1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. خاك
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • فشرده‌سازی پایدار کشاورزی: ضرورت‌ها و سیاست‌ها

  فشرده‌سازی پایدار کشاورزی: ضرورت‌ها و سیاست‌ها

  هادی ویسی علیرضا شاه‌محمدی صلاح مفاخری

  23 بهمن 1396 ساعت 11:29

  فشرده‌سازی پایدار، افزایش دستاوردهای بخش کشاورزی را همزمان با پایین نگه داشتن ردپای بوم‌شناختی دنبال می‌کند. فشرده‌سازی پایدار، نتیجه دو رویکرد تکنولوژیکی و اجتماعی_اقتصادی است.

 • جایگاه خاک در توسعه پایدار و رفع ابر مشکلات جهانی

  جایگاه خاک در توسعه پایدار و رفع ابر مشکلات جهانی

  حسین اسدی

  13 اردیبهشت 1395 ساعت 14:08

  بررسی دقیق و تحلیل مسائل محیط‌زیستی و چالش‌های جهانی نشان می‌دهد که خاک نقش مهمی در رفع آنها دارد و تخریب آن ممکن است اثرات زیان‌بار شدیدی در پی داشته و امنیت جهانی را بیش از هر عامل دیگر به خطر اندازد.

 • به نام مشارکت، به کام مشالکت

  به نام مشارکت، به کام مشالکت

  مهدی کلاهی

  26 بهمن 1394 ساعت 10:16

  این نوشتار، به واکاوی رفتار کنونی وزارت جهاد کشاورزی، به منظور واگذاری زمین‌های شیب‌دار به مردم برای تغییر کاربری و احداث باغ، یا کاشت درختان مثمر در عرصه‌های منابع طبیعی و به اسم مشارکت مردمی، می‌پردازد. چنین طرح‌هایی، در دولت قبل مطرح و در دولت تدبیر و امید برای اجرا، ابلاغ و دارد عملیاتی می‌شود.

 • مشکلات مدیریت پسماند در بجنورد

  مشکلات مدیریت پسماند در بجنورد

  جواد هراتی

  خراسان شمالي 29 بهمن 1393 ساعت 09:13

  سومین نشست اتاق فکر استان خراسان شمالی با حضور اعضای اتاق فکر و فعالان زیست‌محیطی این استان در دانشگاه بجنورد برگزار شد. این جلسه که دومین جلسه اتاق فکر درباره مسائل زیست‌محیطی استان خراسان شمالی بود؛ روز یکشنبه 26 بهمن 1393 تشکیل شد. پیرو مصوبه جلسه پیشین اتاق فکر مبنی بر گفتگوی تخصصی درباره چگونگی دفع پسماندهای شهر بجنورد، این نشست به این موضوع اختصاص یافت. در این نشست علاوه بر اعضای اتاق فکر، برخی از اعضای سمن‌های فعال در حوزه محیط‌زیست، رئیس دانشگاه بجنورد و مدیر کل محیط‌زیست استان خراسان شمالی نیز حضور داشتند.

 • دامداران کوچنده؛ آبخوانداران بالقوه، یاوران محیط زیست

  دامداران کوچنده؛ آبخوانداران بالقوه، یاوران محیط زیست

  سید آهنگ کوثر

  1 آبان 1393 ساعت 14:55

  اکنون که شمار کوچندگان ایران، با وجود افزون بر سه برابر شدن جمعیت ایران نسبت به 1320، به نزدیک یک‌سوم شمار آنان در همان سال رسیده است، پیشنهاد این خدمتگزار آب وخاک ترغیب گروهی از آنان به بنای آرمانشهرهای کویری، آبخوانشهرها است. بدین ترتیب با فراهم‌آوردن علوفه در آبرفت‌ها، برخی آبخیزها برای مدتی کوتاه به طبیعت برگردانده شده و کوچروان مدتی از سال را در زیستگاههایی که با دستان خود بنا کرده‌اند، می‌گذرانند. گفتنی است آنچه در این نوشتار آمده، تنها بخشی از جنبه‌های دانش و فن کار است. بزرگان صاحب‌نظر عنایت کرده و دیگر شاخ و برگ‌ها را بیافرینند. بر‌پا گشتن شماری از این آبخوانشهرها در پهنة ایران زمین و بررسی ژرف بنای آنها و رفتار شهروندان آبخواندار، زمینه را برای گسترش آنها فراهم خواهد آورد. انشاءالله.