحم توسعه مطرح است بیانگر درک نیاز به تحول نظام اداری است.

 • گارانتی تضمین کیفیت ساختمان (ایمنی و انرژی) توسط انبوه‌سازان

  گارانتی تضمین کیفیت ساختمان (ایمنی و انرژی) توسط انبوه‌سازان

  جواد نوفرستی

  31 تیر 1394 ساعت 14:20

  بخشی از متن؛ اگر انبوه‌سازان مسکن بدانند چنانچه ساختمانی که می‌سازند نسبت به نرم ساختمان‌های دیگر، مصرف انرژی کمتری داشت در ازای مصرف کمتر برای مدت معینی پاداش قابل توجه کاهش مصرف دریافت می‌کنند، بدون شک استقبال می‌کنند و حتی به آن به‌عنوان یک منبع سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند.
  باید انگیزه‌های سازندگان را برای اجرای کامل و درست مبحث 19 مقررات ملی ساختمان تقویت نمود. برآوردها حکایت از آن دارد، ساخت ساختمان عایق با قطعات پیش‌ساخته که به سرعت ساخت هم کمک می‌کند، هزینه ساخت ساختمان را کمتر از 5 درصد و تنها در حدود 25 تا 30 هزار تومان به ازای هر متر مربع زیربنای ساختمان افزایش می‌دهد که چند برابر این هزینه از محل پاداش صرفه‌جویی انرژی به سرمایه‌گذار برمی‌گردد.

 • آسیب‌شناسی تأمین مالی در بازار سرمایه

  آسیب‌شناسی تأمین مالی در بازار سرمایه

  علی سرزعیم بهروز زارع

  24 تیر 1394 ساعت 11:23

  در اقتصاد به سادگی نشان داده می‌شود که اگر امکان قرض‌دهی و قرض‌گیری وجود داشته باشد مطلوبیت عاملین اقتصادی افزایش پیدا می‌کند. با توجه به پیچیدگی‌های ایجاد ارتباط بین عاملین دارای مازاد منابع و عاملین دارای کمبود منابع، بازارهای مالی با هدف تسهیل این ارتباط و کاهش هزینه‌های مبادلاتی شکل گرفته‌اند. از این‌رو موفقیت یا عدم موفقیت بازارهای مالی متشکل، به توانایی آنها در انتقال منابع از پس‌اندازکنندگان به مصرف‌کنندگان، کمک به تخصیص بهینه منابع و کاهش هزینه‌های مبادله وابسته است. بازار سرمایه به عنوان یکی از بخش‌های بازارهای مالی، در همین قالب قابل بررسی و ارزیابی است. در ایران علی‌رغم آنکه بازار سرمایه متشکل و ساختار‌یافته از قدمت زیادی برخوردار نیست، اما رشد شتابنده‌ی بخش‌هایی از بازار سرمایه در سال‌های اخیر، این بازار و پتانسیل نهفته در آن برای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را در کانون توجه قرار داده است. با این حال، بررسی آمار و اطلاعات منتشره نشان‌دهنده‌ی آن است که کارکرد اصلی این بازار، یعنی تأمین و کمک به تخصیص بهینه منابع مالی و کاهش هزینه‌های تأمین مالی، تحت‌الشعاع رشد بازارهای ثانویه قرار گرفته و بسیار کمتر از انتظار عمل نموده است.