1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. فرزاد رمضانی بونش
فرزاد رمضانی بونش

فرزاد رمضانی بونش

پژوهشگر مسائل منطقه

تعداد مقالات: 19

 • برنامه‌های دولت افغانستان در خودکفایی در تولید برق

  30 آبان 1396 ساعت 12:06

  همسایگان

  افغانستان می‌توانست صادرکننده انرژی برای سایر کشورهای منطقه باشد، اما هرچند صدسال پیش نخستین بنیان انرژی برق افغانستان در زمان حبیب‌الله خان در سال ۱۹۱۲ گذاشته شد، ولی بحران‌های سیاسی چند دهه اخیر در افغانستان موجب شد تا این کشور جایگاه نامناسبی در تولید، مصرف و توزیع برق داشته باشد.

 • بسترهای نوین گسترش روابط ایران و ازبکستان

  14 آبان 1396 ساعت 13:49

  آسیا

  جدا از رفتار سیاست خارجی ازبکستان در قبال ایران طی دو سال اخیر، تهران باید در رویکرد «نگاه به شرق» به‌عنوان محور سیاست خارجی ایران توجه به اهمیت دیگر بازیگران مهم در آسیای مرکزی را دوباره مدنظر قرار دهد و پیوندها میان تهران و این کشور مهم را تحکیم و تثبیت کند.

 • ضرورت توافق با افغانستان بر سر رژیم آبی رودخانه هریرود

  23 مهر 1396 ساعت 13:30

  مدیریت آب

  با توجه به کاهش منابع آب افغانستان، مسئله آب‌های فرامرزی تبدیل به دغدغه ملی کابل شده و مقامات این کشور با توجه به مفهوم "دیپلماسی آب" سیاست‌هایی را در مورد منابع داخلی و رودخانه‌ای مشترک پیگیری می‌کنند.

 • اهداف مهم پاکستان از گسترش روابط با تاجیکستان

  20 مهر 1396 ساعت 03:37

  همسایگان

  پاکستان پس از پایان جنگ سرد، به اهمیت ژئواستراتژیک کشورهای آسیای مرکزی در پارادایم امنیتی تغییریافته توجه جدی کرد و در سال‌های اخیر، روابط پاکستان با جمهوری‌های آسیای مرکزی بهبودیافته است. نوشتار زیر به مهم‌ترین اهداف مدنظر پاکستان در تاجیکستان می‌پردازد.

 • نکته‌هایی در مورد نسبت داعش با پاکستان

  10 مهر 1396 ساعت 22:42

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  در سال‌های گذشته، یکی از اهداف و راهبردهای حیاتی داعش بقا و گسترش در منطقه بوده است و از سوی دیگر بـه دلیل فراهم بودن بسترهای طبیعی برای رشد با استفاده از تبلیغات و فناوری‌های ارتباطی نوین، داعش تلاش کرده حضور خود را در پاکستان تقویت کند.

 • چشم‌انداز راهبرد جدید ترامپ در افغانستان

  5 شهریور 1396 ساعت 11:48

  همسایگان

  اعلام راهبرد ترامپ به‌نوعی پاسخ به سخنرانی هشت سال گذشته باراک اوباماست. در آن سخنرانی راجع به راهبرد نوین آمریکا در افغانستان، در عین افزایش ۳۰ هزار نفری نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، اعلام یک جدول زمانبندی برای خروج نیروها از افغانستان وجود داشت، اما ترامپ، برعکس اوباما، در آغاز ریاست جمهوری خود برنامه مشخصی قبلی برای جنگ افغانستان نداشت.

 • رویکرد کنونی گلبدین حکمتیار به بازیگران مؤثر خارجی در افغانستان

  23 مرداد 1396 ساعت 09:30

  همسایگان

  حضور گلبدین حکمتیار در کابل پس از ۲۰ سال موجب آغاز فعالیت‌های نوین وی شد. نوشتار زیر در چند محور نگاهی دارد به رویکرد کنونی گلبدین حکمتیار به بازیگران مؤثر خارجی در افغانستان.

 • اهداف و رویکرد پاکستان در عملیات خیبر 4

  8 مرداد 1396 ساعت 14:19

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  در ماه‌های گذشته ارتش پاکستان آغاز عملیاتی با نام ردالفساد را در سرتاسر کشور اعلام کرد. هدف این عملیات، پایان دادن به تروریسم در کشور بدون هیچ تمایز و تفاوتی است. اخیراً نیز عملیات خیبر 4 آغاز شده است. نوشتار زیر به اهداف و رویکرد پاکستان در این عملیات توجه کرده است.

 • مهم‌ترین چالش‌های مؤثر در کاهش روابط ایران و تاجیکستان

  25 تیر 1396 ساعت 03:22

  همسایگان

  چالش‌هایی چون چندگانگی نهادهای تصمیم‌ساز و اجرایی ایرانی، نبود همگرایی و هماهنگی مناسب بین نهادهای دیپلماتیک و فرهنگی در ایران، چگونگی حمایت از جریان‌های اسلام‌گرا یا جریان سکولار و جلوگیری از قدرت‌گیری و نفوذ جریاناتی مانند داعش و نداشتن مرز مشترک، آغازگر ابهامات و مشکلاتی در روابط ایران و تاجیکستان بوده است.

 • عوامل مؤثر بر آینده جایگاه دوستم و جنبش ملی اسلامی افغانستان

  10 تیر 1396 ساعت 08:43

  همسایگان

  خواسته‌های پیشین دوستم مبتنی بر تشکیل حکومت وحدت ملی و تغییر حکومتِ کاملاً متمرکز به حکومتی متوازن در کنار درخواست‌های وی از غنی در ماه‌های گذشته چون واگذاری تمام صلاحیت‌های قانونی معاونت اول ریاست جمهوری، واگذاری چهار نهاد کلیدی دفاع، داخله، خارجه و ریاست امنیت به چهار قوم چون ازبک، سهم عادلانه اقوام در تمام بخش‌های دولت، راه‌اندازی عملیات پاک‌سازی لانه‌های تروریست‌ها در شمال و تمام نقاط افغانستان در وضعیتی است که دامنه تنش و اختلاف‌نظر بین وی و غنی همچنان ادامه دارد و هر یک از متغیرهای نامبرده می‌تواند بر آینده جایگاه دوستم و جنبش ملی اسلامی افغانستان تأثیر عمده‌ای داشته باشد.

 • چالش‌های اصلی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستان

  24 خرداد 1396 ساعت 22:05

  همسایگان

  حضور اخیر گلبدین حکمتیار در کابل پس از ۲۰ سال و سپس نخستین سخنرانی پس از امضای توافق‌نامه صلح حزب اسلامی در شرایطی است که چالش‌های گسترده و مهمی فراروی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستان است.