1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. سمن‌های محیط زیستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • مسیری برای آینده

  سرمایه اجتماعی رمز موفقیت سازمان‌های غیردولتی محیط‌زیستی در ایران

  مسیری برای آینده

  معصومه اشتیاقی

  11 مهر 1395 ساعت 15:53

  سازمان‌های غیردولتی و داوطلبانه مردم‌نهاد محیط‌زیستی در کشور ما از کمبود اصلی‌ترین دارایی‌شان که همانا «سرمایه اجتماعی» است، رنج می‌برند. در واقع گزاره محوری نوشتار حاضر آن است که «سرمایه اجتماعی» حلقه مفقوده‌ای هست که کمرنگ بودن آن در استراتژی کنش جمعی بدنه سازمان‌های غیردولتی محیط‌زیستی ایران، مانعی جدی برای حضور توانمند و با قدرت، جامعه مدنی در کنار دولت و بخش خصوصی برای حل مسائل محیط‌زیستی به شمار می‌آید.

 • چارچوب مفهومی فرآیند کشف، پژوهش و اجتماعی کردن مسائل محیط‌زیستی

  چارچوب مفهومی فرآیند کشف، پژوهش و اجتماعی کردن مسائل محیط‌زیستی

  مهدی کلاهی

  20 تیر 1395 ساعت 16:04

  حدود ۲۰ سال بعد از ظهور محیط‌زیست‌گرایی، جامعه‌شناسی متوجه مسائل محیط‌زیستی و پیوند و رابطه تخریب محیط‌زیست و پیامدهای اجتماعی آن می‌شود و سعی در اجتماعی‌شدن مسائل محیط‌زیستی می‌کند. با این ‌وجود هنوز هم ما ایرانی‌ها در کشف، پژوهش و اجتماعی کردن مسائل محیط‌زیستی با کاستی‌های بسیاری روبرو هستیم. پاسخ اصلی به چرایی این کمبودها، هدف این نوشتار است.

 • ضرورت‌های ارتقای متولی محیط‌زیست در ایران

  ضرورت‌های ارتقای متولی محیط‌زیست در ایران

  یحیی کمالی

  15 مهر 1394 ساعت 08:19

  روی کار‌آمدن دولت یازدهم و بروز برخی نشانه‌های تنش‌آور محیط‌زیستی در ایران مسائل و سیاست‌های محیط‌زیستی را مجدداً در کانون توجه مسئولان قرار گرفته داده‌است، در این میان تغییر ساختار سازمان متولی محیط‌زیست نیز راهکاری است که بر آن تاکید شده است. سیاستگذاران کشورهای در حال توسعه در مواجه با مسائل و مشکلات سیاستی و مدیریتی، اولین راهکاری که به ذهنشان می‌رسد تغییر سازمانی در آن حوزه است تغییراتی که اغلب، توجه به موضوع و مشکل اصلی را به حاشیه می‌برد و معمولاً به حل مشکل نیز کمک نمی‌کند. توجه دوباره به تغییر سازمانی در محیط‌زیست ایران از همین نوع برخورد با مشکلات سیاستی ارزیابی می‌شود.

 • ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  مهدی کلاهی

  8 شهریور 1394 ساعت 14:20

  آیا سازمان‌ها، اجاره‌بهای خود به محیط‌زیست را می‌پردازند؟ چگونه سازمان‌ها، بویژه سازمان‌های متولی طبیعت، بهتر می‌توانند به پرداخت این اجاره‌بها اقدام نمایند؟ این نوشتار به سادگی بیان می‌دارد که این سازمان‌ها نیاز دارند تا در چهار بُعد مختلفِ ساختاری، ذهنی، معنوی و اجتماعی دگرگون شوند تا بتوانند از طریق خدمت‌رسانی، به پرداخت اجاره‌بها بپردازند.

 • گزارش نشست مشترک اتاق فکر استان کردستان با کارگروه ویژه نجات چشمه «کانی بل»

  گزارش نشست مشترک اتاق فکر استان کردستان با کارگروه ویژه نجات چشمه «کانی بل»

  حامد قادر زاده

  كردستان 15 مرداد 1393 ساعت 12:16

  نابودی چشمه کانی بل مغایر با اصل 50 قانون اساسی کشور است و زیان های غیر قابل جبرانی را به استان کردستان وارد می کند، بنابراین دولت تدبیر و امید و وزارت نیرو لازم است با سرعت، دقت و تامل خاصی به وضعیت چشمه مذکور رسیدگی کند. در غیر این صورت مشکلات آتی ناشی از آن ممکن است هیچگاه جبران نشود و یا با هزینه‌های فراوانی قابل جبران باشد. متاسفانه با عدم توجه به نظرات کارشناسی و مطالبات مردمی، این مسئله به یک بحران تبدیل شده و بروز مسایل حاد در پی آن، تغییر مسیر و رفتن در فاز سیاسی آن حتی در بعد خارج از کشور بعید نیست و این هزینه‌های زیادی برای کشور و استان به بار خواهد آورد.
  ***