1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. کامران داوری
کامران داوری

کامران داوری

دانشیار گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد

تعداد مقالات: 8

مدیر کارگروه تخصصی آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست اتاق فکر خراسان رضوی

 • چالش‌‏های پایداری سرزمین: برهم‌‏کنش تغییرات محیطی و مهاجرت

  7 مرداد 1397 ساعت 23:02

  توسعه پایدار

  اگرچه شرایط محیطی و اقلیمی همیشه در طول تاریخ یکی از عوامل تعیین‌کننده توزیع و جابه‎جایی جمعیت بوده است، اما دخالت در سامانه‎های طبیعی بدون توجه به ظرفیت‎های سامانه و اقدامات و برنامه‎های نامناسب مدیریتی منجر به افزایش شکنندگی و افزایش روند مهاجرت شده است.

 • ضرورت مدیریت راهبردی و نقشه‌راه مدیریت آب در کشور

  8 اردیبهشت 1397 ساعت 17:23

  مدیریت آب

  فرآیند «تدبیر آب مشهد» به عنوان اقدامی هدفمند برای ایجاد اجماع در مسیر اصلاح مدیریت آب مشهد در یک دوره 3 ساله انجام شده است. خروجی این حرکت جمعی، تبیین «چشم‌انداز مشترک»، تدوین «برنامه راهبردی» بر اساس تفاهم جمعی و ترسیم «نقشه راهی» مبتنی بر اجماع نسبی برای اصلاح مدیریت آب است.

 • چالش‌های وزارت نیرو در مسیر دستیابی به پایداری

  2 اردیبهشت 1397 ساعت 12:32

  اثربخشی برنامه‌های كلان توسعه

  شناسایی و کاهش عدم قطعیت‌ها در مسائل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی نسل آینده نیازمند به کار بردن «اصول راهبردی» برای دستیابی به پایداری در سامانه‌های آبی است. وزارت نیرو باید تهیه و به‌کارگیری دستورالعمل‌های مدیریت ریسک، مدیریت راهبردی و ... را جزئی از وظایف اصلی بدنه خود قرار دهد.

 • الزامات حکمرانی خوب آب

  29 فروردین 1397 ساعت 13:47

  مدیریت آب

  نقطه شروع برای پیاده‌سازی و سپس استقرارِ هرچه بهتر مدیریت جامع، یکپارچه و مشارکتی آب در حوضه آبریز، ایجاد اجماعی قوی و همگانی در میانِ کنشگران است. جلب مشارکت کنشگران در گرو ایجاد فضای گفتگو و اعتمادسازی متقابل است.

 • انتقال آب از دریای عمان به مشهد با چشمان بسته!

  1 شهریور 1395 ساعت 17:47

  مدیریت آب

  دشت مشهد به لحاظ تأمین آب در حوزه آب­‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی دچار مشکل شده است. نشست زمین و کاهش حجم آبخوان­ دشت مشهد در کنار افزایش جمعیت این شهر، به همراه ورود زائران داخلی و خارجی و مهاجرت به این شهر در سال‌های اخیر بر مشکلات تأمین آب شهر مشهد افزوده است.

 • آینده کشاورزی فاریاب: بقاء یا فناء

  27 مرداد 1395 ساعت 15:10

  مدیریت آب

  آیا درست است که در حال حاضر و با پدید آمدن بحران کمی و کیفی منابع آبی در کشور، انگشت اتهام به سمت بخش کشاورزی گرفته شود؟ و آیا عادلانه است که کشاورزان را مقصران اصلی این بحران بدانیم و حتی کار به‌جایی برسد که از آن‌ها به‌عنوان «قاتلین آب» یاد کنیم؟

 • ایجاد شورای هماهنگی مدیریت یکپارچه منابع آب حوضه آبریز

  1 آذر 1394 ساعت 14:35

  مدیریت آب

  سند جامع مدیریت دشت مشهد برآیند نظرات و دیدگاه‌های کلیه ذینفعان آب استان خراسان رضوی با رویکرد عدل و انصاف در منابع و مصارف است. لذا می‌توان این سند را آخرین و بهترین راه‌کار برون‌رفت از وضعیت موجود و الگویی برای کلیه دشت‌ها و حوزه‌های آبریز کشور دانست. همچنین علی‌رغم تأکید کلیه ذینفعان در دشت مشهد و بر مبنی اولین راهبرد این سند لزوم شکل‌گیری «شورای هماهنگی مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع آب حوضه آبریز» مشهود و ضروری خواهد بود.

 • تدبیر آب مشهد: چرا و چگونه؟

  18 اسفند 1393 ساعت 11:36

  خراسان رضوي | مدیریت آب

  تمام کارشناسان و خبرگان آب، مسائل و مشکلات آب کشور و راه‌حل‌های آن را به‌خوبی می‌دانند؛ و بر ضرورت و لزوم استقرار مدیریت یکپارچه منابع آب (IWRM) اتفاق‌نظر کامل دارند؛ اما مشکلات کمی و کیفی آب یک‌شبه پایان نمی‌یابند؛ زیرا نتیجه رفتار و اقدامات ما در طول سال‌های دراز گذشته بوده و اصلاح آن (به مصداق آیة شریفه: «إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ») نیازمند تغییر در درک و نگرش جامعه نسبت به آب و مدیریت آن است. متأسفانه به علت عدم‌کفایت تجربه‌های پیشین IWRM، تاکنون چارچوب جامعی متناسب با شرایط ایران، برای پیاده‌سازی مدیریت یکپارچه منابع آب تبیین نشده است.