1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حسین مفیدی احمدی
حسین مفیدی احمدی

حسین مفیدی احمدی

پژوهشگر ارشد مهمان، پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

تعداد مقالات: 30

 • ناشناخته‌های شناخته‌شدهٔ سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا

  10 دی 1397 ساعت 22:11

  اروپا

  تبدیل سازوکار مالی ویژه به سازوکاری بشردوستانه، تبدیل این سازوکار به سازوکاری تهاتری، تبدیل سازوکار به نهاد کندکننده تحریم‌های فرامرزی آمریکا و عملیاتی شدن گام‌به‌گام و مرحله‌ای سازوکار مالی ویژه اروپا، سناریوهای محتمل پیش روی سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا هستند.

 • ملی‌گرایی پوپولیستی در اروپا با چه موانعی روبروست؟

  ترامپ، ملی‌گرایی و پروژه اروپا

  6 آذر 1397 ساعت 21:56

  اتحادیه اروپا

  احزاب راست‌گرای پوپولیست، در حوزه‌های راهبردی و گفتمانی از جمله در حوزه مواجهه با پدیده اروپا و سیاست‌های حمایت‌گرایانه با هم اختلافاتی شدید دارند که شبکه‌سازی اروپایی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌سازد.

 • اجتناب از درگیری فعال تا استفاده از منافع واگرایی اروپا

  نگاهی به سیاست آمریکا در مقابل اروپا

  29 مهر 1397 ساعت 19:56

  اتحادیه اروپا

  آمریکا به دلایلی ساختاری از جمله مواجهه با چالش‌های فوری‌تر و فشرده‌تر، حتی در صورت بازگشت به سیاست حمایت از همگرایی اروپا، سیاست کناره‌گیری از درگیرشدن فعال با چالش‌های اروپا را حتی پس از ترامپ ادامه خواهد داد.

 • انگلستان و برجام: از امنیت‌زدایی تا پویش‌های ژئوپلیتیکی منطقه

  6 شهریور 1397 ساعت 22:24

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  آمریکا به قدرت و نفوذ جهانی انگلستان در برسازی یک رژیم مؤثر تحریمی علیه ایران نیازمند است. چه در حوزه تحریم‌های روسیه و چه در حوزه تحریم‌های ایران پیش از توافق هسته‌ای، انگلستان کنشگری مؤثر و موفق در حوزه اجماع سازی به‌ویژه در سطح اروپا بوده است.

 • اروپا و آمریکا از ساخت پل به دوران پساترامپ تا سیاست غربی پساآتلانتیکی

  14 مرداد 1397 ساعت 14:48

  آمریكای شمالی

  نفوذ آمریکا در اروپا بر کاهش اختلافات داخلی بین اعضای اتحادیه اروپا و هموار کردن کار اعضای اتحادیه اروپا با قدرتمندترین بازیگران جهانی و درنتیجه کاهش نگرانی اعضا در ریسک‌پذیری کنش‌های خارجی مؤثر بوده است. در این نگاه، تضعیف بیشتر درگیری آمریکا در مناطق همسایگی اروپا ممکن است تمایل و توانایی اتحادیه اروپا را برای مقابله با چالش‌های دشوار خارجی کاهش دهد.

 • برجام و کنش‌های دیپلماتیک ایران در مواجهه با اروپا

  16 تیر 1397 ساعت 13:20

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  تمرکز بر دکترین درگیرکردن، تأکید بر رابطه برجام با رژیم اشاعه و جایگاه اروپا در تنظیم دستورکار جهانی، تمرکز بر درهم‌کنش تحولات امنیتی خاورمیانه بر امنیت جان شهروندان اروپایی و پروژه اروپا، تأکید بر دفاعی‌بودن کنش‌های منطقه‌ای و موشکی ایران و تکیه بر رابطه برجام و فروم منطقه‌ای موردنظر اروپا باید به پیشران‌های اصلی کنش‌های دیپلماسی رسمی و رسانه‌ای ایران در مواجهه با اروپا بدل شود.

 • نگاهی به روابط روسیه و اروپا

  از تنش‌های ژئوپلیتیکی و ژئوکالچر تا فرسایش رژیم‌های خلع سلاح

  14 اسفند 1396 ساعت 00:48

  اروپا

  کنفرانس امنیتی مونیخ در گزارش 2018م، از یک درگیری نظامی ناخواسته بین روسیه از یک‌سو و اروپا و ناتو از سوی دیگر که حاصل وضعیت ساختاری وخیم، سوءتفاهم‌ها و ارزیابی‌های اشتباه خواهد بود، ابراز نگرانی کرده است. پرسش اینجاست که این وضعیت ساختاری مورد اشاره در گزارش سالیانه کنفرانس امنیتی مونیخ، چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • ترامپ و چشم‌انداز راهبردی پسابرگزیت انگلستان

  3 بهمن 1396 ساعت 11:42

  اتحادیه اروپا

  چشم‌انداز راهبردی پسابرگزیت انگلستان تا حدود زیادی مشروط به استمرار روابط راهبردی فعلی انگلستان و آمریکا در حوزه‌های امنیتی و ژئواستراتژیک و همچنین ساخت روابطی راهبردی‌تر در حوزه‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.

 • روندها و پویش‌های سیاسی و اجتماعی اتحادیه اروپا در سال 2018

  18 دی 1396 ساعت 10:49

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  روندهایی چون افزایش تقابل هنجاری و نهادی با دولت‌های سرکش اروپای مرکزی، ایجاد گروه‌بندی‌های سیاسی و اجتماعی متمایز در مواجهه با پدیده اتحادیه اروپا، گسترش پوپولیسم ملی‌گرا، ایجاد نظام‌های حزبی واگراتر، فرارتر و کمتر پیش‌بینی‌پذیر و استمرار چالش کارکردی و نهادی اتحادیه اروپا از چالش‌های اتحادیه اروپا خواهند بود.

 • اتحادیه اروپا و عراق: از ثبات‌سازی تا جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای

  5 دی 1396 ساعت 15:30

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  به نظر می‌رسد خاورمیانه و اروپا، تأثیر متقابل غیرقابل‌انکاری برساخت آینده‌های یکدیگر بر عهده خواهند داشت. سیاست اتحادیه اروپا در مواجهه با تحولات عراق نیز در بستر سیاست‌های خاورمیانه‌ای اتحادیه اروپا به‌ویژه ثبات‌سازی و جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای قابل‌درک است.

 • چالش اتحادیه اروپا به‌عنوان یک ایده

  27 آذر 1396 ساعت 15:27

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  در رویکردی آینده‌پژوهانه، این نحوه مواجهه با ابرچالش‌ها و چالش‌های اتحادیه اروپا و غرب است که برسازنده طیف گسترده‌ای از آینده‌های باورپذیر برای پروژه اروپا خواهد بود. در این میان، چالش اتحادیه اروپا و غرب به‌عنوان یک ایده و نحوه مواجهه با آن را باید مهم‌ترین پیش‌ران برسازنده آینده‌های اروپا در نظر گرفت.