1. خانه >
 2. اتاق فکر استانی >
 3. مجید حاجی‌بابایی
مجید حاجی‌بابایی

مجید حاجی‌بابایی

دکتری تاریخ ایران اسلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه اراک
پست الکترونیک: majidhajibabaee@gmail.com
آدرس: استان مرکزی، اراک، میدان شریعتی، دانشگاه اراک، دانشکده علوم انسانی، گروه تاریخ

مجید حاجی بابایی دانش‌آموخته‌ دکتری تاریخ، در سال 1352 به دنیا آمد و در سال 1370 در رشته تاریخ دانشگاه تهران پذیرفته شد. وی در آزمون کارشناسی ارشد با رتبه سه و دکتری با رتبه یک پذیرفته شد و از سال 1385 عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اراک است. وی در دوران دانشجویی علاوه بر اشتغال به تحصیل در فعالیت‌های دانشجویی و اجتماعی نیز مشارکت داشت و از فعالین دانشجویی دهه هفتاد و هشتاد به شمار می‌آید.علاوه بر این ایشان سال‌های 1380 و 81 در مرکز بررسی‌های ریاست جمهوری در معاونت سیاست داخلی مشغول به کار بود و همزمان در نیمه اول دهه هشتاد بیش از یک‌صد مقاله در مطبوعات نگاشته است. در همین ایام در بیش از سی دانشگاه دولتی سخنرانی داشته است. ایشان همچنین در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی متعددی در داخل و خارج کشور مشارکت و سخنرانی داشته‌اند. علاوه بر آن هفت مقاله علمی پژوهشی در مجلات ایرانی و بین‌المللی در حوزه تاریخ به چاپ رسانده‌اند. مجید حاجی بابایی در حال حاضر عضو هیئت مدیره انجمن ایرانی تاریخ و مدیر اتاق فکر استان مرکزی هستند.

 • اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  8 خرداد 1394 ساعت 10:03

  با توجه به رسالت اتاق فکر استان مرکزی در جهت هموار نمودن راه پیوند ظرفیت علمی مجموعه دانشگاهی استان با بخش‌های صنعتی و اجرایی، اولین همایش ملی پژوهشهای کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی به همت اتاق فکر استان مرکزی در هشتم خردادماه در دانشگاه اراک برگزار گردید.

 • اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

  7 اردیبهشت 1394 ساعت 12:02

  با توجه به رسالت اتاق فکر استان مرکزی در جهت هموار نمودن راه پیوند ظرفیت علمی مجموعه دانشگاهی استان با بخش های صنعتی و اجرایی، در نظر است که اقدامات لازم در راستای اجرایی نمودن و تجاری سازی ایده های برتر و پژوهش های کاربردی همایش ملی «پژوهش های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی» صورت گیرد. بدیهی است که مقالاتی که از نظر کمیته علمی همایش حائز عنوان «پژوهش کاربردی» شوند، جهت ادامه فرآیند پژوهشی به صورت طرح های مطالعاتی به سازمان های مربوطه ارجاع شده و پیگیری های لازم در این زمینه به عمل خواهد آمد. لازم به ذکر است که پژوهش های مربوط به حل معضلات محیط زیست، آب و منابع طبیعی استان مرکزی در ادارات کل استان مرکزی و سایر ایده ها از طریق اتاق های فکر استان های مربوطه پیگیری خواهند شد. امید است که با این اقدام بتوانیم گام کوچکی در جهت اعتلای نام بلند میهن عزیزمان برداریم.

 • نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با اعضای شبکه محیط‌زیست و منابع طبیعی استان و دستگاه‌های دولتی مربوطه

  نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با اعضای شبکه محیط‌زیست و منابع طبیعی استان و دستگاه‌های دولتی مربوطه

  15 دی 1393 ساعت 13:45

  چهارمین جلسه اتاق فکر و دومین نشست دربارة مسائل زیست‌محیطی استان در روز دوشنبه هشتم دی‌ماه در دفتر شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد.

 • گزارش سومین نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با حضور فعالان زیست محیطی

  گزارش سومین نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با حضور فعالان زیست محیطی

  7 دی 1393 ساعت 16:15

  جلسه با صحبت های مدیر اتاق فکر استان مرکزی آقای دکتر مجید حاجی بابایی شروع شد. ایشان با معرفی ساختار اتاق فکر به چگونگی تعامل این نهاد با سازمان های مردم نهاد پرداختند و توضیح دادند: اتاق های فکر بر اساس احساس وجود خلایی در فضای کارشناسی کشور شکل گرفته است. بسیاری از نخبگان هستند که حرف هایی برای گفتن دارند اما صدای آنان شنیده نمی شود. امروز در دنیا برنامه ریزی از بالا نداریم اگر بحث دموکراسی مشارکتی مطرح است برنامه ریزی نیز مشارکتی و از پایین به بالا است. ذینفعان که عموما در بخش خصوصی هستند بیشترین مشارکت را در تدوین برنامه ها دارند. اتاق فکر می خواهد بازتاب دهنده ی نظرات نخبگان کمتر دیده شده به ساختار تصمیم گیری و اجرایی کشور باشد. در اینجا تلاش می شود تا انتقال ایده ی نخبگان با سهولت و سرعت بیشتری پی گیری شود.
  همچنین تلاش می شود تا ایده ها در ساختار علمی کشور بررسی شود و از این طریق به بخش های اجرایی منتقل شود. به نوعی می تواند از ظرفیت و پتانسیل دانشگاه جهت کمک به رشد و توسعه ی کشور استفاده کند. در این جلسه نیز ما شنونده ی دغدغه های دوستان فعال محیط زیستی هستیم. البته در جلسه اول تعداد محدودی از دوستان دعوت شدند تا ضمن آشنایی و بررسی مسائل چارچوبی برای همکاری های آینده تدوین شود. شما اطمینان داشته باشید که ما خود را خادم دوستان می دانیم و نظرات آنان را با همکاری دوستان به متون سیاستی تبدیل خواهیم کرد و به جد پی گیر مسائل خواهیم بود. برای نمونه اخیرا طرح یکی از دوستان حاضر در جلسه مهندس مهریار توحید نژاد برای استفاده از آلاینده های صنعتی و مشخصا نیروگاه شازند جهت پی گیری به ریاست جمهوری ارسال شده است. شاید این اتاق راه میانبری در ساختار سنگین بروکراتیک ما باشد و دوستان بتوانند از این طریق ایده هایشان را مطرح کنند.

 • برگزاری سومین جلسه اتاق فکر استان مرکزی با محوریت «مسائل زیست‌محیطی»

  برگزاری سومین جلسه اتاق فکر استان مرکزی با محوریت «مسائل زیست‌محیطی»

  27 آذر 1393 ساعت 21:20

  سومین جلسه اتاق فکر استان مرکزی با محوریت «مسائل زیست‌محیطی» در روز پنجشنبه 27 آذرماه ساعت 15 در دانشگاه اراک با حضور استادان دانشگاه و فعالان زیست‌محیطی برگزار خواهد شد. پیش از این دو جلسه تخصصی در اتاق فکر استان مرکزی، جلسه اول اتاق فکر با حضور فعالان رسانه‌ای در 30 مهرماه، و جلسه دوم با موضوع «ضرورت گفتگوی اجتماعی» در21 آبان ماه با حضور فعالان سیاسی و اجتماعی جریانات مختلف فکری، برگزار شده است.

 • انتصاب مدیر اتاق فکر استان مرکزی

  انتصاب مدیر اتاق فکر استان مرکزی

  10 شهریور 1393 ساعت 10:26

  آقای دکتر مجید حاجی‌بابایی، عضو هیئت علمی دانشگاه اراک بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 9 شهریور ماه 1393 به مدت یک‌سال به عنوان مدیر اتاق فکر استان مرکزی منصوب شدند.