1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. محمود جوادی
محمود جوادی

محمود جوادی

دانشجوی دکترای مطالعات اروپا دانشگاه تهران

تعداد مقالات: 15

محمود جوادی دانشجوی مقطع دکترای مطالعات اروپا در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. حوزه مطالعاتی وی مسائل اروپا بالاخص کشور انگلستان بوده و در همین زمینه تالیفات متعددی از وی انتشار یافته است.

 • پیشنهادی در باب فرامتن برجام

  12 اسفند 1397 ساعت 00:35

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  چنانچه برآورد کلی نظام جمهوری اسلامی معطوف به حفظ این توافق و بهره‌برداری از دستاوردهای متنی و فرامتنی این توافق باشد، در این صورت یکی از دستاوردهای فرامتنی کاملاً مغفول و البته راهبردی برجام، پیوند این توافق با مبحث «دیپلماسی علم» است.

 • تغییر ادراکات بریتانیا از نقش ایران در جنگ یمن؟

  27 بهمن 1397 ساعت 22:09

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  استنباط اعلانی جدید بریتانیا از حضور و نقش‌آفرینی ایران در جنگ یمن، بیشتر لجستیکی و دیپلماتیک است تا نظامی. همچنین برآورد بریتانیا این است که ایران خواهان پایان بخشیدن به جنگ یمن بوده و تلاشی برای استمرار یا تشدید جنگ در این کشور ندارد و ازاین‌رو در تعامل با انصارالله، آن‌ها را به حضور در میز مذاکرات ترغیب و تشویق کرده است.

 • سیاست‌ «نوآوری» در اتحادیه اروپا

  15 بهمن 1396 ساعت 10:51

  اتحادیه اروپا

  حرکت اتحادیه اروپا به سمت اقتصاد هوشمند که مبتنی بر تحقیق و نوآوری است، در قالب ابتکار اتحادیه نوآوری تعریف شده است. این ابتکار بیش از آن‌که یک راهبرد به‌حساب آید، شبیه کهکشانی است که درون خود بیش از 13 طرح و 34 برنامه اجرایی در حوزه‌های تحقیق، نوآوری و کارآفرینی دارد.

 • سیاست کارآفرینی در اتحادیه اروپا

  10 بهمن 1396 ساعت 07:14

  اتحادیه اروپا

  توجه به کارآفرینی و توسعه کمّی و کیفی بنگاه‌های کوچک و متوسط از سیاست‌های اصلی اتحادیه اروپا در جهت نیل به رشد اقتصادی و تبدیل اقتصاد اتحادیه به یک اقتصاد مبتنی بر دانش است.

 • سیاست‌ «دانش» در اتحادیه اروپا

  19 دی 1396 ساعت 09:35

  اتحادیه اروپا

  اتحادیه اروپا با تدوین سیاست‌هایی در عرصه دانش و تلاش در جهت تربیت نیروی انسانی تحصیل‌کرده و ماهر به‌عنوان لازمه یک اقتصاد و جامعه دانش‌بنیان، مصمّم به تحقق اولویت‌ها و اهداف کلان اقتصادی-اجتماعی خود است.

 • اقتصاد دانش‌بنیان در اتحادیه اروپا

  12 دی 1396 ساعت 12:46

  نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای

  دولت‌های عضو اتحادیة اروپا در این موضوع اتفاق نظر دارند که یگانه راه نجات اقتصاد و صنعت بحران‌زدة اتحادیه در توسل جستن به اقتصادی مبتنی بر «سرمایه انسانی»، «تحقیقات کاربردی»، «دستاوردهای نوآورانه» و «صنایع کوچک و متوسط» است.

 • درس مهم ایران از نسل سوم راهبرد جبرانی آمریکا

  22 اسفند 1395 ساعت 13:22

  آمریكای شمالی

  از دهه 1950 میلادی، ایالات متحده آمریکا دو نسل از راهبردهای کلان در حوزه دفاعی تحت عنوان راهبرد جبرانی را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر ساختار دفاعی کشور را برای ورود و تکمیل راهبرد جبرانی سوم آماده می‌کند. چه بسا، قدم در این عرصه نوین نظامی، ضمن حفظ و تقویت بنیه دفاعی، از حساسیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نسبت به قدرت مشروع نظامی جمهوری اسلامی ایران بکاهد.

 • راهکارهای پیشنهادی برای تقویت همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا

  19 آبان 1395 ساعت 11:15

  اروپا

  راهبرد دولت در فضای پسابرجام همکاری اقتصادی تنگاتنگ با کشورهای غربی به خصوص کشورهای اروپایی است تا از رهگذر پیوند اقتصادی، هیچ دولتی به سمت نقض برجام گرایش پیدا نکند.

 • درس‌های راهبرد جدید سایبری آمریکا برای ایران

  25 مهر 1395 ساعت 16:33

  آمریكای شمالی

  سند «راهبرد امنیت فضای سایبر» پنتاگون به‌صراحت بیان می‌کند که ایران، روسیه، چین و کره شمالی در زمره اصلی‌ترین تهدیدات سایبری علیه منافع آمریکا هستند. فضای سایبر تهدیدی برای منافع بلندمدت آمریکا به‌حساب می‌آید و این کشور با ابراز نگرانی از حملات و جاسوسی‌های سایبری، حرکت به سمت همکاری‌های جهانی در حوزه هنجارسازی بین‌المللی فضای سایبر را در اولویت‌های مدیریت این عرصه مدنظر دارد.

 • لابی‌گری؛ ضلع سوم در بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا

  17 مهر 1395 ساعت 16:34

  اروپا

  مشکل اصلی در روابط جمهوری اسلامی با اتحادیه اروپا در مفهوم «مفاهمه» نهفته است؛ بدین معنی که طرفین درک مناسب و صحیحی از یکدیگر ندارند. اروپا واقعیت اصلی ایران را نمی‌فهمد و در مقابل، ایران نیز درک مناسبی از اتحادیه اروپا و جایگاه آن ندارد.

 • آینده اتحادیه اروپا در پرتو برگزیت

  27 شهریور 1395 ساعت 11:17

  اروپا

  یکی از اصلی‌ترین سؤالات پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این بوده که آینده این اتحادیه به کدام سمت پیش خواهد رفت.