1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. معصومه سلطانی
معصومه سلطانی

معصومه سلطانی

دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری عمومی، دانشگاه تهران

تعداد مقالات: 9

 • مشکلات افراد معلول در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

  19 آبان 1397 ساعت 21:51

  معلولان

  در این نوشتار تلاش شده است تا دشواری‌های موجود برای افراد معلول در حوزه دانشگاه در دو بخش وضعیت مناسب‌سازی فضای دانشگاهی و وضعیت خدمات آموزشی مورد بررسی قرار گیرد.

 • دشواری‌های حضور در مدارس تلفیقی برای افراد معلول

  25 مهر 1397 ساعت 19:06

  معلولان

  با گذشت سال‌ها از اجرای طرح حضور دانش‌آموزان معلول در مدارس عادی و معضلات پیش‌رو، باید به‌طور جدی‌تر با نقایص موجود در طرح برخورد نموده و تا حد امکان آن‌ها را کاهش داد.

 • آسیب‌های نهاد مدیریت شهری تهران در حوزه افراد معلول

  15 مهر 1397 ساعت 14:40

  معلولان

  در این نوشته تلاش شده است تا عوامل مؤثر بر کیفیت پایین خدمات عمومی ارائه شده از سوی نهاد مدیریت شهری به شهروندان معلول تشریح گردد و پیشنهاداتی برای بهبود وضع موجود ارائه شود.

 • وضعیت و جایگاه معلولان در سیاست‌گذاری‌های شهری در شهر تهران

  2 مهر 1397 ساعت 15:18

  معلولان

  در این نوشتار تلاش شده است تا وضعیت افراد دارای معلولیت در کلانشهر تهران در سه حوزه کیفیت معابر، میزان مناسب سازی شبکه حمل و نقل شهری و وضعیت اماکن و ساختمان‌های عمومی مورد بررسی قرار گیرد.

 • تحلیل انتخاب رشته دانش‌آموزان بر اساس اصل مزیت نسبی

  28 فروردین 1397 ساعت 09:55

  آموزش و پرورش

  در این نوشتار تلاش شده است تا اصل مزیت نسبی در یکی از موضوعات نظام آموزش و پرورش یعنی انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان که به زعم نویسنده موضوعی مهم در آینده تحصیلی و شغلی این گروه و نیز جامعه محسوب می‌گردد، مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

 • چالش‌های حوزه پسماند در شهرهای ایران

  16 اسفند 1396 ساعت 01:50

  آلودگی

  در کشورهای مختلف بهره‌گیری مجدد از پسماندها در قالب بازیافت رواج دارد و بخش بسیار کمی از پسماندها دفن می‌شوند، ولی در ایران پدیده پسماند با مسائلی مواجه شده است که در مقاله حاضر به ذکر آنها و ارائه چند راهکار می‌پردازیم.

 • ارزیابی عملکرد انجمن نابینایان ایران

  18 بهمن 1396 ساعت 11:05

  معلولان

  انجمن نابینایان ایران مؤسسه‌ای است خیریه که در آذرماه 1372 تشکیل شد و قریب 24 سال است که به حیات خود ادامه می‌دهد. در این مقاله به بررسی نقاط ضعف و قوت این انجمن پرداخته شده‌است.

 • نگاهی به وضعیت افراد دچار آسیب بینایی در ایران

  1 بهمن 1396 ساعت 11:09

  معلولان

  در این نوشتار نخست به تشریح مشکلات و موانع موجود در مسیر زندگی افراد دارای آسیب بینایی پرداخته شده است و در ادامه کوشش شده است راهکارهای قابل‌بررسی و تحقق‌پذیر برای حل مشکلات و حذف موانع موجود ارائه شود.

 • تحلیلی بر اساس سه عامل رفاه، بهداشت و سلامتی، و سهولت در دسترسی

  نگاهی به سیستم حمل‌ونقل شهر تهران

  20 آذر 1396 ساعت 14:48

  حقوق شهروندی

  در شهرهای مدرن امکانات شهری به‌گونه‌ای طراحی و سازمان‌دهی شده‌اند که غالب شهروندان با سهولت قادر به استفاده از آن هستند. این نوشته تلاش دارد به بررسی و ارزیابی مقوله‌های رفاه، سلامت و فراگیری و سهولت در دسترسی در سیستم حمل‌ونقل شهری در کلان‌شهر تهران بپردازد.