1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. سهیلا رجایی
سهیلا رجایی

سهیلا رجایی

پژوهشگر حوزه سلامت

تعداد مقالات: 16

 • نظام پرداخت ارزش‌محور: آری یا نه؟!

  17 مهر 1398 ساعت 20:55

  حكمرانی سلامت

  حرکت از مراقبت‌های مبتنی بر کمیت به مراقبت‌های مبتنی بر کیفیت منجر به ایجاد رویکردهای جدیدی از بازپرداخت در این حوزه گشته است و مفهومی چون پرداخت به ازای کیفیت را مطرح کرده است تا مرکز توجه ارائه‌دهندگان خدمات را از میزان و تعداد خدمات ارائه شده توسط پزشکان و بیمارستان‌ها به سمت افزایش کیفیت درمان و میزان رضایتمندی جامعه هدف سوق دهد.

 • از برجام تا اینستکس... آشفتگی در نظام سلامت

  16 تیر 1398 ساعت 00:53

  حكمرانی سلامت

  برجام و متعاقب آن سازوکار مالی اروپا موسوم به اینستکس پیش از آنکه بتوانند به عنوان یک فرصت استراتژیک عمل نمایند در قالب یک مانع در جهت تحقق اندیشه اقتصاد مقاومتی در مسئولان و مردم ظاهر گشته است.

 • MDsave ... استارتاپی به سوی شفافیت

  28 اردیبهشت 1398 ساعت 23:38

  پشتیبانی

  MDsave اولین بازار فروش مراقبت‌ها و خدمات پزشکی آنلاین در جهان است که با هدف ایجاد شفافیت و فضایی مقرون به صرفه برای دریافت‌کنندگان خدمات و همچنین ایجاد فضای رقابتی سالم و پویا در بین ارائه‌دهندگان خدمات در شبکه‌های محلی ایجاد گردیده است.

 • نخبگان را دریابیم تا دُریابیم

  اهمیت جامعه نخبگان در نظام سلامت

  26 اسفند 1397 ساعت 19:51

  حكمرانی سلامت

  حمایت همه جانبه از جمعیت علمی کشور موجب افزایش نوآوری و اعتلای دانش بومی و به دنبال آن ایجاد کارآفرینی در حوزه‌های تخصصی و تولیدی کشور می‌گردد و صفحه‌ای باشکوه از رونق اقتصادی را رقم می‌زند. جامعه نخبگان موجود در حوزه سلامت می‌توانند در تدوین صفحه‌ای جدید از مدیریت پویا و کارآمد در این حوزه نقشی اساسی ایفا نمایند.

 • بیمه درمانی، نیازمند درمان است!

  6 بهمن 1397 ساعت 21:27

  نظام‌های پرداخت و بیمه

  اولین گام در جهت ایجاد تحول در تعامل میان بیمه‌ها و نهادهای خدمات‌رسان، ایجاد نظام یکپارچه اطلاعات در حوزه سلامت است. زیرساخت بیمار نمی‌تواند خدمات رفاهی لازم را برای جامعه تحت پوشش خود فراهم آورد و تا وقتی ساختارها سلامت نباشند، امکان سلامتی برای مردم محقق نخواهد شد.

 • نگاهی به چالش‌های نظام سلامت در ایران

  تکرار اقدامات گذشته، ما را به نتایج گذشته می‌رساند!

  19 دی 1397 ساعت 18:21

  نظام‌های پرداخت و بیمه سلامت

  وزارت بهداشت هم‌اکنون وزارتخانه‌ای مصرف‌کننده و پرهزینه است درحالی‌که با تبیین سیاست‌هایی مبتنی بر درآمدزایی و تولید داخلی می‌تواند سهم خود را در تولید ناخالص داخلی و درون‌زانمودن اقتصاد سلامت ایفا نماید.

 • تقاضای القایی... شکست بازار... نظام سلامت!

  26 مهر 1397 ساعت 01:36

  سیاست بهداشت و سلامت

  یکی از مهمترین عوامل شکست بازار در عرصه اقتصادی، وجود کالاهای عمومی همچون خدمات بهداشتی و درمانی در عرصه نظام بازار است. می‌توان نتیجه گرفت بازارهای پزشکی در حوزه سلامت نمونه‌ای بارز از مصادیق شکست بازار محسوب می‌شوند. یکی از چالشی‌ترین مصادیق شکست بازار در نظام سلامت، فرضیه تقاضای القایی در حوزه سلامت است.

 • تعارض منافع، آفتی جدی در نظام سلامت

  24 شهریور 1397 ساعت 14:18

  سیاست بهداشت و سلامت

  شکل ساختار مالی موجود در نظام سلامت و به دنبال آن شیوه‌ی دسترسی به خدمات موجب ایجاد چالش‌هایی در این حوزه شده است که از جمله‌ی آن می‌توان تعارض منافع در نظام سلامت را نام برد.

 • روز جهانی بهداشت ... از شعار تا عمل!

  21 فروردین 1397 ساعت 11:54

  بهداشت و پیشگیری

  سازمان بهداشت جهانی شعار سال 2018 را سلامت برای همه (Health for All) انتخاب کرده است. این سازمان در ادامه بیان می‌دارد که هر فردی در دنیای کنونی در حد توان خود بایستی نقشی در جهت تحقق این شعار ایفا نماید.

 • از ابلاغ تا اجرا ... مسیری برای نظام سلامت

  15 اسفند 1396 ساعت 00:36

  حكمرانی سلامت

  در حدود سه سال پیش «سیاست‌های کلی سلامت» توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به متولیان سلامت کشور ابلاغ گردید. در این مقاله به تحلیل بندهایی از این متن ارزشمند پرداخته‌شده است.

 • بوریجی یا بیسمارکی؟ مسئله این است!

  15 مهر 1396 ساعت 12:34

  نظام‌های پرداخت و بیمه سلامت

  در مقاله حاضر، دو الگوی تأمین مالی نظام سلامت یعنی الگوی بوریجی و الگوی بیسمارکی مختصراً معرفی شده است. تفاوت اصلی الگوی بیسمارکی با الگوی بوریجی در اجباری بودن پرداخت حق بیمه برای کلیه شهروندان است.