1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مجید دکامین
مجید دکامین

مجید دکامین

دانشجوی دکتری اکولوژی گیاهان زراعی، سازمان حفاظت محیط زیست
آدرس: تهران، پارک پردیسان،‌ سازمان حفاظت محیط زیست

تعداد مقالات: 19

مجید دکامین، دانشجوی دکتری اکولوژی گیاهان زراعی دانشگاه محقق اردبیلی است. ایشان در رشته زراعت و اصلاح نباتات از دانشگاه ایلام مدرک کارشناسی و در رشته اگرواکولوژی از دانشگاه شهید بهشتی تهران مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده و در حال حاضر دورة دکتری خود را در رشته اکولوژی گیاهان زراعی در دانشگاه محقق اردبیلی می‌گذراند. عمده پژوهش‌های ایشان در خصوص ارزیابی اثرات محیط زیستی سیستم‌های تولیدی کشاورزی، توسعه پایدار و ارزیابی پایداری است. بررسی پایداری اجتماعی و اقتصادی منطقه حفاظت‌شده سرخ‌آباد زنجان و تدوین شاخص‌های ارزیابی اثرات پایداری ازجمله فعالیت‌های ایشان درزمینة محیط¬زیست است. مجید دکامین دارای 9 مقاله علمی و کتاب است که در 5 ژورنال علمی منتشرشده‌اند.

 • اثرات آبگیری سد ایلیسو بر ایران

  9 تیر 1397 ساعت 16:38

  آب

  سد ایلیسو آورد 21 میلیارد مترمکعب متوسط سالیانه رودخانه دجله برای عراق را محدود می‌کند و مستقیماً بر 15 استان این کشور از جمله موصل و بغداد به‌صورت مستقیم تأثیر می‌گذارد.

 • عدالت محیط‌زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

  14 اردیبهشت 1397 ساعت 20:52

  توسعه پایدار

  عدالت محیط‌زیستی مؤلفه‌های مختلفی از جمله محل دفن پسماندها، احداث کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، محل تولید پسماندهای خطرناک و غیره را مورد مطالعه قرار می‌دهد. می‌توان گفت اعتقاد به عدالت محیط‌زیستی جنبه مهمی برای تمایل به ادامه تعهد به رفتارهای محیط‌زیستی و اقدام برای حفاظت از محیط‌زیست در سطح فردی، اجتماعی و نهادی است.

 • نقش دانایی شهروندی در مدیریت محیط‌زیستی

  9 اردیبهشت 1397 ساعت 16:21

  توسعه پایدار

  از شاخه‌های جذاب علم شهروندی، علوم زیست‌محیطی است که منجر به حفاظت از طبیعت و در نهایت، حفظ کره زمین، حیات انسان‌ها و موجودات می‌شود.

 • ابزارهای سیاست‌‌گذاری و نوآوری محیط‌زیستی

  1 اردیبهشت 1397 ساعت 14:38

  توسعه پایدار

  بهبود کیفیت اقتصاد باید از «بهره‌‌وری نیروی کارگری» به سمت «بهره‌‌وری محیط زیستی» تغییر پیدا کند. بهره‌‌وری محیط زیستی میسر نخواهد شد، مگر اینکه نوآوری‌‌های محیط‌‌زیستی جایگاه شایسته خود را در اقتصاد ایران به‌‌دست آورد.

 • مسائل بدخیم محیط‌زیست ایران

  18 آذر 1396 ساعت 12:21

  مدیریت آب

  ما با مسئله آب، فرسایش خاک، ریزگردها، آلودگی کلان‌شهرها، از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری و چندین مسئله دیگر روبرو هستیم. نمی‌توان برای این مسائل بدخیم، نسخه خاصی پیچید چراکه پیچیدگی این مسائل چنین امکانی را در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

 • تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  30 مهر 1396 ساعت 14:00

  تنوع زیستی

  از آنجا که مسئله تراریخته‌ها در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است می‌بایست درک روشنی از اطلاعات موجود به سازمان‌های تصمیم‌گیرنده، سیاست‌مداران، محققان، و شرکت‌های تولید و واردکننده تراریخته‌ها داد تا حداقل به بررسی خطر این محصولات به‌عنوان غذا بپردازند.

 • سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  9 شهریور 1396 ساعت 12:41

  توسعه پایدار

  شرایطی که ایران با آن روبرو است چالش جدیدی است و این چالش جدید نیازمند پاسخ‌های کهنه نیست. این چالش جدید محیط‌زیستی به‌واسطه رویکردهای غلطی بوده است که در گذشته لحاظ گردیده است و رفتن راه‌های تکراری به مقصدهای تکراری خواهد انجامید.

 • سواد محیط‌زیستی: حلقه گمشده توسعه

  16 مرداد 1396 ساعت 18:34

  توسعه پایدار

  سواد محیط‌زیستی را میتوان ظرفیت فهم و درک سلامت نسبی نظام‌های محیط‌‌زیستی و اقدام مناسب برای حفظ، بازیابی و یا بهبود سلامت این نظام‌ها تعریف کرد. سواد محیط‌زیستی درک روابط میان نظام‌های طبیعی و نظام‌های اجتماعی انسان است.

 • غبارآلود شدن تقویم آموزشی و هوای صاف گردشگری نیمه جنوبی کشور

  19 تیر 1396 ساعت 04:14

  بوم‌گردی

  تعطیلات نوروز، نیمه خرداد و عید فطر و تابستان جزو برهه‌های‌ پرازدحام جاده‌های کشور است که همه‌ساله هزینه‌های بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. تصادفات متعدد، آلودگی هوا، تحمیل فشارهای گوناگون بر مقاصد شمالی، هدررفت بنزین، اتلاف زمان در ترافیک‌های طولانی‌مدت و از همه مهم‌تر از بین رفتن بوم‌سازگان‌های شکننده نیمه شمالی کشور... تنها بخشی از این هزینه‌ها است. در مواجهه با چنین مشکلاتی، اصلی‌ترین راه‌حل، ساماندهی تعطیلات و به‌خصوص تعطیلات بلندمدت تابستانی مدارس و دانشگاه‌ها است.

 • حکمرانی شهری و ضرورت سازگاری شهری با اثرات تغییر اقلیم

  7 خرداد 1396 ساعت 15:27

  تغییرات اقلیمی

  امروزه کسی منکر تغییر اقلیم و اثرات آن بر زندگی روزمره انسان‌ها نیست. اگر شهرهای ما به‌دنبال حل چالش‌های مرتبط با تغییر اقلیم هستند، راهکار مؤثر در این مورد را می‌توان در تغییر رویکرد حکمرانی کنونی حاکم بر شهرها جست‌وجو کرد. هدف از این نوشتار در مرحله اول نشان‌دادن خطرات اصلی است که شهرهای ما را تهدید می‌کند و در مرحله بعد ارائه چالش‌های حکمرانی است که به‌واسطه آن می‌توان هنجارهای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شهری را تغییر داد تا سرمایه‌گذاری مؤثری در زیرساخت‌ها و مدیریت شهرها ایجاد شود و درنهایت بتوان به حکمرانی شهریِ جامعی درخصوص سازگاری با اثرات تغییر اقلیم دست یافت.

 • آب مجازی و سیاست‌های آینده آب ایران

  18 فروردین 1396 ساعت 11:03

  آب مجازی

  هر روز بر دامنه بحران آب در اقصی نقاط ایران افزوده می‌شود. در همین خصوص، برخی اصلاحات سیاسی می‌بایست در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد. از جمله این اصلاحات می‌توان به افزایش واردات آب مجازی از استان‌های مرطوب‌تر به مناطق خشک و نیمه‌خشک، و بهینه‌سازی ساختارهای تجاری کشور اشاره کرد.