1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و ضرورت تدبیری جدی

  آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و ضرورت تدبیری جدی

  حسین آخانی

  4 شهریور 1393 ساعت 16:17

  چرا تا به حال شنیده نشده است افرادی به جرم آتش‌زدن جنگل به مجازات رسیده‌اند؟ اگر کسی خانة شما را آتش بزند و باعث خسارت مالی و جانی شود، با انواع بندهای قانونی با او برخورد می‌شود. کسانی که انفال را آتش می زنند و با عمل خود حداقل خسارتی که وارد می کنند، صدها نفر از نیروهای دولتی را درگیر خاموش‌کردن آن می‌کنند و هزاران اصله درخت و درختچه را خاکستر می‌کنند و جان مردمان شریف ما را به خطر می‌اندازند، جرمشان از کسی که در خیابان جیب بری می‌کند، زورگیری نمایند، مواد مخدر می‌فروشد، نه تنها کمتر نیست که به مراتب شدیدتر است. اینان مصداق تروریست‌هایی هستند که یا برای دهن‌کجی به مسئولین دولتی یا برای لج‌بازی با بخشی از مأموران دولتی یا برای شکار یک حیوان یا برای چرا در عرصه‌های ممنوعه یا برای تصاحب زمین و برای هر مقصود دیگری که دست به چنین جنایاتی می‌زنند با خشن‌ترین روش به مردم، کشور و نظام لطمه وارد می‌کنند.

 • نقش تغییرات اقتصادی- اجتماعی در سیاست‌گذاری برای آب

  نقش تغییرات اقتصادی- اجتماعی در سیاست‌گذاری برای آب

  رضا ابراهیمی

  3 شهریور 1393 ساعت 00:51

  سیاست‌گذاری برای آب متناظر با تغییر اقلیم، رشد جمعیت و نیاز روزافزون آن‌ها به مواد غذایی و بهداشت، میزان رشد اقتصادی و بهبود وضع مالی مردم، دائماً نیازمند تغییر و تحول است. مدیریت منابع آبی با توجه به اثرات سیستمی که برجای می‌گذارد، هرسال پیچیده‌تر می‌شود و نمی‌توان بدون بازنگری درسیاست‌های گذشته و تغییر در نحوه مدیریت عرضه و تقاضای آب، از بحران‌های آتی عبور کرد.
  بدین‌سان با اندکی تأمل در ‌وضع موجود و پیش‌بینی‌هایی که توسط مراکز مختلف از آینده می‌شود می‌توان دریافت که تبعات کم‌توجهی به این مسئله خیلی زود گریبان کشور را خواهد گرفت و علاوه بر دامن زدن به مناقشات مختلف اجتماعی، روند توسعه اقتصادی کشور را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 • مدیریت منابع آب؛ شاه‌کلید حل معما

  مدیریت منابع آب؛ شاه‌کلید حل معما

  مهدی میرزایی

  31 مرداد 1393 ساعت 12:41

  مشکل کجاست؟ چگونه می‌توان کشوری بود که در زمینه‌های مختلف تکنولوژیک مدعی سرآمدی است، ولی توانایی حل مشکل منابع آب را ندارد؟ همین چند سال پیش بود که مسئولان اعلام کردند در صنعت سدسازی به مرحلة «خودکفایی» رسیده‌ایم. آیا شرایط فعلی نشانی از کشور خودکفا در سدسازی را به همراه دارد؟ میزان بهینة احداث زیرساخت‌ها در بخش منابع آب چقدر است و چه میزان از این مقدار بهینه فاصلة مثبت یا منفی داریم؟ و بالأخره اینکه آیا اصولاً افزایش تعداد زیرساخت‌ها می‌توانند به‌صورت یک راه‌حل، معضلات منابع آب را کاهش دهند؟

 • کدام‌یک امکان‌پذیر نیست؟ بدون پایداری، توسعه؛ یا بدون توسعه، پایداری!

  کدام‌یک امکان‌پذیر نیست؟ بدون پایداری، توسعه؛ یا بدون توسعه، پایداری!

  هادی ویسی

  24 مرداد 1393 ساعت 22:45

  شاید آن‌قدرها مهم نباشد که بدانیم، بدون توسعه، پایداری امکان‌پذیر است؟ یا بدون پایداری، توسعه! اما این بسیار مهم است که بدانیم کشور و نظامی می‌تواند ادعای حرکت در مسیر توسعة پایدار را بکند که بتواند علاوه بر آفرینش فرصت‌های برابر شغلی، برای همة شهروندانش فارغ از نژاد و رنگ پوست و قومیت و مذهب یک گام پیشتر رفته و بر بنیاد آموزة زیست‌سالاری بکوشد تا از امکان حیاتی درخور برای همة زیستمندان ساکن در قلمرو حکومتی‌اش حراست کند. به مفهومی ساده‌تر، پاسداری از زیگونگی یا تنوع زیستی، هم در حوزة فرهنگی و هم در حوزة طبیعی می‌تواند به پایداری حکمرانی مطلوب برای هر دولتی کمک کند.

 • ضرورت برپایی دادگاه‌های تخصصی در حوزة محیط‌زیست

  ضرورت برپایی دادگاه‌های تخصصی در حوزة محیط‌زیست

  محمد درویش

  20 مرداد 1393 ساعت 12:28

  همان گونه که در این مملکت دادگاه ویژة مطبوعات وجود دارد تا حواسش به درغلتیدن سهوی یا عمدی نویسندگان از جاده انصاف به سمت خاکریز چپ و راست باشد و همان گونه که حتی برای رهبران مذهبی و داعیه‌داران هدایت مردم به سمت کرامات انسانی و روحانی هم یک دادگاه ویژه وجود دارد، باید برای آن گروه از شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی که به عمد یا سهو در بروز یک فاجعة محیط زیستی سهم داشته‌اند، دادگاه جرایم و جنایت‌های محیط زیستی برپا شود.

 • دشمن طاووس آمد پر او ! سه آفت سمن‌های محیط زیستی در ایران

  دشمن طاووس آمد پر او ! سه آفت سمن‌های محیط زیستی در ایران

  احسان محمدی

  14 مرداد 1393 ساعت 13:42

  تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران به شدت به آموزش و مراقبت نیازمند هستند. تنها در چنین شمایلی است که می‌توان به کارآیی آنها دل بست. در رابطة شکل‌گرفته میان فعالان و اعضای تشکل‌های مردم‌نهاد و رسانه‌ها می‌توان نشانه‌هایی از آسیب را مشاهده کرد. فعالان و علاقه‌مندان محیط زیست همواره از عدم توجه رسانه‌ها به محیط زیست گله‌مند بودند. شکایت می‌کردند که رسانه‌ها به فجایع محیط زیستی توجهی نمی‌کنند و به جای آن به مسائل کم‌اهمیت‌تر چنان پررنگ می پردازند که عموم مردم اولویت حیاتی مانند حق حیات و کیفیت زندگی را میان تبلیغات ضروری که بر مصرف بیشتر تکیه دارد، فراموش می‌کنند. در چند‌سال اخیر اما به نظر می‌رسد تعدد رسانه‌های در خدمت برخی از فعالان چندان به سود محیط زیست تمام نشده است.

 • جمع ‏پذیری امنیت غذایی و خودکفایی برای ایران 1404؟

  جمع ‏پذیری امنیت غذایی و خودکفایی برای ایران 1404؟

  عبدالمجید مهدوی دامغانی

  12 مرداد 1393 ساعت 18:47

  دستیابی به امنیت غذاییِ پایدار مهم‏ترین رسالت بخش کشاورزی است. تأمین امنیت غذایی نیز یک وظیفة حاکمیتی است و بنابراین نظام سیاسی هر کشور مسئول تأمین امنیت غذایی محسوب می‏‌شود.
  در این حوزه و طی سه دهة گذشته سیاستگذاران کشور به دنبال دستیابی به دو هدف بوده‌‏اند: «دستیابی به امنیت غذایی» و «خودکفایی در امنیت غذایی». پرسش اساسی نوشتار حاضر این است که برای ایران امروز و با چشم‌‏انداز موقت ایران 1404، آیا این دو هدف جمع‌‏پذیرند یا مانعه‌‏الجمع؟ تأکید می‌‏شود این نوشتار بر اساس وضعیت موجود کشور و با نگاهی به وضعیت آیندة آن نوشته‌شده و مربوط به ایران است.

 • برای مهار بیابان‌زایی در ایران چه باید کرد؟

  برای مهار بیابان‌زایی در ایران چه باید کرد؟

  محمد درویش

  9 مرداد 1393 ساعت 16:14

  تمامی قلمرو 165 میلیون هکتاری ایران متأثر از فرآیندهای بیابان‌زایی و به شدت آسیب‌پذیر از آن است. نشان‌زدهای محیطی چون افت سطح آب زیرزمینی به میزان دو متر در سال در شصت دشت اصلی مرکزی کشور به وسعت یکصد میلیون هکتار، نشست زمین نه فقط در اغلب مناطق حاشیة بیابان‌های مرکزی که در آبی‌بیگلو اردبیل، خان‌میرزا در چهارمحال و بختیاری، معین‌آباد ورامین و قهاوند همدان، ظهور فروچاله‌هایی بزرگ در کبودرآهنگ همدان، بروز پدیدة خودسوزی زمین در قره‌داغ و پریشان در فارس یا گندمان در بروجن، خشک‌شدن تالاب‌ها و دریاچه‌های داخلی، افت حاصلخیزی و شورشدن خاک، تشدید کانون‌های بحرانی فرسایش بادی و طغیان چشمه‌های تولید گرد و خاک، افزایش سیل‌خیزی و جابه‌جایی قابل توجه خاک و پرشدن مخازن سدها و سرانجام متروکه‌شدن روستاها و تشدید مهاجرت‌های انسانی از جمله مؤلفه‌های نگران‌کننده‌ای است که حضور پررنگ و شتابناک بیابان‌زایی در ایران را غیرقابل انکار می‌نماید. تهدیدی که اگر فکری برای مهار آن نشود، با توجه به موقعیت استقرار ایران در عرض 35 درجة شمالی موسوم به کمربند خشک جهان، امکان جبران تخریب‌ها حتی به فرض از بین بردن عامل کاهندة کارایی سرزمین هم به کمینه تقلیل خواهد یافت و عملاً با توجه به هزینه‌های کمرشکن بازسازی و خوداحیایی طبیعی، امکان برگشت به شرایط مطلوب وجود نخواهد داشت.

 • سازوکاری برای پیشگیری از فاجعة مرگ همگانی بر اثر تشنگی

  سازوکاری برای پیشگیری از فاجعة مرگ همگانی بر اثر تشنگی

  سید آهنگ کوثر

  9 مرداد 1393 ساعت 15:37

  سیاست‌گذاران در همه‌جا، بویژه خشک‌بوم‌ها، بایستی بوم‌شناسان ژرف‌نگر بوده یا دست‌کم به سخنان آنان گوش فرا دهند. انباشتن آب در روی زمین در سرزمین‌های خشک کاری نا‌بخردانه است. چه، تابش آفتاب، کمبود رطوبت نسبی و باد زمینه را برای تبخیر آماده می‌سازند. میانگین تبخیر سالانه در ایران بیش از دو متر است، یعنی از هر مترمربع پهنة آبگیرها سالی دو هزار لیتر بخار می‌شود. چنانچه برآورد سازمان ملل متحد را برای کمترین نیاز آبی شبانه‌روزی یک نفر انسان بیست لیتر فرض کنیم، هر مترمربع از سطح آبگیرها آب یکصد روز یک نفر را به هوا می‌فرستد.