1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. عباس قیداری
عباس قیداری

عباس قیداری

تعداد مقالات: 3

متولد 1369. کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد اندیشه سیاسی در اسلام از دانشگاه علامه طباطبایی.

 • سیاست دفاعی روحانی

  27 بهمن 1394 ساعت 16:59

  امنیت نظامی

  بسیاری از تحلیل‌های متخصصین در غرب نشانگر آن است که درک درستی از سیاست دفاعی دولت رئیس‌جمهور روحانی در منطقه خاورمیانه ندارند؛ این مقاله توضیح می‌دهد که سیاست دفاعی روحانی مبتنی بر چه اصلی و دارای چه ویژگی‌هایی است؟

 • ظهور دولت اسلامی در صنعا: تهدیدات راهبردی در عرصه نبرد یمن

  15 اردیبهشت 1394 ساعت 17:14

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  وزارت امور اعلامی گروه تروریستی داعش موسوم به «دولت اسلامی» با انتشار یک ویدیو حرفه‌ای اعلام کرد که شاخه «ولایة صنعا» را تشکیل داده است. صنعا پایتخت کشور یمن، طی ماه‌های گذشته به تصرف نیروهای شیعه «الحوثی» درآمد و رئیس جمهور این کشور، «عبده ربه منصور هادی» مجبور به فرار از کشور و استقرار در ریاض شد.
  این ویدیو 9 دقیقه‌ای، مانند ویدیوهای پیشین این گروه تروریستی با دقت و ظرافت گرافیکی خاصی تولید شده و به همراه موسیقی متن و تواشیح معروف «اعلام خلافت» در سایت «توئیتر» انتشار یافت. در این ویدیو که در 24 آپریل منتشر شده است؛ 18 نیروی جهادی داعش به انجام تمرینات نظامی در یکی از بیابان‌های نامشخص یمن مشغول‌اند.

 • زمین نبرد یمن؛ چشم‌انداز تاریک ژئواستراتژیک

  7 اردیبهشت 1394 ساعت 17:14

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  با تصرف صنعا پایتخت یمن، ثانیه‌شماری برای واکنش احتمالی نظامی عربستان سعودی آغازشده بود. لذا چندی پیش، در ساعات اولیه نیمه‌شب، سفیر ریاض در واشنگتن، آغاز عملیات نظامی «طوفان اراده» را رسماً اعلام کرد. در جریان این عملیات، کشورهایی مانند امارات عربی متحده، کویت، قطر، بحرین، سودان، اردن، مراکش و مصر به‌طور مستقیم با اعزام جنگنده و ناو رزمی به یاری عربستان شتافتند. ایالات‌متحده امریکا، بریتانیا، ترکیه و پاکستان نیز با کمک‌های فنی، سیاسی و اطلاعاتی به این ائتلاف کمک کردند.
  پس‌ازآن که در سال 1973، اعراب ائتلاف ناقصی را علیه اسرائیل تشکیل دادند؛ تاکنون نتوانسته بودند نسبت به تحولات امنیتی منطقه به‌اتفاق نظر برسند. لذا این اقدام در بدو امر، از جهت تشکیل یک «اتفاق استراتژیک عربی» شایان توجه است.