1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. توسعه پایدار
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • خروج آمریکا از برجام و ضرورت تقویت بنیان‌های ملی برای حفاظت از محیط‌زیست

  خروج آمریکا از برجام و ضرورت تقویت بنیان‌های ملی برای حفاظت از محیط‌زیست

  حسین میبودی

  23 خرداد 1397 ساعت 16:26

  تحریم‌های اعمال‌شده می‌تواند یکی از مسائل تشدیدکننده بحران‌های محیط‌زیستی در ایران باشد. به‌واسطه‌ تحریم‌های قبلی علیه ایران، بنزین مصرفی بی‌کیفیت شد، کیفیت خودروهای داخلی به دلیل محدودیت واردات در قطعه‌ها کاهش یافت، هوا آلوده‌تر شد و روزبه‌روز بر قربانیان آلودگی هوا افزوده شد.

 • عدالت محیط‌زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

  عدالت محیط‌زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

  مجید دکامین

  14 اردیبهشت 1397 ساعت 20:52

  عدالت محیط‌زیستی مؤلفه‌های مختلفی از جمله محل دفن پسماندها، احداث کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، محل تولید پسماندهای خطرناک و غیره را مورد مطالعه قرار می‌دهد. می‌توان گفت اعتقاد به عدالت محیط‌زیستی جنبه مهمی برای تمایل به ادامه تعهد به رفتارهای محیط‌زیستی و اقدام برای حفاظت از محیط‌زیست در سطح فردی، اجتماعی و نهادی است.

 • چالش‌های وزارت نیرو در مسیر دستیابی به پایداری

  چالش‌های وزارت نیرو در مسیر دستیابی به پایداری

  کامران داوری حمید عمرانیان احمد قندهاری

  2 اردیبهشت 1397 ساعت 12:32

  شناسایی و کاهش عدم قطعیت‌ها در مسائل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی نسل آینده نیازمند به کار بردن «اصول راهبردی» برای دستیابی به پایداری در سامانه‌های آبی است. وزارت نیرو باید تهیه و به‌کارگیری دستورالعمل‌های مدیریت ریسک، مدیریت راهبردی و ... را جزئی از وظایف اصلی بدنه خود قرار دهد.

 • ابزارهای سیاست‌‌گذاری و نوآوری محیط‌زیستی

  ابزارهای سیاست‌‌گذاری و نوآوری محیط‌زیستی

  مجید دکامین

  1 اردیبهشت 1397 ساعت 14:38

  بهبود کیفیت اقتصاد باید از «بهره‌‌وری نیروی کارگری» به سمت «بهره‌‌وری محیط زیستی» تغییر پیدا کند. بهره‌‌وری محیط زیستی میسر نخواهد شد، مگر اینکه نوآوری‌‌های محیط‌‌زیستی جایگاه شایسته خود را در اقتصاد ایران به‌‌دست آورد.

 • دانشگاه سبز: تجربه‌های جهانی و کوشش‌های آغازین در ایران

  دانشگاه سبز: تجربه‌های جهانی و کوشش‌های آغازین در ایران

  وحیده ابراهیم‌نیا

  21 فروردین 1397 ساعت 10:49

  «دانشگاه سبز» رویکردی است که از یک‌سو بر اصلاح چرخه‌های مصرف مواد و انرژی و از ‌سوی دیگر بر کاهش تولید آلاینده‌ها و مواد زائد در دانشگاه‌ها تأکید دارد. در بیانی کلی، دانشگاه سبز دانشگاهی است که همه فعالیت‌ها در آن بر اساس جنبه‌های سه‌گانۀ توسعه پایدار، یعنی پایداری محیطی، دربرگیرندگی اجتماعی و زیست‌پذیری اقتصادی صورت‌ گیرد.