1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. سجاد فتاحی
سجاد فتاحی

سجاد فتاحی

دانش آموخته دکتری جامعه‌شناسی، دانشگاه مازندران

تعداد مقالات: 6

متولد 1362 در کرمانشاه. فارغ التحصیل مهندسی کنترل و ابزار دقیق از دانشگاه شهید عباسپور و دانش آموخته دکتری جامعه‌شناسی در دانشگاه مازندران

 • تحلیلی درباره‌ی درگیری‌های ورزنه

  ورشکستگی آبی زاینده‌رود و راهکارهای پیش‌رو

  21 اسفند 1396 ساعت 14:14

  مدیریت آب

  ناآرامی‌های چند سال اخیر ورزنه نشان داد که ورشکستگی آبی در حوضه زاینده‌رود، رفته‌رفته از مسئله‌ای زیست‌محیطی به بحرانی اجتماعی، امنیتی و سیاسی تبدیل شده است که به‌واسطه موقعیت استان اصفهان می‌تواند تبدیل به چالشی امنیتی – سیاسی برای کل کشور شود.

 • مراکز دیسپاچینگ اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی: ایده‌ای در جهت سیاست‌گذاری کل‌گرا و داده‌محور

  29 شهریور 1396 ساعت 16:01

  عمومی

  سیاست‌گذاری کل‌گرا و داده‌محور نیازمند مراکزی است که در آنها جمعی از متخصصین دارای نگرش و توانایی‌های بین‌رشته‌ای، گرد هم بیایند و بتوانند اثرات یک سیاست‌ خاص را در حوزه‌‌های گوناگون تحلیل کنند.

 • علوم اجتماعی و آب: دستورکارهای مغفول

  4 اسفند 1395 ساعت 18:54

  آب

  ایجاد شکافی عمیق بین منابع آبی تجدید‌پذیر و مصارف آب در کشور و قرار گرفتن ایران در آستانه ورشکستگی آبی، گویا‌ترین نمود ناکامی سیستم مدیریت منابع و مصارف آب در ایران، علیرغم صرف هزینه‌های هنگفت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در شش دهه گذشته است. یکی از مهم‌ترین علل ناکامی این نظام مدیریت، جدا از ایرادهایی که می‌توان بر خود مفهوم مدیریت منابع آب وارد نمود، عدم توجه به مساله آب در ایران به مثابه مسئله‌ای پیچیده، بین‌رشته‌ای و بدخیم است. یکی از مهم‌ترین ابعاد مغفول در نظام مدیریت منابع و مصارف آب در ایران، ابعاد اجتماعی است.

 • مقدمه‌ای بر پروژه تحلیل و کارآمد سازی سیستم حکمرانی در ایران

  6 شهریور 1395 ساعت 12:58

  حكمرانی و مردمسالاری دینی

  کیفیت حکمرانی در کشورها متغیری اساسی در تعیین وضعیت آن‌ها در حوزه‌های گوناگون اقتصاد، محیط‌زیست، رفاه اجتماعی، آموزش، سرمایه اجتماعی و ... بوده و بر سرنوشت کشورها به میزان بسیار زیادی اثرگذار است. اما پرسشی که بلافاصله طرح می‌گردد آن است که «کیفیت حکمرانی در کشورها خود تحت تأثیر چه عامل و یا عواملی است؟»

 • ضرورت مدیریت یکپارچه محلات تاریخی شهری

  «عودلاجان» میراثی در آستانه نابودی

  21 فروردین 1395 ساعت 16:54

  میراث فرهنگی

  محله عودلاجان در دهه‌های نخست قرن حاضر، به واسطه افت شاخص‌های سکونتی و عدم تطبیق با نیازهای نوظهور ساکنانش، رفته‌رفته بخشی از ساکنان اصلی خود را از دست داد و دچار فرسودگی کالبدی و افت شاخص‌های مختلف سکونتی شد.

 • آسیب‌شناسی فرایند بررسی پیشنهادات در دفتر هیئت دولت و راهکارهای بهبود آن

  9 اردیبهشت 1394 ساعت 13:35

  حكمرانی و مردمسالاری دینی

  در سیستم‌های اجتماعی که دفتر هیئت دولت نیز می‌تواند یکی از این سیستم‌ها باشد؛ نوع طراحی سیستم، روابط بین‌اجزاء و قواعد دستوری حاکم بر آن تأثیر به سزایی در کیفیت خروجی‌های آن‌ها خواهد داشت. تجربه کوتاه نگارنده از همکاری با دفتر هیئت دولت و انجام مصاحبه‌هایی با برخی دبیران کمیسیون‌های آن، نشان‌دهنده وجود برخی ضعف‌های سیستمی در ساختار کنونی دفتر هیئت دولت است که بخشی از علل ناکارآمدی تصمیمات اخذشده در دولت‌های مختلف و خسارت‌های جبران‌ناپذیر برخی دیگر از این تصمیمات را می‌توان در آن‌ها جستجو کرد. با توجه به اینکه در مدت کوتاه همکاری، تنها امکان مصاحبه با دبیران کمیسیون‌های امور زیربنایی، صنعت و محیط‌زیست، کمیسیون سیاسی–دفاعی و کمیسیون لوایح فراهم شد؛ این گزارش و آسیب‌شناسی صرفاً مبتنی بر این مصاحبه‌ها می‌باشد. شایان‌ذکر است که آسیب‌شناسی دقیق ساختار کنونی دفتر هیئت دولت و ارائه راهکارهایی برای برطرف‌نمودن نقاط ضعف موجود در آن‌که از اهمیت به‌سزایی در اصلاح نظام اداری کشور برخوردار است و نیازمند انجام مطالعاتی عمیق و تطبیقی می‌باشد که با توجه به اهمیت آن می‌بایست در صدر طرح‌های مطالعاتی دولت قرار داده شود.