1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. نیکنام ببری
نیکنام ببری

نیکنام ببری

دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان

تعداد مقالات: 11

 • معمای حمایت روسیه از عملیات تهاجمی ترکیه در عفرین

  14 بهمن 1396 ساعت 10:22

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  آنچه اهمیت نبرد عفرین را دوچندان کرده، موضع حمایت‌جویانه مسکو از اقدام اخیر آنکارا است. هم‌اکنون این پرسش در بین ناظران منطقه‌ای مطرح است که مردان کرملین با چه هدفی چشمشان را به اقدام تهاجمی ترکیه بسته‌اند و زمینه را برای ورود بیشتر ترکیه به خاک سوریه هموارتر کردند.

 • اهداف روسیه در سوریه؛ کسب پرستیژ بین‌المللی یا قلمروسازی ژئوپلیتیک

  4 دی 1396 ساعت 10:23

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  با وجود خروج سوریه از فاز نظامی، این کشور وارد مرحله مرحله جدید بحران سیاسی شده است که در صورت عدم مدیریت صحیح می‌تواند به بستری برای آغاز خشونت و درگیری در داخل سوریه بینجامد.

 • حریری، قربانی ناکامی منطقه‌ای عربستان

  13 آذر 1396 ساعت 13:03

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  اعلام استعفای ناگهانی سعد حریری نخست‌وزیر لبنان در چهارم نوامبر پرسش‌های فراوانی را پیش روی ناظران منطقه‌ای از دلایل این اقدام از سوی حریری و تأثیرات داخلی و منطقه‌ای آن مطرح ساخته است. در تحلیل و ارزیابی اقدام حریری باید بیش از هر چیز به رقابت‌های امنیتی در منطقه‌ی غرب آسیا میان دو قدرت مهم ایران و عربستان توجه کرد.

 • پایان خلافت سرزمینی داعش در سوریه

  4 آذر 1396 ساعت 21:16

  همسایگان

  تجربه نشان داده که در فضای پس از منازعه، گروه‌های درگیر در جنگ به سراغ جاه‌طلبی‌های سیاسی‌شان می‌روند. لذا انتظار می رود با توجه به اختلاف نگرش شدید میان دولت سوریه با واحدهای خلق مردمی و همچنین جریان‌های مخالف اسد جنگ و ناامنی‌های سیاسی در سوریه تداوم یابد.

 • ترکیه؛ قهر از غرب یا نزدیکی به روسیه

  8 آبان 1396 ساعت 13:56

  همسایگان

  شرایط منطقه‌ای و بین‌الملل برای تعمیق همکاری‌های دو کشور روسیه و ترکیه مساعد به نظر می‌رسد و هر دو کشور برای عملیاتی کردن راهبردی خود سیاست تعامل را در پیش گرفته‌اند. این راهبرد هم‌اکنون در سوریه در حال پیگیری است.

 • گره ناگشوده ارتباط ترامپ با دولت روسیه

  12 مهر 1396 ساعت 17:04

  آمریكای شمالی

  اظهارات مثبت ترامپ درباره روسیه این گمانه‌زنی را در ذهن سیاستمداران آمریکا ایجاد کرد که روسیه با استفاده از اهرم‌های قدرت خود در جهت حمایت از تیم تبلغیاتی ترامپ حرکت کند. این ماجرا با استعفای مایکل فلین از نزدیکان امنیتی ترامپ اوج گرفت و تاکنون پس‌لرزه‌هایش در آمریکا ادامه دارد.

 • انتخابات ایران: واقعیت‌ها و انتظارات پیش رو

  16 خرداد 1396 ساعت 23:27

  توسعه نهادی تحزب

  نبودِ فاصله زمانی مناسب برای تبلیغ و معرفی نامزدها، پیامدی جز شعاری‌شدن انتخابات ازسوی نامزدها نخواهد داشت. قاعده‌مندی و رفتار سازمانی و حزبی به تشریک مساعی تمامی جریان‌های سیاسی نیاز دارد. در صورت پایبندی افراد و گروه‌ها به سیتسم حزبی، جامعه نیز در انتخاب‌های سیاسی خود محاسبه‌شده‌تر عمل خواهد کرد.

 • برجام و گره ناگشوده امنیت در خاورمیانه

  12 اردیبهشت 1396 ساعت 07:40

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  موقعیت استراتژیک جغرافیایی منطقه خاورمیانه از یکسو و تفاوت‌های سیاسی و فرهنگی در هر یک از این کشورها، بیش از آنکه بسترساز همکاری و تعامل دسته‌جمعی در میان کشورهای بزرگ منطقه شود، به عاملی برای تهدید، درگیری و رقابت میان قدرت‌های مهم منطقه‌ای تبدیل شده است. ایده گفت‌وگوهای منطقه‌ای برای حل منازعات فرامرزی گزینه‌ای اجتناب‌ناپذیر برای برون‌رفت از بحران‌های جاری منطقه‌ای است.

 • جدایی تدریجی ترکیه از محور روسیه-ایران

  4 اردیبهشت 1396 ساعت 03:58

  همسایگان

  با نگاهی به تحولات شش سال اخیر در بحران سوریه به‌وضوح شاهد سیکل همکاری و تنش میان آنکارا و مسکو هستیم. این نوشتار با تمرکز بر روابط روسیه و ترکیه به کالبدشکافی تحولات اخیر در روابط این دو کشور و فاصله‌گیری تدریجی آنکارا از مسکو در بحران سوریه می‌پردازد.

 • امکان‌سنجی همگرایی روسیه و آمریکا در دوره ترامپ

  19 فروردین 1396 ساعت 11:16

  آمریكای شمالی

  بدون تردید در صورت عملیاتی‌شدن ایده‌های ترامپ، برای اولین بار پس از پایان جنگ سرد، شاهد تغییر در اتحادها و همکاری‌ها خواهیم بود. این امر پیامدهای امنیتی جدی برای نظم‌های منطقه‌ای خواهد گذاشت. دو منطقه مهم خاورمیانه و شرق اروپا بیشترین تأثیر را از دکترین جدید امنیتی ترامپ خواهد پذیرفت.

 • بن‌بست سیاست در سوریه

  7 اسفند 1395 ساعت 18:57

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  همه قدرت‌های درگیر در بحران سوریه باید به خاطر داشته باشند که ماهیت این بحران، سیاسی است و با وجود رخنه تروریست‌ها به خاک این کشور، گروه‌های سیاسی به دنبال رفورم سیاسی هستند. هم‌اکنون کردهای سوریه در شمال سوریه حکومت خودمختار تشکیل داده‌اند. خواسته این گروه‌ها فراتر از مسئله مبارزه با داعش است و به دنبال احقاق حقوق سیاسی و اقتصادی‌شان هستند. گروه‌های میانه‌رو سوریه نیز خواسته‌ای سیاسی و حقوقی دارند. این گروه‌ها ضمن خواستار توقف هرگونه حملات هوایی و زمینی به مناطق جنگی به دنبال اصلاحات واقعی و ریشه‌دار حکومتی در سوریه هستند. این مهم نیازمند همراهی تمامی بازیگران بزرگ است.