1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. بهاره سازمند
بهاره سازمند

بهاره سازمند

دکتری روابط بین الملل، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
آدرس: تهران، میدان انقلاب، دانشگاه تهران، دانشکده حقوق، اتاق 406

تعداد مقالات: 3

بهاره سازمند نخستین بانوی ایرانی است ‌که موفق به اخذ دكتري روابط بين الملل از دانشگاه تهران شده است. ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو بنیاد ملی نخبگان می باشد که تاکنون بالغ بر نه عنوان کتاب و بیش از 50 مقاله علمی منتشر نموده است. برخی عناوین کتاب‌های ایشان عبارتند از:
- منطقه‌گرایی و هویت مشترک در جنوب شرق آسیا(آسه آن 2008-1967) ، انتشارات وزارت امور خارجه، 1388.
- سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ، انتشارات ابرار معاصر تهران، 1390
- گفتمان، هويت و انقلاب اسلامي، با همکاری دكترعلی اشرف نظری، مركز اسناد انقلاب اسلامي، 1387 .
- راهنماي مراكز و پژوهشگران مطالعات ایرانی، با همکاری دكتر علی اشرف نظری، انتشارات تمدن ایرانی، تابستان 1385.
- راهنماي مراكز و پژوهشگران مطالعات قومی، با همکاری دكتر علی اشرف نظری، انتشارات تمدن ایرانی، تابستان 1385.
- کتابنامه سیاست خارجی با همکاری دكتر حسین نوروزی ، زير نظر سرکار خانم دكتر نسرين مصفا انتشارات وزارت امور خارجه، تابستان 1385.
- الزامات و چالش های دیپلماسی عمومی در عصر جهانی شدن. تهران: مرکز ملی جهانی شدن، 1393.
- نوروز در کشورهای حوزه تمدنی ایران. تهران: پژوهشگاه فرهنگ و هویت، 1393.
- نوروز و هویت. تهران: انتشارات تمدن ایران، 1393.

 • بایسته‌ها و ضرورت‌های تقویت هویت ملی در منابع درسی مقطع متوسطه

  16 تیر 1394 ساعت 14:09

  تنوع فرهنگی - هویتی و انسجام ملی

  یکی از موضوعات اصلی مورد توجه در سال‌های اخیر، فراهم‌آوردن زمینه برای توجه به فرایند هویت‌یابی در میان دانش‌آموزان بوده است. واقعیتی که در این مقطع برای همه صاحب‌نظران و تحلیل‌گران اجتماعی اهمیت یافت، لزوم توجه به نشانه‌های مشکل هویت در میان دانش‌آموزان ـ به خصوص سطح متوسطه ـ و تلاش برای رفع آن بود. اغلب علایم و شواهدی که در این مقطع در نوع رفتار، پوشش و مناسبات دانش‌آموزان انعکاس می‌یافت، بیانگر نوعی اختلال در ایجاد حس تعلق و تثبیت عناصر و مؤلفه‌های هویت ملی بود.

 • تهدیدات جدید امنیتی و ظهور بیوتروریسم

  2 آذر 1393 ساعت 15:08

  انسان، جامعه و امنیت پایدار

  با گسترش پدیده جهانی‌شدن، کشورها ناگزیر به رویارویی و پاسخگویی به تهدیدات و چالش‌هایی هستند که پیش‌ازاین در ادبیات امنیت نمود و جایگاهی نداشتند. تهدیدات امنیتی غیر‌سنتی، توسعه، بقا و بهزیستی نوع بشر و دولت‌ها را با تهدیدات و چالش‌های جدی روبه‌رو می‌کند. بر این اساس، تهدیدات امنیتی غیر‌سنتی ذاتاً غیرنظامی و فراملی هستند و درنتیجه جهانی‌شدن و انقلاب ارتباطات به‌سرعت پخش می‌شوند؛ بدین معنا تهدیدات غیر‌سنتی خطرناک‌تر از تهدیدات سنتی هستند زیرا این تهدیدات نهادهای حکومتی و جمعیت‌های غیرنظامی (مدنی) را تهدید می‌کنند و خاستگاه آن‌ها، انسان غیردولتی و عوامل طبیعی است. بر این اساس، وقوع تهدیدات غیر‌سنتی، پیش‌بینی‌ناپذیر است و افزایش و تحرک و گسترش فعالیت افراد، شدت انتشار و تکثیر سریع آن‌ها را در جهان تشدید می‌کند.
  یکی از حوزه‌های اصلی این تهدیدات غیر‌سنتی و جدید، تهدیدات زیستی است. شمار فزاینده‌ای از تهدیدات غیر‌سنتی زیستی از قبیل تروریسم بیولوژیک، فرسایش محیطی فرا‌مرزی، کاهش منابع، شیوع و گسترش بیماری‌های واگیردار، کمبود مواد خوراکی ازجمله تحولات و تهدیدات دو دهة گذشته بوده‌اند که با خاستگاه‌های مختلف در سطوح ملی و بین‌المللی سر برآورده‌اند و پیش‌ازاین، طی تاریخ بشر بدین‌سان وجود نداشته به‌گونه‌ای که پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای کشورهای خاص یا جامعه بین‌الملل به دنبال داشته‌اند.

 • بازنگری در مفهوم امنیت: گذار از پارادایم امنیت ملی به امنیت انسانی

  12 آبان 1393 ساعت 16:05

  امنیت انسانی و اجتماعی

  تاکنون برای توصیف، تبیین و پیش‌بینی موضوعات امنیتی، نظریه‌های مختلفی مطرح‌شده‌است که با ارائه پیش‌فرض‌ها و چارچوب مطالعاتی متفاوت در مورد امنیت ملی و امنیت بین‌الملل، افق‌های تازه‌ای را در حوزه مطالعات امنیتی به وجود آورده‌اند (یزدان فام، 1386: 725). در همین راستا، مطالعات امنیتی از دهة 1980 به این امر پرداختند که مفهوم امنیت باید در دو جهت گسترده‌تر شود. نخست، مفهوم امنیت صرفاً نباید به حوزه نظامی محدود‌ شود، بلکه باید دارای معنای عام‌تری باشد که نه‌تنها بتوان آن را در عرصة نظامی به کاربست بلکه در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و زیست‌محیطی نیز قابلیت کاربرد داشته‌باشد. دوم، هدف مرجع «امنیت»، یعنی آنچه که باید امن بماند، نباید صرفاً برحسب کشور مفهوم‌سازی شود، بلکه باید دربرگیرندة افراد در درون دولت و نظام بین الملل مافوق آن نیز باشد (شیهان، 1388: 6).