1. خانه >
 2. اتاق فکر استانی >
 3. مركزي
 • ﺭﻗﺺ ﻣﺮﮔﺒﺎﺭ حاکمان، ﻗﺎﻧﻮﻥ‌ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺁﻻﯾﻨﺪﻩ ﺩﺭ آلومینیوم‌سازی اراک

  ﺭﻗﺺ ﻣﺮﮔﺒﺎﺭ حاکمان، ﻗﺎﻧﻮﻥ‌ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺁﻻﯾﻨﺪﻩ ﺩﺭ آلومینیوم‌سازی اراک

  8 شهریور 1395 ساعت 15:07

  تاکنون جلسات بی‌شمار و کارگروه‌ها و نشست‌های متعددی درباره‌ی چرایی ایجاد آلودگی در اراک و چگونگی رفع آن تشکیل‌شده است؛ اما داستان آلودگی صنعت آلومینیوم‌سازی در اراک همچنان ادامه دارد. در این مقاله بر آنیم تا راز حل نشدن مشکل صنعت آلاینده آلومینیوم‌سازی در اراک را واکاوی کنیم.

 • ایران رتبه اول فرسایش خاک را در جهان دارد

  در نشست اکران و بررسی مستند مادرکشی در اراک مطرح شد:

  ایران رتبه اول فرسایش خاک را در جهان دارد

  21 بهمن 1394 ساعت 16:04

  به گزارش ایرنا اراک معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در نشست اکران و بررسی مستند مادرکشی گفت: ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را به خود اختصاص داده است.

 • رونمایی از سند مسئله شناسی استان مرکزی در سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال

  رونمایی از سند مسئله شناسی استان مرکزی در سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال

  20 آبان 1394 ساعت 09:07

  به گزارش روابط عمومی اتاق فکر استان مرکزی، سند مسئله شناسی استان مرکزی در سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال که به همت اتاق فکر استان مرکزی به مناسبت نوزده آبان، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در دانشگاه آزاد اراک برگزار شد، رونمایی شد. این سمینار با حضور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس شورای مرکزی کانون کارآفرینی کشور و روسای پنج دانشگاه مهم استان و جمعی از کارآفرینان برتر کشور برگزار شد.

 • نخستین سمینارعلم، کارآفرینی و اشتغال 19 آبان ماه امسال در اراک برگزار می شود

  نخستین سمینارعلم، کارآفرینی و اشتغال 19 آبان ماه امسال در اراک برگزار می شود

  16 آبان 1394 ساعت 12:37

  نخستین سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال استان مرکزی به مناسبت سالروز درگذشت آلفرد نوبل 19 آبان ماه امسال (10 نوامبر) در اراک برگزار می شود. مدیر اتاق فکر استان مرکزی شامگاه دوشنبه در نشست شورای سیاستگذاری سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال استان مرکزی گفت: امسال برای نخستین بار سالروز درگذشت آلفرد نوبل در تقویم کشور به نام روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه ثبت شده و به همین منظور سمینار تخصصی در این زمینه در استان برگزار می شود.

 • سند مسئله‌شناسی استان مرکزی رونمایی می‌شود

  سند مسئله‌شناسی استان مرکزی رونمایی می‌شود

  31 مرداد 1394 ساعت 10:31

  مدیر اتاق فکر استان مرکزی گفت: تدوین سند مسئله‌شناسی استان مرکزی که از بهمن ماه سال گذشته در دستور کار اتاق فکر استان قرار گرفته بود به پایان رسیده و این سند به زودی رونمایی خواهد شد.

 • اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  8 خرداد 1394 ساعت 10:03

  با توجه به رسالت اتاق فکر استان مرکزی در جهت هموار نمودن راه پیوند ظرفیت علمی مجموعه دانشگاهی استان با بخش‌های صنعتی و اجرایی، اولین همایش ملی پژوهشهای کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی به همت اتاق فکر استان مرکزی در هشتم خردادماه در دانشگاه اراک برگزار گردید.

 • اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  7 اردیبهشت 1394 ساعت 12:02

  با توجه به رسالت اتاق فکر استان مرکزی در جهت هموار نمودن راه پیوند ظرفیت علمی مجموعه دانشگاهی استان با بخش های صنعتی و اجرایی، در نظر است که اقدامات لازم در راستای اجرایی نمودن و تجاری سازی ایده های برتر و پژوهش های کاربردی همایش ملی «پژوهش های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی» صورت گیرد. بدیهی است که مقالاتی که از نظر کمیته علمی همایش حائز عنوان «پژوهش کاربردی» شوند، جهت ادامه فرآیند پژوهشی به صورت طرح های مطالعاتی به سازمان های مربوطه ارجاع شده و پیگیری های لازم در این زمینه به عمل خواهد آمد. لازم به ذکر است که پژوهش های مربوط به حل معضلات محیط زیست، آب و منابع طبیعی استان مرکزی در ادارات کل استان مرکزی و سایر ایده ها از طریق اتاق های فکر استان های مربوطه پیگیری خواهند شد. امید است که با این اقدام بتوانیم گام کوچکی در جهت اعتلای نام بلند میهن عزیزمان برداریم.

 • نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با اعضای شبکه محیط‌زیست و منابع طبیعی استان و دستگاه‌های دولتی مربوطه

  نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با اعضای شبکه محیط‌زیست و منابع طبیعی استان و دستگاه‌های دولتی مربوطه

  15 دی 1393 ساعت 13:45

  چهارمین جلسه اتاق فکر و دومین نشست دربارة مسائل زیست‌محیطی استان در روز دوشنبه هشتم دی‌ماه در دفتر شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد.

 • گزارش سومین نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با حضور فعالان زیست محیطی

  گزارش سومین نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با حضور فعالان زیست محیطی

  7 دی 1393 ساعت 16:15

  جلسه با صحبت های مدیر اتاق فکر استان مرکزی آقای دکتر مجید حاجی بابایی شروع شد. ایشان با معرفی ساختار اتاق فکر به چگونگی تعامل این نهاد با سازمان های مردم نهاد پرداختند و توضیح دادند: اتاق های فکر بر اساس احساس وجود خلایی در فضای کارشناسی کشور شکل گرفته است. بسیاری از نخبگان هستند که حرف هایی برای گفتن دارند اما صدای آنان شنیده نمی شود. امروز در دنیا برنامه ریزی از بالا نداریم اگر بحث دموکراسی مشارکتی مطرح است برنامه ریزی نیز مشارکتی و از پایین به بالا است. ذینفعان که عموما در بخش خصوصی هستند بیشترین مشارکت را در تدوین برنامه ها دارند. اتاق فکر می خواهد بازتاب دهنده ی نظرات نخبگان کمتر دیده شده به ساختار تصمیم گیری و اجرایی کشور باشد. در اینجا تلاش می شود تا انتقال ایده ی نخبگان با سهولت و سرعت بیشتری پی گیری شود.
  همچنین تلاش می شود تا ایده ها در ساختار علمی کشور بررسی شود و از این طریق به بخش های اجرایی منتقل شود. به نوعی می تواند از ظرفیت و پتانسیل دانشگاه جهت کمک به رشد و توسعه ی کشور استفاده کند. در این جلسه نیز ما شنونده ی دغدغه های دوستان فعال محیط زیستی هستیم. البته در جلسه اول تعداد محدودی از دوستان دعوت شدند تا ضمن آشنایی و بررسی مسائل چارچوبی برای همکاری های آینده تدوین شود. شما اطمینان داشته باشید که ما خود را خادم دوستان می دانیم و نظرات آنان را با همکاری دوستان به متون سیاستی تبدیل خواهیم کرد و به جد پی گیر مسائل خواهیم بود. برای نمونه اخیرا طرح یکی از دوستان حاضر در جلسه مهندس مهریار توحید نژاد برای استفاده از آلاینده های صنعتی و مشخصا نیروگاه شازند جهت پی گیری به ریاست جمهوری ارسال شده است. شاید این اتاق راه میانبری در ساختار سنگین بروکراتیک ما باشد و دوستان بتوانند از این طریق ایده هایشان را مطرح کنند.

 • سازوکار توسعه پاک؛ ابزاری برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

  سازوکار توسعه پاک؛ ابزاری برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

  7 دی 1393 ساعت 15:57

  در این نوشتار، نقش اجرای پروژه های CDM به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ، سند چشم انداز و راهکارهایی برای شکست تحریم های نا عادلانه تحمیلی به کشور مورد بررسی قرار گرفته است.
  یکی از روش‌های کنترل و مدیریت گازهای گلخانه ای استفاده بهینه از انرژی حاصل از سوخت‌های فسیلی برای کاهش مصرف انرژی و در پی آن کاهش انتشار گازهای آلاینده حاصل از آن میباشد. راه دیگر، استفاده از سوخت‌های با کربن پایین و یا بدون کربن است ( نیروی هسته ای و منابع انرژی‌های نو مانند انرژی خورشیدی، انرژی باد، و سوخت‌های زیست توده ) . راه حل سومی که در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است نقش پروژه های CDM و زیست محیطی بویژه مدیریت کربن توسط استحصال یا توقف کربن برای کاهش گازهای گلخانه ای و افزایش راندمان تولید انرژی از محل انرژی های اتلافی فرآیند احتراق است.
  طبق پیمان بین المللی کیوتو، کشور های امضا کننده ملزم به اجرای تعهدات و تامین اقلام مورد نیاز پروژه های CDM و زیست محیطی هستند. لذا پروژه های مذکور ، مشمول تحریم های تحمیل شده بر علیه ایران نمی باشند و از آنجا که کشور ایران دارای ذخایر نفت و گاز فراوان بوده و در منطقه ای با قابلیت های سرشار از انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد و از طرفی تحریم های تحمیلی اخیر موجب بروز صدماتی در اقتصاد کشور گردیده است، پروژه های زیست محیطی و CDM را می توان به عنوان راهکاری برای شکست تحریم ها و شکوفایی هرچه بیشتر اهداف اقتصاد مقاومتی ایران اسلامی مورد استفاده قرار داد.

 • برگزاری سومین جلسه اتاق فکر استان مرکزی با محوریت «مسائل زیست‌محیطی»

  برگزاری سومین جلسه اتاق فکر استان مرکزی با محوریت «مسائل زیست‌محیطی»

  27 آذر 1393 ساعت 21:20

  سومین جلسه اتاق فکر استان مرکزی با محوریت «مسائل زیست‌محیطی» در روز پنجشنبه 27 آذرماه ساعت 15 در دانشگاه اراک با حضور استادان دانشگاه و فعالان زیست‌محیطی برگزار خواهد شد. پیش از این دو جلسه تخصصی در اتاق فکر استان مرکزی، جلسه اول اتاق فکر با حضور فعالان رسانه‌ای در 30 مهرماه، و جلسه دوم با موضوع «ضرورت گفتگوی اجتماعی» در21 آبان ماه با حضور فعالان سیاسی و اجتماعی جریانات مختلف فکری، برگزار شده است.