1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. آب >
 5. مدیریت سازه‌ای
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • تردید در ضرورت انتقال آب بهشت آباد

  تردید در ضرورت انتقال آب بهشت آباد

  زهرا یزدانی پرایی

  4 خرداد 1395 ساعت 13:20

  از نظر هزینه‌های سرمایه‌ای انتقال آب بین حوزه‌ای پرهزینه‌ترین روش تامین آب می‌باشد و بنابراین باید سرمایه‌گذاری در چنین طرح‌هایی با سرمایه‌گذاری در سایر طرح‌های ملی و عمومی کشور برای تامین آب مورد نیاز و جبران کسری حوزه مقصد مقایسه شود.

 • درس‌هایی که باید از سرنوشت سد گتوند آموخت

  درس‌هایی که باید از سرنوشت سد گتوند آموخت

  مهدی قمشی

  17 اسفند 1394 ساعت 16:54

  هدف از این نوشتار این است که ابتدا مشکل سد گتوند توضیح داده شود و سپس در مورد راه‌حل‌ها و انتظارات از اثرات عملی آنها بحثی صورت گیرد و در انتها درس‌هایی که از این واقعه می‌توان گرفت به‌صورت مختصر ذکر شوند.

 • خرسان 3؛ سدی که نباید ساخته شود!

  خرسان 3؛ سدی که نباید ساخته شود!

  هومان خاکپور

  چهارمحال بختياري 16 اسفند 1393 ساعت 15:17

  آنچه حیات کارون بزرگ و به دنبال آن زندگی مردمان و زیستمندان حوضة آبخیز آن را با تهدید و چالش‌های نگران‌کننده مواجه کرده‌است، سدسازی‌ها و پروژه‌های انتقال آب بین حوضه‌ای بر روی سرشاخه‌های این رودخانه و مدیریت ناپایدار و بهره‌برداری‌های غیرمسئولانه ناشی از توسعه کمی و بی‌رویه اراضی کشاورزی در دشت خوزستان است که منجر به نادیده گرفته شدن حق‌آبه زیستی این رودخانه و خشکی تالاب‌ها شده است. سد خرسان (3) یکی از 25 سد در پرونده سرشاخه‌های کارون در زاگرس است که بدون اخذ مجوزهای قانونی ارزیابی اثرات محیط زیستی و اقتصادی اجتماعی، عملیات اجرایی آن بر روی رودخانه خرسان در استان چهارمحال و بختیاری آغازشده و با نادیده گرفتن قوانین و ملاحظات علمی و محیط‌زیستی اضافه بر گسترش خسارت‌های زیست‌محیطی و هدررفت سرمایه‌ها، قانون‌گریزی را در جامعه ترویج می‌کند.

  کلمات کلیدی:
  سد خرسان، رودخانه کارون، مدیریت آب، خوزستان

 • حکمرانی فازی بر آب؛ مطالعه موردی حوضه آبخیز زاینده‌رود

  بازنشر به دلیل درگیری‌های آبی در ورزنه

  حکمرانی فازی بر آب؛ مطالعه موردی حوضه آبخیز زاینده‌رود

  مهدی فصیحی هرندی

  24 بهمن 1393 ساعت 21:09

  این نوشتار کوتاه با تأکید مجدد بر لزوم توجه به ابعاد دیگر حکمرانی آب، علاوه بر فنی، اقتصادی و سیاسی، بر آن است تا با ذکر شواهدی از مناقشة رودخانه زاینده‌رود (به‌عنوان یک نمونه شاخص شده در کشور) نگرانی خود را از عدم توجه به همکاری و تعامل همه کنشگران درگیر اعم از ذینفع و غیر ذینفع، در حل مسائل آبی به وضوح بیان دارد.

 • مدیریت منابع آب؛ شاه‌کلید حل معما

  مدیریت منابع آب؛ شاه‌کلید حل معما

  مهدی میرزایی

  31 مرداد 1393 ساعت 12:41

  مشکل کجاست؟ چگونه می‌توان کشوری بود که در زمینه‌های مختلف تکنولوژیک مدعی سرآمدی است، ولی توانایی حل مشکل منابع آب را ندارد؟ همین چند سال پیش بود که مسئولان اعلام کردند در صنعت سدسازی به مرحلة «خودکفایی» رسیده‌ایم. آیا شرایط فعلی نشانی از کشور خودکفا در سدسازی را به همراه دارد؟ میزان بهینة احداث زیرساخت‌ها در بخش منابع آب چقدر است و چه میزان از این مقدار بهینه فاصلة مثبت یا منفی داریم؟ و بالأخره اینکه آیا اصولاً افزایش تعداد زیرساخت‌ها می‌توانند به‌صورت یک راه‌حل، معضلات منابع آب را کاهش دهند؟