1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حسین مفیدی احمدی
حسین مفیدی احمدی

حسین مفیدی احمدی

پژوهشگر ارشد مهمان، پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

تعداد مقالات: 27

 • انگلستان و برجام: از امنیت‌زدایی تا پویش‌های ژئوپلیتیکی منطقه

  6 شهریور 1397 ساعت 22:24

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  آمریکا به قدرت و نفوذ جهانی انگلستان در برسازی یک رژیم مؤثر تحریمی علیه ایران نیازمند است. چه در حوزه تحریم‌های روسیه و چه در حوزه تحریم‌های ایران پیش از توافق هسته‌ای، انگلستان کنشگری مؤثر و موفق در حوزه اجماع سازی به‌ویژه در سطح اروپا بوده است.

 • اروپا و آمریکا از ساخت پل به دوران پساترامپ تا سیاست غربی پساآتلانتیکی

  14 مرداد 1397 ساعت 14:48

  آمریكای شمالی

  نفوذ آمریکا در اروپا بر کاهش اختلافات داخلی بین اعضای اتحادیه اروپا و هموار کردن کار اعضای اتحادیه اروپا با قدرتمندترین بازیگران جهانی و درنتیجه کاهش نگرانی اعضا در ریسک‌پذیری کنش‌های خارجی مؤثر بوده است. در این نگاه، تضعیف بیشتر درگیری آمریکا در مناطق همسایگی اروپا ممکن است تمایل و توانایی اتحادیه اروپا را برای مقابله با چالش‌های دشوار خارجی کاهش دهد.

 • برجام و کنش‌های دیپلماتیک ایران در مواجهه با اروپا

  16 تیر 1397 ساعت 13:20

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  تمرکز بر دکترین درگیرکردن، تأکید بر رابطه برجام با رژیم اشاعه و جایگاه اروپا در تنظیم دستورکار جهانی، تمرکز بر درهم‌کنش تحولات امنیتی خاورمیانه بر امنیت جان شهروندان اروپایی و پروژه اروپا، تأکید بر دفاعی‌بودن کنش‌های منطقه‌ای و موشکی ایران و تکیه بر رابطه برجام و فروم منطقه‌ای موردنظر اروپا باید به پیشران‌های اصلی کنش‌های دیپلماسی رسمی و رسانه‌ای ایران در مواجهه با اروپا بدل شود.

 • نگاهی به روابط روسیه و اروپا

  از تنش‌های ژئوپلیتیکی و ژئوکالچر تا فرسایش رژیم‌های خلع سلاح

  14 اسفند 1396 ساعت 00:48

  اروپا

  کنفرانس امنیتی مونیخ در گزارش 2018م، از یک درگیری نظامی ناخواسته بین روسیه از یک‌سو و اروپا و ناتو از سوی دیگر که حاصل وضعیت ساختاری وخیم، سوءتفاهم‌ها و ارزیابی‌های اشتباه خواهد بود، ابراز نگرانی کرده است. پرسش اینجاست که این وضعیت ساختاری مورد اشاره در گزارش سالیانه کنفرانس امنیتی مونیخ، چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • ترامپ و چشم‌انداز راهبردی پسابرگزیت انگلستان

  3 بهمن 1396 ساعت 11:42

  اتحادیه اروپا

  چشم‌انداز راهبردی پسابرگزیت انگلستان تا حدود زیادی مشروط به استمرار روابط راهبردی فعلی انگلستان و آمریکا در حوزه‌های امنیتی و ژئواستراتژیک و همچنین ساخت روابطی راهبردی‌تر در حوزه‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.

 • روندها و پویش‌های سیاسی و اجتماعی اتحادیه اروپا در سال 2018

  18 دی 1396 ساعت 10:49

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  روندهایی چون افزایش تقابل هنجاری و نهادی با دولت‌های سرکش اروپای مرکزی، ایجاد گروه‌بندی‌های سیاسی و اجتماعی متمایز در مواجهه با پدیده اتحادیه اروپا، گسترش پوپولیسم ملی‌گرا، ایجاد نظام‌های حزبی واگراتر، فرارتر و کمتر پیش‌بینی‌پذیر و استمرار چالش کارکردی و نهادی اتحادیه اروپا از چالش‌های اتحادیه اروپا خواهند بود.

 • اتحادیه اروپا و عراق: از ثبات‌سازی تا جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای

  5 دی 1396 ساعت 15:30

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  به نظر می‌رسد خاورمیانه و اروپا، تأثیر متقابل غیرقابل‌انکاری برساخت آینده‌های یکدیگر بر عهده خواهند داشت. سیاست اتحادیه اروپا در مواجهه با تحولات عراق نیز در بستر سیاست‌های خاورمیانه‌ای اتحادیه اروپا به‌ویژه ثبات‌سازی و جلوگیری از تغییر موازنه قوای منطقه‌ای قابل‌درک است.

 • چالش اتحادیه اروپا به‌عنوان یک ایده

  27 آذر 1396 ساعت 15:27

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  در رویکردی آینده‌پژوهانه، این نحوه مواجهه با ابرچالش‌ها و چالش‌های اتحادیه اروپا و غرب است که برسازنده طیف گسترده‌ای از آینده‌های باورپذیر برای پروژه اروپا خواهد بود. در این میان، چالش اتحادیه اروپا و غرب به‌عنوان یک ایده و نحوه مواجهه با آن را باید مهم‌ترین پیش‌ران برسازنده آینده‌های اروپا در نظر گرفت.

 • چشم‌انداز آینده داعش و سلفی‌گرایی جهادی

  22 آذر 1396 ساعت 14:19

  امنیت منطقه‌ای و تهدید افراط‌گرایی

  آینده پیش روی داعش و سلفی‌گرایی جهادی تا حدود زیادی مبتنی بر پاسخ ما به دو پرسش است: آیا داعش به‌عنوان یک موجودیت غیر سرزمینی می‌تواند زنده بماند؟ و در صورت اضمحلال سازمان فعلی داعش، اعضاء و ظرفیت‌هایش به سمت کدام سازمان و یا گروه خواهند رفت؟

 • سیاست اروپایی و غربی ترکیه در بستر تغییر در چشم‌انداز استراتژیک

  19 آذر 1396 ساعت 14:37

  همسایگان

  به نظر می‌رسد سیاست اروپایی و غربی ترکیه باید در بستر تغییر در چشم‌انداز استراتژیک این کشور درک شود، تغییری که در تضعیف بعد هویت اروپایی ترکیه و برجسته‌تر شدن عامل "ناسیونالیسم غیرشمول‌گرا" در سپهر سیاسی ترکیه ریشه دارد.

 • عدم قطعیت‌های پیش روی آینده برجام

  11 آذر 1396 ساعت 09:42

  پرونده هسته‌ای ایران

  سطح همراهی اروپا، چین و روسیه با راهبرد برجامی آمریکا، سطح اثربخشی ملاحظات ژئوپلیتیکی و امنیتی منطقه بر ملاحظات ژئواکونومیک و تجاری، سطح اعتبار فرمول‌بندی "تمام گزینه‌ها روی میز است" آمریکا، میزان پایبندی ایران و آمریکا به برجام و سطح تنش در مسئله کره شمالی از مهم‌ترین عدم قطعیت‌های برسازنده سناریوهای پیش روی آینده برجام هستند.