1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مجید دکامین
مجید دکامین

مجید دکامین

دکترای اکولوژی گیاهان زراعی، دانشگاه محقق اردبیلی
آدرس: تهران، پارک پردیسان،‌ سازمان حفاظت محیط زیست

تعداد مقالات: 23

مجید دکامین، دانشجوی دکتری اکولوژی گیاهان زراعی دانشگاه محقق اردبیلی است. ایشان در رشته زراعت و اصلاح نباتات از دانشگاه ایلام مدرک کارشناسی و در رشته اگرواکولوژی از دانشگاه شهید بهشتی تهران مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده و دانش‌آموخته دورة دکتری اکولوژی گیاهان زراعی در دانشگاه محقق اردبیلی است. عمده پژوهش‌های ایشان در خصوص ارزیابی اثرات محیط زیستی سیستم‌های تولیدی کشاورزی، توسعه پایدار و ارزیابی پایداری است. بررسی پایداری اجتماعی و اقتصادی منطقه حفاظت‌شده سرخ‌آباد زنجان و تدوین شاخص‌های ارزیابی اثرات پایداری ازجمله فعالیت‌های ایشان درزمینة محیط‌زیست است. مجید دکامین دارای 9 مقاله علمی و کتاب است که در 5 ژورنال علمی منتشرشده‌اند.

 • سیاست‌گذاری محیط‌زیستی و نابرابری سرمایه انسانی

  14 آبان 1397 ساعت 19:11

  سیاست محیط زیست

  در این نوشتار قصد نگارنده ذکر اهمیت سیاست محیط‌­زیستی به‌عنوان ابزاری کارآمد برای کاهش شکاف موجود در نابرابری سلامت و امید به زندگی است.

 • پیوست اقتصادی سیاست‌های کنترل آلودگی هوا

  21 مهر 1397 ساعت 18:02

  آلودگی

  آسیب‌هایی که آلودگی به‌ سلامت انسان‌ها وارد می‌کند باعث افزایش هزینه‌های سلامتی و کاهش بهره‌وری نیروی کار می‌شود، که این خود هزینه‌های اجتماعی و فشار اقتصادی را به دنبال دارد.

 • مفهوم تنفس شهری در کلان‌شهرها

  9 مهر 1397 ساعت 14:36

  آلودگی

  فعل و انفعالاتی که در کلان‌شهر تهران اتفاق می‌افتد را می‌توان از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد که در علوم شهری از آن به عنوان"متابولیسم شهری" یاد می‌شود.

 • مفهوم جلوگیری از تولید پسماند: گمشده در برنامه‌های مدیریت پسماند

  1 مهر 1397 ساعت 13:39

  آلودگی

  متاسفانه کلان‌شهرهای ایران فاقد برنامه عملی برای جلوگیری از تولید پسماند هستند. برنامه عملی یعنی برنامه‌ای که در آن دستور کار مشخص باشد، سیاست‌های مرتبط تدوین شده باشد، این برنامه توسط دستگاه‌های اجرایی پذیرفته شده باشد، قابلیت اجرایی‌شدن در پایین‌ترین سطوح مدیریتی را دارا باشد و در نهایت بتوان ظرفیت برنامه را پس از اجرا ارزیابی کرد.

 • اثرات آبگیری سد ایلیسو بر ایران

  9 تیر 1397 ساعت 16:38

  آب

  سد ایلیسو آورد 21 میلیارد مترمکعب متوسط سالیانه رودخانه دجله برای عراق را محدود می‌کند و مستقیماً بر 15 استان این کشور از جمله موصل و بغداد به‌صورت مستقیم تأثیر می‌گذارد.

 • عدالت محیط‌زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

  14 اردیبهشت 1397 ساعت 20:52

  توسعه پایدار

  عدالت محیط‌زیستی مؤلفه‌های مختلفی از جمله محل دفن پسماندها، احداث کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، محل تولید پسماندهای خطرناک و غیره را مورد مطالعه قرار می‌دهد. می‌توان گفت اعتقاد به عدالت محیط‌زیستی جنبه مهمی برای تمایل به ادامه تعهد به رفتارهای محیط‌زیستی و اقدام برای حفاظت از محیط‌زیست در سطح فردی، اجتماعی و نهادی است.

 • نقش دانایی شهروندی در مدیریت محیط‌زیستی

  9 اردیبهشت 1397 ساعت 16:21

  توسعه پایدار

  از شاخه‌های جذاب علم شهروندی، علوم زیست‌محیطی است که منجر به حفاظت از طبیعت و در نهایت، حفظ کره زمین، حیات انسان‌ها و موجودات می‌شود.

 • ابزارهای سیاست‌‌گذاری و نوآوری محیط‌زیستی

  1 اردیبهشت 1397 ساعت 14:38

  توسعه پایدار

  بهبود کیفیت اقتصاد باید از «بهره‌‌وری نیروی کارگری» به سمت «بهره‌‌وری محیط زیستی» تغییر پیدا کند. بهره‌‌وری محیط زیستی میسر نخواهد شد، مگر اینکه نوآوری‌‌های محیط‌‌زیستی جایگاه شایسته خود را در اقتصاد ایران به‌‌دست آورد.

 • مسائل بدخیم محیط‌زیست ایران

  18 آذر 1396 ساعت 12:21

  مدیریت آب

  ما با مسئله آب، فرسایش خاک، ریزگردها، آلودگی کلان‌شهرها، از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری و چندین مسئله دیگر روبرو هستیم. نمی‌توان برای این مسائل بدخیم، نسخه خاصی پیچید چراکه پیچیدگی این مسائل چنین امکانی را در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

 • تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  30 مهر 1396 ساعت 14:00

  تنوع زیستی

  از آنجا که مسئله تراریخته‌ها در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است می‌بایست درک روشنی از اطلاعات موجود به سازمان‌های تصمیم‌گیرنده، سیاست‌مداران، محققان، و شرکت‌های تولید و واردکننده تراریخته‌ها داد تا حداقل به بررسی خطر این محصولات به‌عنوان غذا بپردازند.

 • سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  9 شهریور 1396 ساعت 12:41

  توسعه پایدار

  شرایطی که ایران با آن روبرو است چالش جدیدی است و این چالش جدید نیازمند پاسخ‌های کهنه نیست. این چالش جدید محیط‌زیستی به‌واسطه رویکردهای غلطی بوده است که در گذشته لحاظ گردیده است و رفتن راه‌های تکراری به مقصدهای تکراری خواهد انجامید.