1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. آرین پورقدیری
آرین پورقدیری

آرین پورقدیری

دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی، دانشگاه اصفهان

تعداد مقالات: 8

 • چشم‌انداز آینده داعش پس از ابوبکر بغدادی

  11 آبان 1398 ساعت 23:07

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  با شنیدن خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی از رسانه‌ها، موجی از شادی همه جهان را فراگرفت. بغدادی رهبر مرموز و کاریزماتیک داعش که مسئول کشتارهای زیادی در خاورمیانه و عملیات‌های تروریستی خونینی در کل جهان بود، توسط نیروهای آمریکایی به هلاکت رسید اما آیا این، پایان کار داعش است؟ آیا محو رهبری قدرتمند داعش ضربه‌ای مهلک بر بدنه این گروه تروریستی خواهد بود؟ سرنوشت داعش پس از بغدادی به چه سمتی می‌رود؟

 • بررسی وضعیت حقوق زنان در افغانستان از سال 2001 تاکنون

  10 اردیبهشت 1398 ساعت 23:29

  زنان

  با وجود تمام پیشرفت‌هایی که افغانستان در این زمینه داشته است هنوز هم زنان این کشور با چالش‌های زیادی روبرو هستند، مردسالاری کماکان فرهنگ غالب در این کشور است و بخش زیادی از قربانیان خشونت‌های خانوادگی و اجتماعی را زنان تشکیل می‌دهند.

 • بررسی اختلافات روسیه و آمریکا در دوره ترامپ

  21 مرداد 1397 ساعت 12:56

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  در طول تاریخ روابط دو کشور آمریکا و روسیه فراز و نشیب های زیادی داشته است. بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید روابط روسیه و آمریکا وارد یکی از بدترین دوره‌های خود بعد از جنگ سرد شد. روابط این دو کشور در حالی به کمترین حد خود رسیده است که پوتین با انتخاب شدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا امید به گرم‌ترشدن این روابط داشت.

 • بررسی دلایل بی‌اعتمادی جهان به آمریکا

  6 تیر 1397 ساعت 10:44

  ساختار نظام بین الملل

  نتیجه بی‌اعتمادی جهانی به واشنگتن این است که هیچ کشوری نمی‌تواند اقدامات متعاقب این کشور را تخمین و حدس بزند و به همین دلیل دست به اقداماتی پیش‌گیرانه خواهد زد.

 • آفریقا جولانگاه بعدی داعش

  18 خرداد 1397 ساعت 14:08

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  داعش برای تجدید قوای خود به دنبال سرزمین‌هایی است که نیروهای داخلی و خارجی امکان چندانی برای کنترل آنها نداشته باشند. از این نظر، وضعیت آفریقا حتی نسبت به افغانستان هم برای داعش مناسب‌تر است.

 • خطر پوپولیسم برای نظم جهانی

  19 اردیبهشت 1397 ساعت 16:58

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  مشخصه اصلی رهبران پوپولیست، سخنرانی‌های عوام‌فریبانه و تبلیغاتی است که اکثراً هم پوچ هستند. این رهبران پوپولیست معمولاً تندرو هستند و رفتار و ایده‌هایی اغراق‌گونه دارند. آنها سعی دارند تا جامعه را به دو گروه نخبه‌های فاسد و مردم پاک تقسیم کنند.

 • چرا داعش در افغانستان اقبال طالبان را ندارد؟

  15 اردیبهشت 1397 ساعت 14:19

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  با شکست داعش در سوریه و عراق، این گروه اصلی‌ترین پایگاه خود را از دست داد، عده‌ای از اعضای آن به کشورهای خود بازگشته و عده‌ای هم راهی افغانستان شدند؛ اما چرا داعش با وجود اینکه از 2015م در این کشور حضور فعال پیدا کرده، نتوانسته چندان مورد اقبال قرار گیرد؟ چرا این گروه با وجودی که در افغانستان به عنوان یک خطر امنیتی مطرح می‌شود، مانند طالبان موفق به گسترش و جذب گسترده افغانستانی‌ها برای همراهی با خود نشده است؟

 • افغانستان بستری مناسب برای ریشه‌دواندن داعش

  22 فروردین 1397 ساعت 09:45

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  کمتر کسی بر این باور بوده که داعش می‌تواند قدرتی همپای طالبان در افغانستان به دست آورد، اما هرچند داعش به بازیگر اصلی در افغانستان تبدیل نشود، باید در نظر داشت که این امکان را دارد که عامل کشتار مردم در این کشور باشد و تا به حال نیز مسئولیت بسیاری از عملیات‌های تروریستی را در این کشور به‌عهده گرفته است.