1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مهدی کلاهی
مهدی کلاهی

مهدی کلاهی

دکتری جامعه‌شناسی محیط‌زیست

تعداد مقالات: 7

با انجام پروژه‌های مطالعاتی و میدانی طرح‌های مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست، کلاهی به ارزش نهادینه نمودن بخش‌های مطالعاتی و اجرایی مرتبط به طبیعت، با مباحث علوم اجتماعی بویژه جامعه‌شناسی واقف گردید. فقدان یا کم جلوه دادن یا درست جلوه ندادن امور اجتماعی -اقتصادی جوامع شهری، روستایی، عشایری، و یا شیلاتی، عملا تناقض انسان با طبیعت را رقم می‌زند و سودمندی فعالیت‌های مدیریتی و حکمرانی را با چالش‌های جدی مواجه می‌نماید.کلاهی در سال ۲۰۱۳ از دانشگاه کیوتو ژاپن، موفق به کسب مدرک دکترا در تخصص «جامعه‌شناسی محیط‌زیست»، شد. پس از فارغ‌التحصیلی، به مدت یکسال با دانشگاه شهر هنگ کنگ، کشور هنگ‏‌کنگ، به عنوان پژوهشگر همکاری کرد. کلاهی عضو کمیته علمی بنیاد IPBES سازمان ملل، عضو چندین مرکز علمی ملی و بین‌المللی (از قبیل: IUCN، WCPA و TCSG)، و مدیر عامل سمن اتازیس بوده و دارای بیش از 70 دستاورد علمی همچون 7 جلد کتاب است. او هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به کار است.

 • راهکارهای مقابله با سوء استفاده از قوانین برای زمین‏‌خواری اراضی ملی

  10 آذر 1398 ساعت 11:29

  اصلاح نظام اداری

  در حال حاضر مهمترین و اصلی‌ترین چالش در قبال نگهداشت اراضی ملی، «کمیسیون رفع تداخلات» است. در حقیقت، این کمیسیون یک زمین‌خواری قانونی در لوای ماده 54 «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» ایجاد کرده است. در این مقاله، برای روشن شدن این موضوع، از چند جنبه به بحث رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی با اراضی منابع طبیعی پرداخته می‌شود. سپس راهکارهای حقوقی و اجرایی موضوعی پیشنهاد می‌گردند. با توجه به نتایج، ضروری است تمهیداتی اندیشیده شود تا هر چه سریعتر جلوی اجرای این قانون گرفته شود و شرایط برای انجام امور توسط هیئت‌های حل اختلاف مهیا گردد.

 • چالش‌‏های پایداری سرزمین: برهم‌‏کنش تغییرات محیطی و مهاجرت

  7 مرداد 1397 ساعت 23:02

  توسعه پایدار

  اگرچه شرایط محیطی و اقلیمی همیشه در طول تاریخ یکی از عوامل تعیین‌کننده توزیع و جابه‎جایی جمعیت بوده است، اما دخالت در سامانه‎های طبیعی بدون توجه به ظرفیت‎های سامانه و اقدامات و برنامه‎های نامناسب مدیریتی منجر به افزایش شکنندگی و افزایش روند مهاجرت شده است.

 • چارچوب مفهومی فرآیند کشف، پژوهش و اجتماعی کردن مسائل محیط‌زیستی

  20 تیر 1395 ساعت 16:04

  سواد محیط زیستی

  حدود ۲۰ سال بعد از ظهور محیط‌زیست‌گرایی، جامعه‌شناسی متوجه مسائل محیط‌زیستی و پیوند و رابطه تخریب محیط‌زیست و پیامدهای اجتماعی آن می‌شود و سعی در اجتماعی‌شدن مسائل محیط‌زیستی می‌کند. با این ‌وجود هنوز هم ما ایرانی‌ها در کشف، پژوهش و اجتماعی کردن مسائل محیط‌زیستی با کاستی‌های بسیاری روبرو هستیم. پاسخ اصلی به چرایی این کمبودها، هدف این نوشتار است.

 • به نام مشارکت، به کام مشالکت

  26 بهمن 1394 ساعت 10:16

  خاك

  این نوشتار، به واکاوی رفتار کنونی وزارت جهاد کشاورزی، به منظور واگذاری زمین‌های شیب‌دار به مردم برای تغییر کاربری و احداث باغ، یا کاشت درختان مثمر در عرصه‌های منابع طبیعی و به اسم مشارکت مردمی، می‌پردازد. چنین طرح‌هایی، در دولت قبل مطرح و در دولت تدبیر و امید برای اجرا، ابلاغ و دارد عملیاتی می‌شود.

 • ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  8 شهریور 1394 ساعت 14:20

  انتظارات و مسئولیت‌ها

  آیا سازمان‌ها، اجاره‌بهای خود به محیط‌زیست را می‌پردازند؟ چگونه سازمان‌ها، بویژه سازمان‌های متولی طبیعت، بهتر می‌توانند به پرداخت این اجاره‌بها اقدام نمایند؟ این نوشتار به سادگی بیان می‌دارد که این سازمان‌ها نیاز دارند تا در چهار بُعد مختلفِ ساختاری، ذهنی، معنوی و اجتماعی دگرگون شوند تا بتوانند از طریق خدمت‌رسانی، به پرداخت اجاره‌بها بپردازند.

 • تبرت را زمین بگذار: به جنگل‌ها فرصت تنفس دهیم

  24 خرداد 1394 ساعت 13:35

  سیاست محیط زیست

  این نوشتار، ضمن پشتیبانی از طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های کشور (مدیریت بدون برداشت چوب)، به نگرانی‌های مخالفین پرداخته و توجه آن‌ها را به نگاه چند بُعدی به جنگل‌ها دعوت کرده و بیان می‌دارد که جنگل را فقط چوب دیدن، علم «جنگلداری» را فقط علم «تولید چوب» دیدن، وظیفه «مدیریت جنگل» را فقط تهیه و اجرای «طرح بهره‌برداری» دیدن، علم «جنگل‌شناسی» را فقط «علم نشانه‌گذاری» دیدن، و یا...، درست، علمی، منطقی، عقلانی و دقیق نیست.

 • جایگاه نگرش جامعه‌شناسی محیط‌زیستی در ایران

  5 اسفند 1393 ساعت 16:28

  سیاست اجتماعی و فرهنگی

  نوشتار پیش رو، بی‌تفاوتی مردم نسبت به مشکلات محیط‌زیستی و سکوت جامعه‌شناسان به این مشکلات را به چالش می‌کشد و در پایان، دو پیشنهاد برای وزارت علوم و بخش‌های علمی و اجرایی مرتبط با طبیعت ارایه می‌دهد.