1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. تنوع زیستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • عدالت محیط‌زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

  عدالت محیط‌زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

  مجید دکامین

  14 اردیبهشت 1397 ساعت 20:52

  عدالت محیط‌زیستی مؤلفه‌های مختلفی از جمله محل دفن پسماندها، احداث کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، محل تولید پسماندهای خطرناک و غیره را مورد مطالعه قرار می‌دهد. می‌توان گفت اعتقاد به عدالت محیط‌زیستی جنبه مهمی برای تمایل به ادامه تعهد به رفتارهای محیط‌زیستی و اقدام برای حفاظت از محیط‌زیست در سطح فردی، اجتماعی و نهادی است.

 • فشرده‌سازی پایدار کشاورزی: ضرورت‌ها و سیاست‌ها

  فشرده‌سازی پایدار کشاورزی: ضرورت‌ها و سیاست‌ها

  هادی ویسی علیرضا شاه‌محمدی صلاح مفاخری

  23 بهمن 1396 ساعت 11:29

  فشرده‌سازی پایدار، افزایش دستاوردهای بخش کشاورزی را همزمان با پایین نگه داشتن ردپای بوم‌شناختی دنبال می‌کند. فشرده‌سازی پایدار، نتیجه دو رویکرد تکنولوژیکی و اجتماعی_اقتصادی است.

 • تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  مجید دکامین

  30 مهر 1396 ساعت 14:00

  از آنجا که مسئله تراریخته‌ها در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است می‌بایست درک روشنی از اطلاعات موجود به سازمان‌های تصمیم‌گیرنده، سیاست‌مداران، محققان، و شرکت‌های تولید و واردکننده تراریخته‌ها داد تا حداقل به بررسی خطر این محصولات به‌عنوان غذا بپردازند.

 • سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  مجید دکامین

  9 شهریور 1396 ساعت 12:41

  شرایطی که ایران با آن روبرو است چالش جدیدی است و این چالش جدید نیازمند پاسخ‌های کهنه نیست. این چالش جدید محیط‌زیستی به‌واسطه رویکردهای غلطی بوده است که در گذشته لحاظ گردیده است و رفتن راه‌های تکراری به مقصدهای تکراری خواهد انجامید.

 • مرگ حیوانات در جاده‌ها و ضرورت سیاست‌گذاری کارآمد

  مرگ حیوانات در جاده‌ها و ضرورت سیاست‌گذاری کارآمد

  طیبه سپهوند

  28 مرداد 1396 ساعت 09:43

  برخورد با حیوانات در جاده‌ها دارای پیامدهای منفی گوناگونی است از جمله: جراحت و مرگ حیوانات، خطر برای سرنشینان خودروها، نابودی گونه‌های در معرض خطر، تلف شدن دام‌ها یا حیوانات خانگی، آسیب به خودروها، هزینه‌های مالی برای خودروها و جاده‌ها، ایجاد منظره‌ای با بار روانی منفی.

 • جشن سلام درنا: معرفی الگویی از یک ائتلاف اجتماعی

  جشن سلام درنا: معرفی الگویی از یک ائتلاف اجتماعی

  محمود شارع‌پور

  2 اسفند 1394 ساعت 17:01

  یکی از مسائل استان مازندران موضوع محافظت از پرندگان مهاجر است. متاسفانه هر ساله شاهد کشتار تعداد زیادی از این پرندگان مهاجر در استان هستیم به طوری که از درنای سیبری فقط یک عدد باقی مانده است. این موضوع به مساله‌ایی بدخیم و پیچیده تبدیل شده است زیرا شکار پرندگان سال‌هاست که تداوم دارد و نوع شکار، عاملان شکار، انگیزه‌های شکار و پیامدهای شکار از پیچیدگی فراوانی برخوردار است به طوری که مسئولین رسمی مربوطه یعنی سازمان حفاظت از محیط زیست به تنهایی از حل این مساله عاجز می‌باشند و مداخله نیروهای قهری نظیر نیروی انتظامی نه تنها کمک به حل مساله ننموده بلکه بر پیچیدگی ابعاد آن افزوده است.
  در این مساله ذینفعان زیادی وجود دارند که در تعیین سرنوشت این مساله موثرند و هیچ قدرت واحدی به تنهایی قادر به واداشتن افرادی که به صید پرندگان مشغولند، نیست. حل مسئله شکار پرندگان فقط به کمک مالی یا قدرت سیاسی دولت بستگی ندارد بلکه باید افراد و گروه های مختلف در یافتن راه حل و اجرای آن سهیم و شریک باشند.