1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حمید عمرانیان
حمید عمرانیان

حمید عمرانیان

دبیر کارگروه تخصصی آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست اتاق فکر خراسان رضوی

تعداد مقالات: 10

 • ضرورت مدیریت راهبردی و نقشه‌راه مدیریت آب در کشور

  8 اردیبهشت 1397 ساعت 17:23

  مدیریت آب

  فرآیند «تدبیر آب مشهد» به عنوان اقدامی هدفمند برای ایجاد اجماع در مسیر اصلاح مدیریت آب مشهد در یک دوره 3 ساله انجام شده است. خروجی این حرکت جمعی، تبیین «چشم‌انداز مشترک»، تدوین «برنامه راهبردی» بر اساس تفاهم جمعی و ترسیم «نقشه راهی» مبتنی بر اجماع نسبی برای اصلاح مدیریت آب است.

 • چالش‌های وزارت نیرو در مسیر دستیابی به پایداری

  2 اردیبهشت 1397 ساعت 12:32

  اثربخشی برنامه‌های كلان توسعه

  شناسایی و کاهش عدم قطعیت‌ها در مسائل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی نسل آینده نیازمند به کار بردن «اصول راهبردی» برای دستیابی به پایداری در سامانه‌های آبی است. وزارت نیرو باید تهیه و به‌کارگیری دستورالعمل‌های مدیریت ریسک، مدیریت راهبردی و ... را جزئی از وظایف اصلی بدنه خود قرار دهد.

 • الزامات حکمرانی خوب آب

  29 فروردین 1397 ساعت 13:47

  مدیریت آب

  نقطه شروع برای پیاده‌سازی و سپس استقرارِ هرچه بهتر مدیریت جامع، یکپارچه و مشارکتی آب در حوضه آبریز، ایجاد اجماعی قوی و همگانی در میانِ کنشگران است. جلب مشارکت کنشگران در گرو ایجاد فضای گفتگو و اعتمادسازی متقابل است.

 • ضرورت تغییر رویکرد در مدیریت منابع آب زیرزمینی کشور

  18 دی 1396 ساعت 13:10

  افت سطح آب زیرزمینی

  در این مقاله سه سؤال در مدیریت منابع آب زیرزمینی مطرح گردیده، که فراهم نمودن پاسخی درخور به آنها می‌تواند تحولی در مدیریت منابع آب زیرزمینی فراهم نماید.

 • ذخیره استراتژیک آب زیرزمینی: راهکار بنیادی مدیریت ریسک خشکسالی

  11 مرداد 1396 ساعت 08:10

  مدیریت آب

  افزایش قیمت آب متناسب با اهمیت مصارف یکی از ابزارهای مدیریت مصرف در دوره خشکسالی است و حتی در صورت طولانی شدن و ورود به سطوح شدیدتر خشکسالی با اولویتبندی و تعدیل مصارف می‏توان تاب‏آوری نسبت به پدیده خشکسالی را افزایش داد.

 • علت‌شناسی جرائم آب زیرزمینی در دشت مشهد

  19 تیر 1396 ساعت 22:36

  مدیریت آب

  در ابتدای این نوشتار برخی از دلایل وقوع جرم در حوزه منابع طبیعی به‌ویژه آب بررسی خواهد شد، سپس نمونه‌ای از آن در محدوده مطالعاتی مشهد مورد توجه قرار می‌گیرد.

 • سوال از کاندیدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حوزه محیط زیست

  24 اردیبهشت 1396 ساعت 14:32

  اتاق فکر استان‌ها

 • انتقال آب از دریای عمان به مشهد با چشمان بسته!

  1 شهریور 1395 ساعت 17:47

  مدیریت آب

  دشت مشهد به لحاظ تأمین آب در حوزه آب­‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی دچار مشکل شده است. نشست زمین و کاهش حجم آبخوان­ دشت مشهد در کنار افزایش جمعیت این شهر، به همراه ورود زائران داخلی و خارجی و مهاجرت به این شهر در سال‌های اخیر بر مشکلات تأمین آب شهر مشهد افزوده است.

 • افسانه راندمان

  4 اسفند 1394 ساعت 17:04

  مدیریت آب

  با توجه به افزایش جمعیت کشور و نیاز به تولید مواد غذایی بیشتر، تعطیلی یا کاهش جدی فعالیت‌های بخش کشاورزی (به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آب) غیرممکن می‏باشد. بنابراین در شرایط محدودیت شدید آبی، تغییر راهبرد‏های تأمین و تخصیص آب و نیز مدیریت تقاضا در این بخش در اولویت قرارگرفته است. در این راستا راه‏‌حل‌‏هایی از ارتقاء بازده (Efficiency) آبیاری تا بهره‌وری (Productivity) آب مدنظر قرارگرفته است.

 • ایجاد شورای هماهنگی مدیریت یکپارچه منابع آب حوضه آبریز

  1 آذر 1394 ساعت 14:35

  مدیریت آب

  سند جامع مدیریت دشت مشهد برآیند نظرات و دیدگاه‌های کلیه ذینفعان آب استان خراسان رضوی با رویکرد عدل و انصاف در منابع و مصارف است. لذا می‌توان این سند را آخرین و بهترین راه‌کار برون‌رفت از وضعیت موجود و الگویی برای کلیه دشت‌ها و حوزه‌های آبریز کشور دانست. همچنین علی‌رغم تأکید کلیه ذینفعان در دشت مشهد و بر مبنی اولین راهبرد این سند لزوم شکل‌گیری «شورای هماهنگی مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع آب حوضه آبریز» مشهود و ضروری خواهد بود.