1. خانه >
 2. اتاق فکر استانی >
 3. خوزستان
 • فقدان برنامه جامع توسعه

  گزارش مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان خوزستان

  فقدان برنامه جامع توسعه

  30 بهمن 1396 ساعت 13:49

  استان خوزستان با مساحت ۶۴۰۵۷ کیلومتر مربع، ۳.۹ درصد کل مساحت کشور را به ‌خود اختصاص داده و از نظر وسعت مقام دهم را داراست. جمعیت استان خوزستان در سرشماری ۱۳۹۵ با ۴۷۱۰۵۰۶ نفر، حدود ۵.۸۹ درصد جمعیت کل کشور بوده و هرچند نسبت به سال ۱۳۹۰ که ۶.۰۳ درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده بوده، کاهش داشته اما همچنان در رتبه‌ی پنجم کشور قرار دارد. گزارش حاضر قصد دارد به بازتاب‌ چالش‌های توسعه‌ی این استان‌ برخوردار ایران به‌لحاظ ثروت‌های طبیعی بپردازد و راه‌کارهایی را جهت رفع آن‌ها ارائه نماید.

 • حضور معاون فرهنگی وزارت علوم در اتاق فکر خوزستان

  حضور معاون فرهنگی وزارت علوم در اتاق فکر خوزستان

  6 بهمن 1394 ساعت 17:43

  نشست مشترک اتاق فکر استان خوزستان با معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ 16 دی‌ماه 94 در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

 • بررسی مسائل اجتماعی استان خوزستان

  بررسی مسائل اجتماعی استان خوزستان

  6 بهمن 1394 ساعت 17:12

  نشست اتاق فکر استان خوزستان با موضوع «مسائل اجتماعی استان خوزستان» در روز چهارشنبه مورخ 23 دی‌ماه 94 در سالن حوزه ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

 • بازدید اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز از طرح 550 هزار هکتاری احیای دشت‌های خوزستان و ایلام

  بازدید اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز از طرح 550 هزار هکتاری احیای دشت‌های خوزستان و ایلام

  9 اردیبهشت 1394 ساعت 15:53

  جمعی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز از طرح 550 هزار هکتاری احیای دشت‌های خوزستان و ایلام بازدید کردند. این بازدید به دعوت اتاق فکر استان خوزستان صورت گرفت.

 • پنجمین نشست تخصصی اتاق فکر استان خوزستان

  پنجمین نشست تخصصی اتاق فکر استان خوزستان

  26 فروردین 1394 ساعت 11:00

  پنجمین نشست تخصصی اتاق فکر استان خوزستان در تاریخ 94.01.25 با موضوع «قومیت‌ها» در محل سالن کنفرانس معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

 • بررسی موضوع قومیت‌ها در اتاق فکر استان خوزستان

  بررسی موضوع قومیت‌ها در اتاق فکر استان خوزستان

  20 اسفند 1393 ساعت 15:18

  چهارمین نشست تخصصی اتاق فکر استان خوزستان با موضوع «قومیت‌ها» در محل سالن کنفرانس ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

 • بررسی وضعیت آموزش عالی در اتاق فکر استان خوزستان

  بررسی وضعیت آموزش عالی در اتاق فکر استان خوزستان

  30 آذر 1393 ساعت 11:41

  موضوع کیفیت آموزش عالی در کشورمان به یکی از دغدغه‌های مهم مسئولان و دانشگاهیان تبدیل‌شده است به‌گونه‌ای که مسائل جاری دانشگاه‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. افزایش چشمگیر دانشجویان دانشگاه‌های آزاد و پیام نور در کنار سایر دانشگاه‌های غیردولتی علی‌رغم همه مزایایی که دارد جامعه دانشگاهی را با چالش‌های بزرگی مواجه ساخته است. چالش‌هایی که آثار آن نه‌تنها در کیفیت آموزش و پژوهش اثر گذاشته بلکه بنیان‌های اخلاقی دانشگاه را نیز مورد هجوم قرار داده است. افت کیفیت اخلاق حرفه‌ای در میان دانشگاهیان یکی از چالش‌های جدی جامعه دانشگاهی است. سرقت ادبی امری رایج در محیط‌های دانشگاهی شده است.
  در چنین فضایی آسیب‌شناسی علمی و همچنین استفاده از تجربیات کشورهای مختلف می‌تواند ثمربخش باشد. شاید چنین دغدغه‌هایی سبب شده که در تنظیم برنامه ششم توسعه کشورمان در بخش آموزش عالی، توجه ویژه نویسندگان این برنامه به اصلاح نگاه کمی به آموزش عالی و حرکت به‌سوی کیفیت باشد
  با توجه به اهمیت موضوع آموزش عالی، سومین نشست اتاق فکر استان خوزستان درباره «بررسی وضعیت آموزش عالی» در تاریخ پنجشنبه 13 آذر 93 در سالن اجلاس ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شد.

 • انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و طرح احیای اراضی دشت‌های خوزستان و ایلام

  انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و طرح احیای اراضی دشت‌های خوزستان و ایلام

  10 آذر 1393 ساعت 12:04

  مسئله انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به یک عامل واگرای ملی تبدیل‌شده است. مسئولان مرکزی از یک‌سو توجهی به مخالفت‌ها و یا انتقادهای مردم و متخصصان حوزه‌های مبدأ (چهارمحال و خوزستان) نداشته‌اند و از سوی دیگر بدون تعلل و با شتاب زیاد طرح توسط مسئولان حوزه مقصد اجرا و به‌پیش رفته است. تعلل حکومت در ورود جدی به مسئله باعث شده که مردم و مسئولان محلی به این نتیجه برسند که خود باید به رفع مشکل اقدام کنند. روشن است که این مسئله تا چه حد می‌تواند برای امنیت ملی خطرآفرین باشد. آن‌هم در شرایطی که کشور بیش از همیشه به وحدت و همدلی نیاز دارد.

 • گزارش نخستین نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان خوزستان

  گزارش نخستین نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان خوزستان

  31 تیر 1393 ساعت 10:38

  مسائل استراتژیک ملی در هر منطقه از کشور می‌تواند نمود متفاوتی داشته باشد. کارشناسانی که در این مناطق زندگی می‌کنند و از نزدیک با وجوه استانی یا منطقه‌ای مسائل ملی ارتباط دارند به نحو دقیق‌تری می‌توانند این مسائل را مطالعه کرده و مورد بررسی قرار دهند. علاوه بر این پاره‌ای از موضوعات ممکن است در بدو امر، منطقه‌ای یا استانی باشند اما ظرفیت آن را دارند که با گذشت زمان به یک مسئله ملی و استراتژیک مبدل شوند. پیش از این، مطالعه مسائل استراتژیک ملی عمدتاً با به‌کارگیری استادان و کارشناسانی که در مرکز حضور داشته‌اند انجام می‌شد. در نتیجه مرکز از نخبگانی که در سراسر کشور وجود دارند محروم شده و چه‌بسا در پاره‌ای موارد، عدم به‌کارگیری نخبگان استانی منجر به یک دریافت نارسا از مسائل و موضوعات استراتژیک می‌شد. با توجه به این مسائل و پاره‌ای مسائل دیگر‏، مسئولان محترم مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری را بر آن داشت تا از پتانسیل‌های موجود در استان‌ها نیز استفاده نموده و اتاق‌های فکر استانی تأسیس گردد. علاوه بر این‌که این اتاق‌ها می‌توانند مدیریت کلان اجرایی کشور را در بهینه‌سازی تصمیم‌گیری‌ها کمک کنند، کانال‌های جدیدی هستند که از طریق آن‌ها می‌توان مسائل مهم استانی را به ریاست جمهوری منتقل نمود. این نکته نیز قابل‌ذکر است که گزارش‌های این اتاق به دلیل آنکه وابستگی ارگانیک به دستگاه‌های دولتی ندارد برای تصمیم‌گیرندگان می‌تواند معتبرتر باشند یا لااقل در کنار گزارش‌های دولتی مکمل‌های مهمی به حساب آیند.

 • اولین نشست اتاق فکر استان خوزستان

  اولین نشست اتاق فکر استان خوزستان

  3 تیر 1393 ساعت 17:33

  نخستین نشست اتاق فکر استانی استان خوزستان با موضوع مسئله شناسی استانی در تاریخ 1393.04.03 راس ساعت 5 بعد از ظهر در سالن کنفرانس ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شد.