1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. هادی سلیمانی قره‌گل
هادی سلیمانی قره‌گل

هادی سلیمانی قره‌گل

کارشناسی ارشد علوم اجتماعی (مطالعات فرهنگی)

تعداد مقالات: 1

هادي سليماني قره‌گل، متولد 1363، مدرك كارشناسي خود را در رشته جامعه شناسي در سال 1386 از دانشگاه تهران اخذ نموده است. وي در همان سال با اخذ رتبه يك كنكور در مقطع كارشناسي ارشد، در رشته مطالعات فرهنگي پذيرفته شده و در سال 1389 از دانشگاه علامه طباطبايي با كسب رتبه اول فارغ التحصيل گشته است. او از سال 1390 تا 1392 به عنوان پژوهشگر پارلماني در مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي مشغول به كار بوده و با مركز بررسي هاي استراتژيك رياست جمهوري نیز به عنوان مدیر اجرایی شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی همكاري داشته است. همكاري با پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و مركز مطالعات فرهنگي شهر تهران از ديگر فعاليت هاي ايشان مي باشد. حوزه های پژوهشی مورد علاقه وي تجدد، جامعه شناسي دولت، بوروکراسی، قانونگذاری و سياست پژوهي است.

 • قانونگذاری سیمپتوماتیک و وسوسه سیاستمدار دانشمند؛ به بهانه تصویب کلیات طرح « افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور »

  23 تیر 1393 ساعت 16:20

  خانواده و جمعیت

  هفته اول تیرماه کلیات طرح « افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور» پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان، به تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی رسید.
  انتقادات و ملاحظات آشکار و عمده‌ای در خصوص این طرح وجود دارد که طی روزهای اخیر به‌کرات از سوی کارشناسان مطرح شده است. با اینحال آنچه که برای متن حاضر اهمیت دارد منطق تدوین و تصویب قوانین اینچنینی در نظام سیاست‌گذاری کشور است؛
  نحوه طرح مسئله، تدوین و نگارش این طرح، مذاکرات شکل‌گرفته و در نهایت تصویب آن، فرآیندی نهادمند و امری آشنا برای کسانی است که امور مجلس را پیگیری می‌کنند، و مهم‌تر از همه به مثابة سمپتوم و نشانه‌ای معنادار، دارای ظرفیت مناسبی برای فهم و گریز به عقلانیت ناکارآمد در نظام قانون‌گذاری موجود است. اشاره به موضوع این طرح، صرفاً بهانه‌ای برای پرداختن به این امر است که در درون چه وضعیتی چنین طرحی تدوین و تصویب می‌گردد.