1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حسین مفیدی احمدی
حسین مفیدی احمدی

حسین مفیدی احمدی

پژوهشگر ارشد مهمان، پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

تعداد مقالات: 25

 • برجام و کنش‌های دیپلماتیک ایران در مواجهه با اروپا

  16 تیر 1397 ساعت 13:20

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  تمرکز بر دکترین درگیرکردن، تأکید بر رابطه برجام با رژیم اشاعه و جایگاه اروپا در تنظیم دستورکار جهانی، تمرکز بر درهم‌کنش تحولات امنیتی خاورمیانه بر امنیت جان شهروندان اروپایی و پروژه اروپا، تأکید بر دفاعی‌بودن کنش‌های منطقه‌ای و موشکی ایران و تکیه بر رابطه برجام و فروم منطقه‌ای موردنظر اروپا باید به پیشران‌های اصلی کنش‌های دیپلماسی رسمی و رسانه‌ای ایران در مواجهه با اروپا بدل شود.

 • نگاهی به روابط روسیه و اروپا

  از تنش‌های ژئوپلیتیکی و ژئوکالچر تا فرسایش رژیم‌های خلع سلاح

  14 اسفند 1396 ساعت 00:48

  اروپا

  کنفرانس امنیتی مونیخ در گزارش 2018م، از یک درگیری نظامی ناخواسته بین روسیه از یک‌سو و اروپا و ناتو از سوی دیگر که حاصل وضعیت ساختاری وخیم، سوءتفاهم‌ها و ارزیابی‌های اشتباه خواهد بود، ابراز نگرانی کرده است. پرسش اینجاست که این وضعیت ساختاری مورد اشاره در گزارش سالیانه کنفرانس امنیتی مونیخ، چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • ترامپ و چشم‌انداز راهبردی پسابرگزیت انگلستان

  3 بهمن 1396 ساعت 11:42

  اتحادیه اروپا

  چشم‌انداز راهبردی پسابرگزیت انگلستان تا حدود زیادی مشروط به استمرار روابط راهبردی فعلی انگلستان و آمریکا در حوزه‌های امنیتی و ژئواستراتژیک و همچنین ساخت روابطی راهبردی‌تر در حوزه‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.

 • روندها و پویش‌های سیاسی و اجتماعی اتحادیه اروپا در سال 2018

  18 دی 1396 ساعت 10:49

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  روندهایی چون افزایش تقابل هنجاری و نهادی با دولت‌های سرکش اروپای مرکزی، ایجاد گروه‌بندی‌های سیاسی و اجتماعی متمایز در مواجهه با پدیده اتحادیه اروپا، گسترش پوپولیسم ملی‌گرا، ایجاد نظام‌های حزبی واگراتر، فرارتر و کمتر پیش‌بینی‌پذیر و استمرار چالش کارکردی و نهادی اتحادیه اروپا از چالش‌های اتحادیه اروپا خواهند بود.

 • اتحادیه اروپا و عراق: از ثبات‌سازی تا جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای

  5 دی 1396 ساعت 15:30

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  به نظر می‌رسد خاورمیانه و اروپا، تأثیر متقابل غیرقابل‌انکاری برساخت آینده‌های یکدیگر بر عهده خواهند داشت. سیاست اتحادیه اروپا در مواجهه با تحولات عراق نیز در بستر سیاست‌های خاورمیانه‌ای اتحادیه اروپا به‌ویژه ثبات‌سازی و جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای قابل‌درک است.

 • چالش اتحادیه اروپا به‌عنوان یک ایده

  27 آذر 1396 ساعت 15:27

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  در رویکردی آینده‌پژوهانه، این نحوه مواجهه با ابرچالش‌ها و چالش‌های اتحادیه اروپا و غرب است که برسازنده طیف گسترده‌ای از آینده‌های باورپذیر برای پروژه اروپا خواهد بود. در این میان، چالش اتحادیه اروپا و غرب به‌عنوان یک ایده و نحوه مواجهه با آن را باید مهم‌ترین پیش‌ران برسازنده آینده‌های اروپا در نظر گرفت.

 • چشم‌انداز آینده داعش و سلفی‌گرایی جهادی

  22 آذر 1396 ساعت 14:19

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  آینده پیش روی داعش و سلفی‌گرایی جهادی تا حدود زیادی مبتنی بر پاسخ ما به دو پرسش است: آیا داعش به‌عنوان یک موجودیت غیر سرزمینی می‌تواند زنده بماند؟ و در صورت اضمحلال سازمان فعلی داعش، اعضاء و ظرفیت‌هایش به سمت کدام سازمان و یا گروه خواهند رفت؟

 • سیاست اروپایی و غربی ترکیه در بستر تغییر در چشم‌انداز استراتژیک

  19 آذر 1396 ساعت 14:37

  همسایگان

  به نظر می‌رسد سیاست اروپایی و غربی ترکیه باید در بستر تغییر در چشم‌انداز استراتژیک این کشور درک شود، تغییری که در تضعیف بعد هویت اروپایی ترکیه و برجسته‌تر شدن عامل "ناسیونالیسم غیرشمول‌گرا" در سپهر سیاسی ترکیه ریشه دارد.

 • عدم قطعیت‌های پیش روی آینده برجام

  11 آذر 1396 ساعت 09:42

  پرونده هسته‌ای ایران

  سطح همراهی اروپا، چین و روسیه با راهبرد برجامی آمریکا، سطح اثربخشی ملاحظات ژئوپلیتیکی و امنیتی منطقه بر ملاحظات ژئواکونومیک و تجاری، سطح اعتبار فرمول‌بندی "تمام گزینه‌ها روی میز است" آمریکا، میزان پایبندی ایران و آمریکا به برجام و سطح تنش در مسئله کره شمالی از مهم‌ترین عدم قطعیت‌های برسازنده سناریوهای پیش روی آینده برجام هستند.

 • کنش‌های خاورمیانه‌ای روسیه از منظر جهان‌نگری این کشور

  17 مهر 1396 ساعت 12:21

  همسایگان

  قدرتمندتر شدن روسیه با هزینه‌هایی همراه خواهد بود و آن مواجهه با مخالفت قابل‌توجه سایر قدرت‌ها به‌ویژه آمریکا و متحدانش است. این قدرت‌ها، سیاست خارجی مستقل روسیه را برنمی‌تابند و انواع فشارهای سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی را برای محدود کردن روسیه اعمال می‌کنند.

 • چین و مناسبات امنیتی خاورمیانه

  15 مهر 1396 ساعت 16:41

  ساختار نظام بین الملل

  تا چند سال پیش سخن گفتن از نقش چین در پویش‌های منطقه خاورمیانه دور از ذهن به نظر می‌رسید. شاید بهتر باشد پیش از تمرکز بر آینده‌های بدیل حضور امنیتی چین در منطقه خاورمیانه، به چند مسئله راهبردی در سیاست خارجی و اقتصادی چین که در چارچوب آن منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا اهمیت می‌یابد نگاهی بیفکنیم.