1. خانه >
 2. اتاق فکر استانی >
 3. بوشهر
 • سیاست های احیای بافت تاریخی بوشهر

  سیاست های احیای بافت تاریخی بوشهر

  1 تیر 1395 ساعت 12:58

  با توجه به ناتوانی مالی ساکنین و محدودیت‌های مترتب بر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان متولی بافت تاریخی، نجات این بافت درگرو اقدامات همه‌جانبه و فوری بخش‌های مختلف دولتی، عمومی و خصوصی متصدی در امر مدیریت شهری هست تا با انجام این مهم دین خود را به گذشتگان و وظیفه خود نسبت به آیندگان ادا نمایند.

 • مسئله شناسی استان بوشهر

  مسئله شناسی استان بوشهر

  7 دی 1394 ساعت 16:34

  استان بوشهر به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‎‎؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌ است. شناسایی مسائل و موانع توسعه استان بوشهر می ‏تواند نقش ه‏ای برای دولتمردان ترسیم کند که با تمرکز بر آن، توسعه استان را با سرعت بیشتری رقم بزند. گزارش حاضر، منعکس‏ کننده مهم‏ترین نظرات نخبگان و صاحبنظران در خصوص مسائل اساسی استان می‏ باشد که توسط «اتاق فکر استان بوشهر» تهیه و تدوین شده است. گزارش حاضر مهم‏ترین مسائل استان را بر اساس مصاحبه‏ های فردی حضوری و غیر‏حضوری، برگزاری جلسات گروهی مجازی با فعالان اجتماعی، صاحبنظران و نخبگان دانشگاهی و غیر‏دانشگاهی استان بوشهر تهیه شده است. جهت تهیه این گزارش از نظرات متخصصین در حوزه‏ های گوناگون استفاده شده است.

 • بررسی وضعیت صنعت خرما در استان بوشهر

  بررسی وضعیت صنعت خرما در استان بوشهر

  7 دی 1394 ساعت 15:52

  شرایط آب‏ و‏هوایی گرم و نیمه خشک شرایط مناسبی برای تولید محصول خرما را فراهم می‏ سازد. استان بوشهر به خاطر دارا بودن این شرایط زمینه مناسبی برای کشت و تولید این محصول را داراست. ایران با سطح زیر کشت 240 هزار هکتار در بین 5 تولید‏کننده بزرگ خرما در جهان قرار دارد و استان بوشهر با تولید حدود 150 هزار تن از نظر تولید رتبه چهارم را در کشور دارد. این در حالی است که از نظر سطح زیر کشت این استان در مرتبه سوم و از نظر عملکرد رتبه پنجم را در کشور داراست. حداقل و حداکثر ضایعات و افت کمی و کیفی این محصول در استان به ترتیب 8 و12 درصد برآورد شده است. همچنین مطابق آمارهای موجود، وضعیت بسته بندی‏ های استاندارد و بهداشتی و فرآوری و تبدیل خرمای استان مطلوب نیست. این گزارش به دنبال ارائه چالش های موجود در تولید و عرضه خرما و ارائه راهکارهایی سیاستی به منظور بهبود بهره ‏وری در تولید و عرضه خرماست.

 • اولویت‌های راهبردی استان بوشهر

  اولویت‌های راهبردی استان بوشهر

  25 فروردین 1394 ساعت 10:56

  استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می‌باشد.

  این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‎‎؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌ است.

 • مسئله شناسی استان بوشهر به مناسبت سفر رئیس‌جمهور

  مسئله شناسی استان بوشهر به مناسبت سفر رئیس‌جمهور

  1 بهمن 1393 ساعت 14:43

  با توجه به سفر ریاست محترم جمهور به استان بوشهر، اتاق فکر استان بوشهر در تاریخ 28 دی 1393 نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان را با حضور دکتر حسام‌الدین آشنا سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر محمد فاضلی معاون پژوهشی مرکز و برخی از نخبگان استان بوشهر برگزارکرد. این جلسه بیش از هر چیز به مسأله‌شناسی استان بوشهر اختصاص داشت و گزارش حاضر بر اساس مباحثات این جلسه تدوین‌شده است.

 • مشکلات و موانع توسعه استان بوشهر

  مشکلات و موانع توسعه استان بوشهر

  23 دی 1393 ساعت 13:59

  گزارش حاضر که بازتاب نظرات جمعی از نخبگان و صاحب نظران غیردولتی است، با توجه به سفر ریاست محترم جمهوری در تاریخ 23 دی 1393 به استان بوشهر، توسط «اتاق فکر استان بوشهر» تهیه و تدوین شده است. این گزارش بر بررسی حول سه محور زیر تأکید دارد:
  مسائل توسعه استان و راهکارهای پیشنهادی، بررسی عملکرد دولت در استان، فرصت‌های سرمایه گذاری استان

 • چالش های توسعه در استان بوشهر

  چالش های توسعه در استان بوشهر

  23 دی 1393 ساعت 08:38

  همزمان با سفر رئیس جمهور به استان بوشهر جلسه اتاق فکر استان بوشهر با حضور دکتر حسام‌الدین آشنا سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر محمد فاضلی معاون پژوهشی مرکز و برخی از نخبگان استان بوشهر برگزار شد. این جلسه بیش از هر چیز به مسأله‌شناسی استان بوشهر اختصاص داشت.

 • انتصاب مدیر اتاق فکر استان بوشهر

  انتصاب مدیر اتاق فکر استان بوشهر

  11 مهر 1393 ساعت 00:28

  آقای دکتر عبدالمجید مصلح، بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 9 شهریور ماه 1393 به مدت یک‌سال به عنوان مدیر اتاق فکر استان بوشهر منصوب شدند.