1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. آب
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • پیامدهای فولاد مشکین‌شهر

  درنگی بر مکان‌یابی صنایع فولاد در ایران

  پیامدهای فولاد مشکین‌شهر

  محمد فکری

  اردبيل 3 اسفند 1393 ساعت 11:05

  محتوای این متن به معنای مخالفت با هرگونه سرمایه‌گذاری در مشکین‌شهر و استان اردبیل نیست بلکه به معنای دقت و مطالعه‌ی بیشتر برای انتخاب نوع صنایع با توجه به مقتضیات مکانی است.
  نه فقط مشکین‌شهر بلکه کل استان اردبیل به دلیل کمبود منابع آبی مکان مناسبی برای احداث کارخانه‌ی فولاد نیست و بهتر است صنعتی مناسب با ویژگی‌های استان اردبیل برای آن انتخاب شود. با توجه به فعالیت محمدرضا زنوزی مطلق در عرصه‌های مختلف صنعتی مسلما وی توان تغییر این طرح و جایگزینی آن با صنعتی همخوان با استان اردبیل را دارد. و اگر هم فقط قصد فعالیت در عرصه فولاد را دارد به خاطر دوام کارخانه خودش، به خاطر حفظ محیط‌زیست، به خاطر حفظ منابع آب شیرین و به خاطر آینده‌ی ایران بهتر است کارخانة خود را در سواحل جنوبی کشور احداث کند.

 • حکمرانی فازی بر آب؛ مطالعه موردی حوضه آبخیز زاینده‌رود

  بازنشر به دلیل درگیری‌های آبی در ورزنه

  حکمرانی فازی بر آب؛ مطالعه موردی حوضه آبخیز زاینده‌رود

  مهدی فصیحی هرندی

  24 بهمن 1393 ساعت 21:09

  این نوشتار کوتاه با تأکید مجدد بر لزوم توجه به ابعاد دیگر حکمرانی آب، علاوه بر فنی، اقتصادی و سیاسی، بر آن است تا با ذکر شواهدی از مناقشة رودخانه زاینده‌رود (به‌عنوان یک نمونه شاخص شده در کشور) نگرانی خود را از عدم توجه به همکاری و تعامل همه کنشگران درگیر اعم از ذینفع و غیر ذینفع، در حل مسائل آبی به وضوح بیان دارد.

 • راهی برای نجات دریاچة ارومیه

  راهی برای نجات دریاچة ارومیه

  عبدالمجید مهدوی دامغانی

  آذربايجان غربي 6 بهمن 1393 ساعت 19:23

  در مورد مسالۀ دریاچۀ ارومیه و راهکارهای رفع آن در چند ماه اخیر تلاش‌‏های گوناگونی صورت گرفته است. با اطلاع از معذوریت‏‌ها و محذوریت‏‌های دولت، به‌ویژه ریاست محترم جمهوری و معاون اول ایشان، باید به این بزرگواران دو نکته را یادآور شد:
  نخست؛ مسئله دریاچه ارومیه، علاج شش‌ماهه و یک‌ساله ندارد و چنین توقع و انتظاری نباید ایجاد، طرح و رسانه‏‌ای شود؛ هرچند کار را باید با شتاب و سریع انجام داد. دوم؛ دولت باید نگاه ملی به مسئله دریاچه ارومیه داشته‌باشد: پس باید برای رفع آن از همه ظرفیت‌‏های فنی، اقتصادی و دیپلماتیک خود کمک بگیرد؛ به‌ویژه باید سرمایه‏‌گذاری مالی جدی، سنگین و درازمدتی داشته باشد. مسئله دریاچه ارومیه با چند میلیون دلار حل نخواهد شد. البته، منابع درآمدی جدیدی وجود دارد که می‏‌تواند ایجاد و از آن برای احیای دریاچه ارومیه استفاده شود. به یکی از آن‌ها در این نوشتار اشاره‌شده است.

 • آب لوله: خدمت یا خیانت؟

  آب لوله: خدمت یا خیانت؟

  سید آهنگ کوثر

  20 دی 1393 ساعت 14:50

  ابرمردی به نام حاج‌محمد نمازی ره‌آوردی بی‌مانند را پیشکش شیرازیان کرد؛ آب گوارا را به آنان ارزانی داشت؛ کوثری در هر خانه. بیمارستانی نایاب در آن هنگام در خاورمیانه را نیز به نخستین افزود. اگر شکوفایی دانشکدة پزشکی شیراز را از برکات بیمارستان نمازی به شمار آورم، سخنی به‌گزاف نگفته‌ام. آن اندیشمند دریا دل درآمد آب را نیز برای کمک به بیمارستان در نظر‌گرفت. اکنون پس از سپری شدن 68 سال نمی‌دانم ایشان را خادم بخوانم، یا زبانم لال، خائن. شتاب نکنید! پیش از آن‌که ناسزاهای به‌حق را بیهوده کنید، نوشتارم را با نگاهی ژرف بخوانید.

 • فرهنگ و آب: علوم اجتماعی، محیط‌زیست و صلح

  فرهنگ و آب: علوم اجتماعی، محیط‌زیست و صلح

  23 آبان 1393 ساعت 16:56

  عطیه میری؛ چهارشنبة هفتة گذشته و در شرایطی که به مناسبت قرار داشتن در هفتة پاسداشت علم و صلح، نمایشگاهی با این موضوع در دانشکدة فیزیک دانشگاه تهران در حال برگزاری بود، جمعی از کارشناسان، اندیشمندان، متخصصان و علاقه‌مندان به حوزة آب، در سالن آمفی‌تئاتر این دانشگاه گرد هم آمدند تا دومین میزگرد تخصصی با محوریت بحران آب را برگزار کنند. عنوان این میزگرد که جلسة نخست آن در مهم ماه برگزار شد، «فرهنگ و آب: علوم اجتماعی، محیط‌زیست و صلح» بود.

 • دامداران کوچنده؛ آبخوانداران بالقوه، یاوران محیط زیست

  دامداران کوچنده؛ آبخوانداران بالقوه، یاوران محیط زیست

  سید آهنگ کوثر

  1 آبان 1393 ساعت 14:55

  اکنون که شمار کوچندگان ایران، با وجود افزون بر سه برابر شدن جمعیت ایران نسبت به 1320، به نزدیک یک‌سوم شمار آنان در همان سال رسیده است، پیشنهاد این خدمتگزار آب وخاک ترغیب گروهی از آنان به بنای آرمانشهرهای کویری، آبخوانشهرها است. بدین ترتیب با فراهم‌آوردن علوفه در آبرفت‌ها، برخی آبخیزها برای مدتی کوتاه به طبیعت برگردانده شده و کوچروان مدتی از سال را در زیستگاههایی که با دستان خود بنا کرده‌اند، می‌گذرانند. گفتنی است آنچه در این نوشتار آمده، تنها بخشی از جنبه‌های دانش و فن کار است. بزرگان صاحب‌نظر عنایت کرده و دیگر شاخ و برگ‌ها را بیافرینند. بر‌پا گشتن شماری از این آبخوانشهرها در پهنة ایران زمین و بررسی ژرف بنای آنها و رفتار شهروندان آبخواندار، زمینه را برای گسترش آنها فراهم خواهد آورد. انشاءالله.

 • نقش تغییرات اقتصادی- اجتماعی در سیاست‌گذاری برای آب

  نقش تغییرات اقتصادی- اجتماعی در سیاست‌گذاری برای آب

  رضا ابراهیمی

  3 شهریور 1393 ساعت 00:51

  سیاست‌گذاری برای آب متناظر با تغییر اقلیم، رشد جمعیت و نیاز روزافزون آن‌ها به مواد غذایی و بهداشت، میزان رشد اقتصادی و بهبود وضع مالی مردم، دائماً نیازمند تغییر و تحول است. مدیریت منابع آبی با توجه به اثرات سیستمی که برجای می‌گذارد، هرسال پیچیده‌تر می‌شود و نمی‌توان بدون بازنگری درسیاست‌های گذشته و تغییر در نحوه مدیریت عرضه و تقاضای آب، از بحران‌های آتی عبور کرد.
  بدین‌سان با اندکی تأمل در ‌وضع موجود و پیش‌بینی‌هایی که توسط مراکز مختلف از آینده می‌شود می‌توان دریافت که تبعات کم‌توجهی به این مسئله خیلی زود گریبان کشور را خواهد گرفت و علاوه بر دامن زدن به مناقشات مختلف اجتماعی، روند توسعه اقتصادی کشور را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 • مدیریت منابع آب؛ شاه‌کلید حل معما

  مدیریت منابع آب؛ شاه‌کلید حل معما

  مهدی میرزایی

  31 مرداد 1393 ساعت 12:41

  مشکل کجاست؟ چگونه می‌توان کشوری بود که در زمینه‌های مختلف تکنولوژیک مدعی سرآمدی است، ولی توانایی حل مشکل منابع آب را ندارد؟ همین چند سال پیش بود که مسئولان اعلام کردند در صنعت سدسازی به مرحلة «خودکفایی» رسیده‌ایم. آیا شرایط فعلی نشانی از کشور خودکفا در سدسازی را به همراه دارد؟ میزان بهینة احداث زیرساخت‌ها در بخش منابع آب چقدر است و چه میزان از این مقدار بهینه فاصلة مثبت یا منفی داریم؟ و بالأخره اینکه آیا اصولاً افزایش تعداد زیرساخت‌ها می‌توانند به‌صورت یک راه‌حل، معضلات منابع آب را کاهش دهند؟

 • سازوکاری برای پیشگیری از فاجعة مرگ همگانی بر اثر تشنگی

  سازوکاری برای پیشگیری از فاجعة مرگ همگانی بر اثر تشنگی

  سید آهنگ کوثر

  9 مرداد 1393 ساعت 15:37

  سیاست‌گذاران در همه‌جا، بویژه خشک‌بوم‌ها، بایستی بوم‌شناسان ژرف‌نگر بوده یا دست‌کم به سخنان آنان گوش فرا دهند. انباشتن آب در روی زمین در سرزمین‌های خشک کاری نا‌بخردانه است. چه، تابش آفتاب، کمبود رطوبت نسبی و باد زمینه را برای تبخیر آماده می‌سازند. میانگین تبخیر سالانه در ایران بیش از دو متر است، یعنی از هر مترمربع پهنة آبگیرها سالی دو هزار لیتر بخار می‌شود. چنانچه برآورد سازمان ملل متحد را برای کمترین نیاز آبی شبانه‌روزی یک نفر انسان بیست لیتر فرض کنیم، هر مترمربع از سطح آبگیرها آب یکصد روز یک نفر را به هوا می‌فرستد.