1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. محمدجواد سمیعی
محمدجواد سمیعی

محمدجواد سمیعی

مدیرعامل مهندسین مشاور آب‌کاوان آبانگاه

تعداد مقالات: 6

 • بررسی یکی از عوامل تقویت یا کاهش نابرابری اجتماعی

  رویکردهای مدیریت تنش‌های حوزه منابع آب

  14 بهمن 1396 ساعت 12:19

  آب

  غفلت از مدیریت عرضه و تقاضای آب به شکل متعادل و متوازن، جدا از تبعات اقتصادی و معیشتی منجر به بروز ناهنجاری‌های اجتماعی و چالش‌های انسانی ازجمله تشدید پدیده نابرابری و تبعیض اجتماعی می‌گردد.

 • نگاهی به کتاب درسی «انسان و محیط‌زیست»

  ظرفیت‌سازی اجتماعی و آموزش عمومی، راهبرد توسعه پایدار محیط‌زیستی

  10 آبان 1396 ساعت 17:32

  آموزش و پرورش

  مروری بر مباحث مطرح‌شده در این کتاب نشان می‌دهد که سرفصل‌های محوری در هر حوزه و چالش‌هایی که امروز در کشور با آن دست‌به‌گریبان هستیم عمدتاً مورد توجه قرار گرفته است.

 • مروری بر نتایج مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی آب و پیشنهادهایی برای اصلاح مسیر آن

  احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در خم کوچه اول

  26 مهر 1396 ساعت 12:12

  آب

  تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی، چه در قالبی که از میانه دهه هشتاد تعریف گردیده بود و چه در قالب به‌روزشده‌اش که در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب در شهریور 93، تصویب گردیده و در جریان است، مسیری طولانی و پرپیچ‌وخم را طی کرده است. در مقاله حاضر به بررسی این مسیر می‌پردازیم.

 • به مناسبت شعار امسال روز جهانی آب

  بازچرخانی آب و استفاده از پساب: از تهدید تا فرصت، از فرصت تا تهدید

  1 خرداد 1396 ساعت 15:26

  آب

  پاسخ به نیازهای فردای بشر در اقصی نقاط جهان (با هر سطح از توسعه‌یافتگی) نیازمند راهکارهایی مبتکرانه است که استفاده از آب‌های نامتعارف از جمله آن‌هاست. آب‌های نامتعارف به آن دسته از آب‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت معمول مورداستفاده قرار نمی‌گرفته‌اند و بـرای به‌کارگیری آن‌ها نیـاز بـه اعمـال سیاست‌های مدیریتی و حفـاظتی ویـژه است.

 • کاربست نظریه نوکارکردگرایی در ایجاد سرمایه اجتماعی

  بسترسازی مشارکت عمومی برای مواجهه صحیح با چالش‌های فزاینده آب در ایران

  18 اسفند 1395 ساعت 16:40

  آب

  سرمایة اجتماعی عامل تقویت روحیه جمعی و کنترل‌کننده رفتار افراد در دوراهی‌های اجتماعی بر سر منافع فردی و جمعی است که خصوصاً در دوراهی‌های اجتماعی ازجمله استفاده از منابع طبیعی بسیار مؤثر است. در حال حاضر، وضعیت عمومی سرمایه اجتماعی در ایران، نامطلوب و دچار ضعف فزاینده است، به‌نحوی‌که بر اساس پژوهش‌های مختلف، میزان کل سرمایه اجتماعی در ایران، پایین روبه‌متوسط اندازه‌گیری شده است و عملاً در ایران با فرسایش سرمایه اجتماعی روبه‌رو هستیم.

 • به مناسبت شعار امسال روز جهانی آب

  تحلیل وضعیت و پیشنهاد رویکردهایی در رابطه با آب و مشاغل

  9 شهریور 1395 ساعت 15:55

  مدیریت آب

  «آب» و «اشتغال و معیشت»، هر دو از موضوعات و چالش‌هایی هستند که کشور امروزه با آن مواجه است. این دو مسئله به ظاهر مجزا، تأثیرات مهمی بر روی یکدیگر دارند که عدم لحاظ این تأثیرات، دست‌یابی به شرایط پایدار را در هر دو موضوع دشوار می‌نماید.