1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حسن کریم زادگان
حسن کریم زادگان

حسن کریم زادگان

دکتری تخصصی مدیریت محیط زیست، گرایش اقتصاد محیط زیست، رئیس مؤسسه پژوهشی اقتصاد محیط زیست

تعداد مقالات: 2

حسن كريم‌زادگان ضمن تدریس و تحقیق در دانشگاه، مدیریت و اجرای طرح‌های مختلفی را در زمینه اقتصاد محیط‌زیست به عهده داشته است. از مهم‌ترین این طرح‌ها می‌توان به هدایت بخش اقتصادی طرح «ارزش‌گذاري خسارت بهداشتی آلودگي هواي تهران، برآورد هزینه‌های اجتماعی نیروگاه‌های فسیلی کشور، ارزش‌گذاري مواهب طبیعی جنگل‌ها و مراتع كشور، شناسایی و ارزیابی هزینه‌های خارجی حمل‌ونقل زمینی، تعیین ارزش اقتصادی مواهب طبیعی احیا دشت گربایگان فسا به روش پخش سیلاب، هزينه فايده بسياري از طرح‌های عمراني با رويكرد زیست‌محیطی و تألیف کتاب مبانی اقتصاد محیط‌زیست اشاره نمود. وی هم‌اکنون نیز به عنوان مؤسس و رئیس نخستین مؤسسه پژوهشی اقتصاد محیط‌زیست، به مطالعات و تحقیقات خود در زمینه اقتصاد محیط‌زیست، اقتصاد اکولوژیک و تدوین رویکرد اقتصاد سبز برای کشور ادامه می‌دهد.

 • راهکار خروج از رکود و بیکاری در چارچوب اقتصاد مقاومتی

  انقلاب زیست‌محیطی در برنامه‌های ششم و هفتم کشور

  6 مهر 1394 ساعت 09:06

  اقتصاد بوم‌شناختی

  همچنان که تخریب و آلودگی محیط‌زیست کشور افزایش می‌یابد، هستند افرادی که به ما اخطار می‌دهند ولی بسیاری به این هشدارها دقت نمی‌کنند. چون افراد غافل که بر این خوان پر الوان نشسته‌اند، به سخن افراد هشیار و دلسوز گوش فرا نمی‌دهند. تغییر جدی محیط‌زیست کشور آغاز شده است و بقای همه ما در اثر پشت گوش‌انداختن این توصیه‌ها درخطر است.

 • «رویکرد بازار» برای حفظ محیط‌زیست و جمع‌آوری ضایعات یک بار مصرف در ایران

  18 خرداد 1394 ساعت 10:33

  سیاست محیط زیست

  با وجود اینکه رویکرد بازار (یعنی استفاده از ابزارهای اقتصادی مانند مالیات بر آلودگی، یارانه‌ها، سیستم سپرده بازپرداخت و مجوزهای قابل تجارت) هنوز در رتبه دوم در کنترل آلودگی‌های محیط زیستی و ضایعات یک بار مصرف هستند، ولی کاربرد آن در سیاست‌گذاری ملی بسیاری از کشورها به عنوان بخشی از راه‌حل‌های موجود برای حل مشکلات ‌محیط زیستی است. بنابراین در رویکرد بازار از ابزارهای اقتصادی مالیات بر آلودگی، یارانه‌ها، سیستم‌های سپُرده - بازپرداخت و سیستم مجوزهای آلودگی قابل تجارت برای حفظ کیفیت محیط‌زیست استفاده می‌شود. در این مقاله ضمن تعریف مختصر هر یک از ابزارهای اقتصادی، نظر به ضرورت فوری مدیریت ضایعات یک بار مصرف در کشور به نقش سیستم سپرده باز پرداخت در این مهم تأکید می‌شود.