1. خانه >
 2. اتاق فکر استانی >
 3. كرمان
 • چالش‌های توسعه در استان کرمان

  چالش‌های توسعه در استان کرمان

  30 بهمن 1396 ساعت 13:57

  استان کرمان با وسعتی معادل ۱۸۰۷۲۶ کیلومترمربع در جنوب شرق ایران قرارگرفته است. استان کرمان ۱۱.۱ درصد از کل مساحت کشور را دارا است که از این ‌جهت، دومین استان ایران محسوب می‌شود اما جمعیت استان، نسبت به مساحت آن کم است و حدود ۳ میلیون نفر است. شاید یکی از دلایل جمعیت کم استان، وجود بیابان‌هایی است که ۳۷ درصد از مساحت استان را تشکیل داده‌اند.

 • بررسی چالش های اقتصادی استان کرمان

  بررسی چالش های اقتصادی استان کرمان

  19 دی 1395 ساعت 09:18

  جلسه کارگروه اقتصاد اتاق فکر استان کرمان با موضوع «بررسی چالش های اقتصادی استان و ارائۀ راهکارها» یکشنبه 14 آذر ماه 95 در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر برگزار شد

 • مستند مادرکشی در کرمان اکران شد

  مستند مادرکشی در کرمان اکران شد

  9 تیر 1395 ساعت 13:43

  اتاق فکر استان کرمان با همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان مستند مادر کشی را دوشنبه مورخ 27 اردیبهشت 95 اکران کرد. در این نشست که با حضور دانشجویان، متخصصین و علاقه‌مندان همراه بود، مسئله آب در استان و کشور نقد و تحلیل گردید.

 • پیامدهای خشک شدن تالاب جازموریان

  برگزاری دومین نشست تخصصی کارگروه محیط‌زیست و کشاورزی اتاق فکر کرمان

  پیامدهای خشک شدن تالاب جازموریان

  9 تیر 1395 ساعت 13:36

  دومین نشست تخصصی کارگروه محیط‌زیست و کشاورزی اتاق فکر استان با موضوع «تالاب جازموریان؛ چالش‌ها و راهکارها» با حضور متخصصین، مسئولین و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط شمال و جنوب استان کرمان در محل سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر کرمان در مورخ 17 خرداد 95 برگزار شد.

 • برگزاری نشست تخصصی محیط‌زیست و کشاورزی

  برگزاری نشست تخصصی محیط‌زیست و کشاورزی

  4 خرداد 1395 ساعت 14:32

  نشست تخصصی کارگروه محیط‌زیست و کشاورزی اتاق فکر استان کرمان با حضور نخبگان دانشگاهی و فعالان عرصۀ تولید و مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی استان کرمان (در دو بخش شمالی و جنوبی) در محل سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر کرمان در مورخ 20 اردیبهشت‌ماه 95 برگزار شد.

 • تقسیم استان کرمان؛ ضرورتی اجتناب‌ناپذیر

  تقسیم استان کرمان؛ ضرورتی اجتناب‌ناپذیر

  27 دی 1394 ساعت 20:41

  این نوشتار تلاش کرده ضرورت‌های تقسیم استان کرمان به دو استان شمالی و جنوبی را تبیین کند و اهمیت تصمیم‌گیری سریع‌تر درباره پروژه‌ای که به تدریج در سال‌های گذشته آغاز و ادامه یافته را تشریح نماید.

 • گزارش نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان کرمان

  گزارش نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان کرمان

  1 شهریور 1393 ساعت 14:30

  بسترهای رشد و توسعه در استان کرمان نویدبخش آینده‌ای درخشان در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این استان است. منابع خام فراوان و متنوع، نیروی انسانی کارآمد و باانگیزه، عناصر زمینه‌ساز فرهنگی اجتماعی و دیگر امکانات، زمینه‌ها و دیگر شرایط مهیای دستیابی به توسعه پایدار، این استان را به بهشت سرمایه‌گذاری در ایران تبدیل کرده‌اند. اما به‌طور مسلم در کنار این فرصت‌ها، استان کرمان با چالش‌هایی نیز مواجه است که از منظر آینده‌پژوهی، متخصصان حوزه‌های مختلف با رصد و تحلیل واقعیت‌های موجود می‌توانند تصویری از مسائل آینده استان ارائه کنند.
  با این پیش‌زمینه، برای بنیاد نهادن یک بنای اولیه در زمینه آینده‌پژوهی، ارزیابی از وضع موجود و ارائه توصیه‌های سیاستی به نهادها و دستگاه‌های سیاست‌گذار و حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران، اولین جلسه بررسی مسائل استراتژیک استان کرمان در قالب برنامه اتاق فکر استان کرمان برگزار شد.