1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. علی‌اکبر حق‌دوست
علی‌اکبر حق‌دوست

علی‌اکبر حق‌دوست

دکترای اپیدمیلوژی بالینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکي کرمان
آدرس: ahaghdoost@gmail.com

تعداد مقالات: 3

علی‌اکبر حق‌دوست تا مقطع ديپلم را در شهر کرمان گذرانده و مدرک پزشکي خود را از تهران اخذ نموده است. وی بعد از اتمام پزشکي براي ادامه تحصيل عازم انگلستان شده و در دانشکده بهداشت لندن موفق به اخذ کارشناسی ارشد آمار و دکترا در رشته اپيدميولوژي می‌گردد. علی‌اکبر حق‌دوست در حال حاضر علاوه بر فعاليت علمي به‌عنوان استاد در گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، ریاست دانشگاه علوم پزشکي کرمان را بر عهده دارد.

 • سزارین و سیاست‌های جمعیتی جدید در ایران

  9 بهمن 1393 ساعت 12:04

  سیاست بهداشت و سلامت

  در ایران، میانگین نرخ سزارین کل 35% می‌باشد که برای مناطق شهری و روستایی به ترتیب 41% و 25% است و برای 9 استان کشور بالای 45% می‌باشد که در بعضی از این استان ها به 56.8% نیز می‌رسد. این در حالی است که بیشتر جمعیت کشور حدود 60% آن در شهرها هستند و از این جمعیت شهری حدود 70% آن در کلان شهرها متمرکز شده است. بنابراین نرخ سزارین در ایران بسیار بالاتر از استاندارد پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت (15 درصد در سال 2010) و نرخ آن در کشورهای توسعه یافته است.

 • جمعیت و سیاست‌های جمعیتی در ایران؛ چالش اصلی و راهکار

  27 شهریور 1393 ساعت 11:37

  خانواده و جمعیت

  از دیرباز جمعیت و رشد مطلوب آن در یک اجتماع به‌عنوان یک عامل اصلی و بسیار تأثیرگذار در امر توسعه و پیشرفت هر کشوری موردبحث و توجه قرارگرفته است. سؤال اساسی دراین‌ارتباط این است که در هر مقطعی از زمان با توجه به شرایط حاکم چه رویکردها و سیاست‌های جمعیتی می‌باید از سوی سیاستمداران اتخاذ گردد؟ به‌نحوی‌که حاصل آن حداکثر بهره‌وری جامعه باشد. بررسی حاضر باهدف بررسی انواع سیاست‌های جمعیتی موجود در دنیا و روند تغییرات جمعیتی ایران انجام‌شده است.
  شیب قابل‌ملاحظة روند باروری ایران بعد از دو دهه فعالیت جدی و منسجم، در سال‌های اخیر، منجر به طرح نظریات متفاوتی از سوی مسئولین مختلف کشوری شده است که شاید ادامه سیاست کاهش جمعیت، حداقل در شرایط فعلی، صحیح نباشد و ادامه این روند ممکن است کشور را با مخاطرات جدی روبرو نماید.
  نتایج حاصل از این پژوهش نشان‌می‌دهد که ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و مؤلفه‌های زیرمجموعة هرکدام بر مدیریت جمعیت هر کشور تأثیر دارد و با توجه به الگو و نحوه پیشرفت و توسعه هر کشور ازنظر ابعاد مذکور دیدگاه‌های مختلفی در ارتباط باسیاست‌های جمعیتی شکل می‌گیرد؛ بنابراین تعیین سیاست‌های کلی جمعیتی مبتنی بر ابعاد مذکور در متن الگوی پیشرفت و توسعه کشور امری است که به سیاست‌های خرد جمعیتی اعم از میزان رشد، نحوه ترکیب و توزیع جمعیت در دوره های زمانی، جغرافیایی و همچنین ساختارها و طبقات اجتماعی مختلف جهت خواهد داد و منجر به عملکرد اقتضایی و پویا در این سطح خواهد شد.

 • مروری بر سیاست ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات سلامت

  7 شهریور 1393 ساعت 12:45

  آموزش تخصصی

  در ایران از سال ۱۳۶۴ با تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی وظایف مربوط به آموزش و تربیت نیروی انسانی بخش بهداشت و درمان به عهده این وزارتخانه نهاده شد تا بتواند نیروهای متخصص مورد نیاز بخش‌های بهداشتی درمانی را تربیت کند. با این حال در کشور ما همچون برخی از دیگر نقاط جهان، آموزش علوم پزشکی شاهد نوسانات مکرر در بینش سیاستگذاران و دست‌اندرکاران حوزه سلامت بوده‌است به نحوی که در مقطعی تمرکز بر ارائه آموزش های بالینی مبتنی بر فرد بیمار بوده و در مقطعی نیز بر لزوم ارائه آموزش های مبتنی بر جامعه‌ تأکید شده ‌است.