1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. زهرا یزدانی پرایی
زهرا یزدانی پرایی

زهرا یزدانی پرایی

کارشناس ارشد برنامه‌ریزی، مدیریت و آموزش محیط زیست،، پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار

تعداد مقالات: 7

اینجانب زهرا یزدانی فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی محیط زیست سال 1379 و کارشناسی ارشد برنامه ریزی، مدیریت و آموزش محیط زیست سال 1381 از دانشگاه تهران هستم. جلسه بحث کارشناسی را با موضوع «بررسی وضعیت گوزن زرد ایرانی در پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری» و پروژه کارشناسی را به صورت تیمی و با موضوع «تهیه طرح مدیریت منطقه امن گلستانک واقع در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی» انجام دادم. پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع «آمایش سرزمین حوزه آبخیز کسلیان با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی» انجام دادم. سپس با پذیرفته شدن در آزمون استخدام رسمی سازمان حفاظت محیط زیست در سال 1381به استخدام این سازمان درآمدم. طی این مدت علاوه بر انجام وظایف سازمانی محوله، آموزش سامانه اطلاعات جغرافیایی به همکاران اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، برگزاری دورره آموزشی اثرات زیست محیطی کود و سموم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران، همکاری با سایت ها و نشریات، سمن های زیست محیطی و مراکز آموزشی مختلف به ویژه در حوزه آموزش محیط زیست داشته ام.

 • نگاهی به تجارب موجود ایران و سایر کشورها

  بایدها و نبایدهای بارورسازی ابرها در ایران

  5 شهریور 1397 ساعت 17:09

  آب

  بارورسازی ابرها طبیعتاً زمانی صورت می‌‌گیرد که ابرهای موجود تقریباً در حال بارش باشند، لذا تعیین اینکه چه مقدار بارش اضافه شده، بسیار دشوار است. هیچ دو ابر یا دو سیستم طوفانی کاملاً مثل هم نیستند و نمی‌‌توان اولی را بارور و دیگری را بارور نکرد و سپس اختلاف‌‌ها را مقایسه نمود و حتی تکرار آزمایش نیز میسر نیست.

 • کنوانسیون رامسر: پنجره‌ای جدید رو به دیپلماسی آب

  22 فروردین 1397 ساعت 11:08

  مدیریت آب

  رویکردهای جامعی که توسط کنوانسیون رامسر به‌عنوان یک کنوانسیون بین‌المللی به خدمت گرفته شده‌اند، نه‌تنها پتانسیل این را دارند که مانع درگیری‌ها بشوند، بلکه می‌توانند باعث ایجاد صلح‌های درازمدت بعد از درگیری شوند.

 • شهرهای تاب‌آور: راه‌حلی برای سازگاری با اثرات تغییر اقلیم

  17 تیر 1396 ساعت 06:52

  توسعه پایدار

  شهر تاب‌آور شهری است که برای جذب و پوشش هر شوک و تنش آمادگی دارد و در عین حال کارکردها، ساختارها و ویژگی‌های ضروری خود را حفظ می‌کند و می‌تواند با تغییرات پی‌درپی مواجه شود.

 • شهر اکولوژیک: رویکردی برای ارتقای کیفیت زندگی انسان ایرانی در شهر

  18 اردیبهشت 1396 ساعت 07:06

  توسعه پایدار

  وضعیت زیست‌محیطی شهرهای ایران به‌مراتب پایین‌تر از استانداردهای جهانی است. شهرسازی ما به‌تبعیت از الگوی کلاسیک توسعه و پیروی کورکورانه از مدل‌های کلیشه‌ای توسعه شهری که نسبت به خصوصیات و شرایط بومی بی‌اعتناست، نه‌تنها شرایط ناپایداری را در شهرها به وجود آورده‌، بلکه ناپایداری مناطق اطراف را نیز به دنبال داشته است.

 • پیامدهای محیط‌زیستی انتقال آب سبزکوه به چغاخور

  21 شهریور 1395 ساعت 14:50

  مدیریت آب

  طرح انتقال آب بین‌حوضه‌ای سبزکوه به چغاخور مشکلاتی را در سطح استان چهارمحال و بختیاری به دلیل تهدید حقابه‌های سنتی کشاورزان منطقه ناشی از خشک شدن چشمه‌ها، بیم از دست رفتن و یا کاهش توان کشاورزی اراضی حوضه مبدا و... ایجاد کرده‌است.

 • تردید در ضرورت انتقال آب بهشت آباد

  4 خرداد 1395 ساعت 13:20

  مدیریت آب

  از نظر هزینه‌های سرمایه‌ای انتقال آب بین حوزه‌ای پرهزینه‌ترین روش تامین آب می‌باشد و بنابراین باید سرمایه‌گذاری در چنین طرح‌هایی با سرمایه‌گذاری در سایر طرح‌های ملی و عمومی کشور برای تامین آب مورد نیاز و جبران کسری حوزه مقصد مقایسه شود.

 • بایدها و نبایدهای انتقال آب خزر به سمنان

  17 فروردین 1395 ساعت 18:08

  مدیریت آب

  از جمله طرح‌های چالش‌برانگیز که در داخل ایران موافقان و البته مخالفانی بسیار دارد طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی (سمنان) است. در خصوص این طرح تامل و بررسی بیشتر و عمیق‌تری نیاز است.