1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. تنوع زیستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • فشرده‌سازی پایدار کشاورزی: ضرورت‌ها و سیاست‌ها

  فشرده‌سازی پایدار کشاورزی: ضرورت‌ها و سیاست‌ها

  هادی ویسی علیرضا شاه‌محمدی صلاح مفاخری

  23 بهمن 1396 ساعت 11:29

  فشرده‌سازی پایدار، افزایش دستاوردهای بخش کشاورزی را همزمان با پایین نگه داشتن ردپای بوم‌شناختی دنبال می‌کند. فشرده‌سازی پایدار، نتیجه دو رویکرد تکنولوژیکی و اجتماعی_اقتصادی است.

 • تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  مجید دکامین

  30 مهر 1396 ساعت 14:00

  از آنجا که مسئله تراریخته‌ها در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است می‌بایست درک روشنی از اطلاعات موجود به سازمان‌های تصمیم‌گیرنده، سیاست‌مداران، محققان، و شرکت‌های تولید و واردکننده تراریخته‌ها داد تا حداقل به بررسی خطر این محصولات به‌عنوان غذا بپردازند.

 • سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  مجید دکامین

  9 شهریور 1396 ساعت 12:41

  شرایطی که ایران با آن روبرو است چالش جدیدی است و این چالش جدید نیازمند پاسخ‌های کهنه نیست. این چالش جدید محیط‌زیستی به‌واسطه رویکردهای غلطی بوده است که در گذشته لحاظ گردیده است و رفتن راه‌های تکراری به مقصدهای تکراری خواهد انجامید.

 • مرگ حیوانات در جاده‌ها و ضرورت سیاست‌گذاری کارآمد

  مرگ حیوانات در جاده‌ها و ضرورت سیاست‌گذاری کارآمد

  طیبه سپهوند

  28 مرداد 1396 ساعت 09:43

  برخورد با حیوانات در جاده‌ها دارای پیامدهای منفی گوناگونی است از جمله: جراحت و مرگ حیوانات، خطر برای سرنشینان خودروها، نابودی گونه‌های در معرض خطر، تلف شدن دام‌ها یا حیوانات خانگی، آسیب به خودروها، هزینه‌های مالی برای خودروها و جاده‌ها، ایجاد منظره‌ای با بار روانی منفی.

 • جشن سلام درنا: معرفی الگویی از یک ائتلاف اجتماعی

  جشن سلام درنا: معرفی الگویی از یک ائتلاف اجتماعی

  محمود شارع‌پور

  2 اسفند 1394 ساعت 17:01

  یکی از مسائل استان مازندران موضوع محافظت از پرندگان مهاجر است. متاسفانه هر ساله شاهد کشتار تعداد زیادی از این پرندگان مهاجر در استان هستیم به طوری که از درنای سیبری فقط یک عدد باقی مانده است. این موضوع به مساله‌ایی بدخیم و پیچیده تبدیل شده است زیرا شکار پرندگان سال‌هاست که تداوم دارد و نوع شکار، عاملان شکار، انگیزه‌های شکار و پیامدهای شکار از پیچیدگی فراوانی برخوردار است به طوری که مسئولین رسمی مربوطه یعنی سازمان حفاظت از محیط زیست به تنهایی از حل این مساله عاجز می‌باشند و مداخله نیروهای قهری نظیر نیروی انتظامی نه تنها کمک به حل مساله ننموده بلکه بر پیچیدگی ابعاد آن افزوده است.
  در این مساله ذینفعان زیادی وجود دارند که در تعیین سرنوشت این مساله موثرند و هیچ قدرت واحدی به تنهایی قادر به واداشتن افرادی که به صید پرندگان مشغولند، نیست. حل مسئله شکار پرندگان فقط به کمک مالی یا قدرت سیاسی دولت بستگی ندارد بلکه باید افراد و گروه های مختلف در یافتن راه حل و اجرای آن سهیم و شریک باشند.

 • آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و ضرورت تدبیری جدی

  آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و ضرورت تدبیری جدی

  حسین آخانی

  4 شهریور 1393 ساعت 16:17

  چرا تا به حال شنیده نشده است افرادی به جرم آتش‌زدن جنگل به مجازات رسیده‌اند؟ اگر کسی خانة شما را آتش بزند و باعث خسارت مالی و جانی شود، با انواع بندهای قانونی با او برخورد می‌شود. کسانی که انفال را آتش می زنند و با عمل خود حداقل خسارتی که وارد می کنند، صدها نفر از نیروهای دولتی را درگیر خاموش‌کردن آن می‌کنند و هزاران اصله درخت و درختچه را خاکستر می‌کنند و جان مردمان شریف ما را به خطر می‌اندازند، جرمشان از کسی که در خیابان جیب بری می‌کند، زورگیری نمایند، مواد مخدر می‌فروشد، نه تنها کمتر نیست که به مراتب شدیدتر است. اینان مصداق تروریست‌هایی هستند که یا برای دهن‌کجی به مسئولین دولتی یا برای لج‌بازی با بخشی از مأموران دولتی یا برای شکار یک حیوان یا برای چرا در عرصه‌های ممنوعه یا برای تصاحب زمین و برای هر مقصود دیگری که دست به چنین جنایاتی می‌زنند با خشن‌ترین روش به مردم، کشور و نظام لطمه وارد می‌کنند.