1. خانه >
 2. اتاق فکر استانی >
 3. اصفهان
 • آسیب شناسی جلسات فرهنگی و اجتماعی

  آسیب شناسی جلسات فرهنگی و اجتماعی

  6 خرداد 1396 ساعت 13:01

  کانون فرهنگی و اجتماعی اتاق فکر استان اصفهان با برگزاری هفت نشست تخصصی با حضور صاحبنظران و متخصصین استان به آسیب شناسی جلسات اجتماعی و فرهنگی برگزار شده در سطح استان پرداخت.

 • مسئله حمل و نقل و توسعه گردشگری در اصفهان

  مسئله حمل و نقل و توسعه گردشگری در اصفهان

  4 دی 1395 ساعت 15:52

  در حوزه گردشگری و بحث حمل‌ونقل هیچ برنامه مدونی وجود ندارد. در حوزه حمل‌ونقل درون‌شهری نیز متأسفانه هیچ ساختاری با وضعیت گردشگری جهانی نداریم و حتی شهروندهای اصفهانی هم مشکل دارند. اکنون که کشور در آستانه توسعه صنعت گردشگری قرار گرفته است و با حجم انبوهی از گردشگر که به‌زودی وارد کشور می‌شود حوزه حمل‌ونقل گردشگران به‌خصوص گردشگری خارجی بسیار ضعیف است به‌ویژه‌اینکه ایشان نیز به‌محض ورود استانداردهای خاصی را طلب می‌کنند.

 • فشار پنجه ریزگردها بر گلوی بیمار شهر

  فشار پنجه ریزگردها بر گلوی بیمار شهر

  11 مرداد 1395 ساعت 11:05

  تصور بسیاری بر این است که بحران ریز گردها صرفاً بر سلامت جسمانی افراد تأثیرگذار است این در حالی است که ریز گردها روی بهداشت، سلامت، زندگی اجتماعی، اقتصاد و صنعت، بازرگانی و کشاورزی اثرات منفی می‌گذارد.

 • مسائل اجتماعی و فرهنگی استان اصفهان

  مسائل اجتماعی و فرهنگی استان اصفهان

  11 مرداد 1395 ساعت 11:00

  اتاق فکر استان اصفهان پس از شناسایی مسائل اجتماعی و فرهنگی به‌عنوان یکی از مسائل اصلی که در شرایط کنونی کشور و استان با آن روبرو است، اقدام به تشکیل «کانون هم‌اندیشی اجتماعی و فرهنگی» در بهمن‌ماه 1394 به‌عنوان چهارمین کانون هم‌اندیشی اتاق فکر استان اصفهان نمود و با دعوت از مجموعه‌ای از صاحب‌نظران حوزه‌های مربوطه ازجمله اساتید دانشگاه‌های استان و مدیران دستگاه های ذی‌ربط و برگزاری نشست تخصصی، مسائل کلی که استان با آن مواجه است را شناسایی و موردبررسی اجمالی قرارداد که در گزارش حاضر به‌اجمال معرفی می‌شوند.

 • ارزیابی پتانسیل منطقه سجزی در تولید ریزگرد و ارائه راهکارهای کنترل

  ارزیابی پتانسیل منطقه سجزی در تولید ریزگرد و ارائه راهکارهای کنترل

  26 خرداد 1395 ساعت 14:43

  امروزه دشت سجزی اصفهان با دخالت عوامل مخرب تبدیل به بیابانی لم ­یزرع گردیده که سلامت میلیون‌ها نفر ساکنین شهر اصفهان و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این منطقه را به مخاطره انداخته است. به علت برداشت بی­ رویه از سفره­ های آب زیرزمینی، شور شدن آب‌های سطحی و زیرزمینی، بهره ­برداری غیراصولی از اراضی گچی و رهاسازی معادن، از بین رفتن سنگفرش حفاظتی سطح خاک ناشی از فعالیت های معادن و رفت‌وآمد وسایل نقلیه سنگین، گسترش فعالیت کوره ­های گچ ­پزی و تشدید فرسایش اراضی گچی منطقه سجزی را به بیابانی با کانون فرسایش بادی درجه‌یک تبدیل کرده است.

 • از 609 دشت کشور 399 دشت تخریب شده است

  در اتاق فکر استان اصفهان مطرح شد:

  از 609 دشت کشور 399 دشت تخریب شده است

  20 اردیبهشت 1395 ساعت 17:20

  اول اردیبهشت ماه سال جاری به همت اتاق فکر استان اصفهان مستند «مادرکشی»ساخته کمیل سوهانی در دانشگاه اصفهان به نمایش گذاشته شد و مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 • اکران و تحلیل مستند مادرکشی در اصفهان

  اتاق فکر استان اصفهان برگزار می‌کند:

  اکران و تحلیل مستند مادرکشی در اصفهان

  28 فروردین 1395 ساعت 09:47

 • ارزیابی پتانسیل تالاب گاوخونی در تولید ریزگرد

  ارزیابی پتانسیل تالاب گاوخونی در تولید ریزگرد

  3 اسفند 1394 ساعت 18:17

  کثرت فعالیت‌های انسانی و صنعتی و پساب‌های حاصل در حوضه‌ی آبخیز تالاب گاوخونی درگذشته از یک‌سو و افزایش فرسایش و تولید رسوبات حاوی آلاینده‌های کشاورزی از سوی دیگر، سبب ورود فلزات سنگین به تالاب گاوخونی و آلودگی آن شده است و در صورت عدم احیای تالاب و خشک‌ شدن کامل آن در آینده‌ای نزدیک این تالاب می‌تواند به منبع اصلی تولید ریزگردهای آلوده به فلزات سنگین تبدیل شود.

 • مسائل و راهکارهای توسعه گردشگری اصفهان: مسئله اقامت

  مسائل و راهکارهای توسعه گردشگری اصفهان: مسئله اقامت

  1 دی 1394 ساعت 14:35

  محور اصلی این جلسات را دو سوال کلیدی شکل می داد. سوال نخست آن بود که آیا اصولا فعالین گردشگری و کارشناسان و مدیران حاضر اتفاق نظری بر وجود محدودیت در عرضه امکانات اقامتی استان دارند. و سوال دوم که پس از تایید وجود این محدودیت مطرح گردید به راهکارهای خروج از مشکل پرداخت.

 • مسائل و راهکارهای توسعه گردشگری؛ ویزا

  مسائل و راهکارهای توسعه گردشگری؛ ویزا

  14 شهریور 1394 ساعت 13:39

  در گزارش اول کانون هم اندیشی گردشگری به شناسایی حدود 31مورد از مسائل و مشکلات توسعه گردشگری در استان و در سطح ملی پرداخته شد. پس از آن تصمیم گرفته شد با برگزاری نشست های تخصصی تر موارد مطرح شده در گزارش اول مورد بررسی جزئی تری قرار بگیرند و در نهایت تحت عنوان راهکارهای پیشنهادی برای توسعه گردشگری مطرح شوند. پنجمین نشست تخصصی کانون هم‌اندیشی گردشگری اتاق فکر استان اصفهان به طور مشخص به بررسی مسئله ویزا پرداخته است.

 • نگرش ملی به بحران آب در ایران

  نگرش ملی به بحران آب در ایران

  25 خرداد 1394 ساعت 15:21

  در گزارش نخست کانون هم‌اندیشی آب اتاق فکر استان اصفهان؛ بحران آب در حوضه زاینده‌رود مورد بررسی صاحب‌نظران و اعضاء قرار گرفت و نشان داده شد بحران آب در حوضه زاینده‌رود بحرانی موقت و گذرا ناشی از خشک‌سالی نیست. بحرانی دایمی است که ریشه در عدم توازن منابع و مصارف آب در حوضه زاینده‌رود دارد. در آن گزارش رویکرد مطرح در خصوص حل بحران آب در حوضه زاینده‌رود از طریق بالا بردن راندمان آبیاری مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت و نشان داده شد بهبود راندمان راهکاری برای مقابله با بحران آب در حوضه زاینده‌رود نیست.
  در گزارش حاضر با نگرشی کلان به بحران موجود آب زیر زمینی در کشور، سیاست های پدید آورنده بحران آب در کشور مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی نشان می‌دهد سیاست‌های بحران ساز در عرصه آب محدود به حوضه زاینده‌رود نیست و در کل کشور رویکردهای کلان جاری موجد بحران آب زیرزمینی هستند.