1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

فارس 28 تیر 1395 ساعت 14:21

برگزاری اولین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر استان فارس

برگزاری اولین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر استان فارس

اولین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر فارس دوشنبه مورخ 17 خرداد 95 ساعت 30: 7 صبح در محل اتاق فکر برگزار شد.

حاضرین

سید بصیر هاشمی رییس کارگروه بهداشت و سلامت و معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهوش علیزاده دبیر کارگروه بهداشت و سلامت، علیرضا صالحی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سید قباد یزدانی پزشک خانواده شهری شیراز، سعید خادمی عضو هیئت‌علمی بخش بیهوشی دانشکده پزشکی شیراز، علیرضا میر احمدی زاده عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سید علی‌اصغر تقویان سادات دبیر اجرایی اتاق فکر.

اهم مطالب

هاشمی

رییس کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر در ابتدای ضمن تشکر و قدردانی از اعضای کارگروه بهداشت و سلامت به تشریح اهداف و برنامه‌های کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر استان فارس پرداخت و اظهار داشت: نشست‌های تخصصی و بارش افکار به بهتر شدن سیستم کمک می‌کند و با توجه به سیاست‌های اتاق فکر، نقطه نظرات علمی و دقیق همکاران عضو کارگروه بهداشت می‌تواند به بهبود فرایند بهداشت و درمان کمک نماید.

هاشمی خاطرنشان کرد؛ این کارگروه برای بررسی موضوعات پزشک خانواده ، طرح تحول سلامت و برنامه تمام‌وقتی دانشگاه اقدام خواهد کرد و به همین منظور ابتدا با برگزاری جلسات تخصصی به مسائل مربوط به پزشک خانواده خواهد پرداخت.

میر احمدی زاده

وظیفه پزشک خانواده بحث سلامتی است نه درمان، میزان رضایت مردم از طرح پزشک خانواده 2/5 است و این درصد از رضایت کافی به نظر نمی‌رسد . البته بعد از طرح تحول رضایت‌مندی مردم بیشتر شده است .رضایت مردم بیشتر به رضایت مالی موضوع است تا موارد دیگر. در بررسی طرح پزشک خانواده باید پزشکان و دست‌اندرکاران این طرح، مردم و سیاست‌گذاران کشور به چالش کشیده شود.

یزدانی

در استان فارس نزدیک به 1500 نفر پزشک درگیر امر پزشک خانواده هستند و هم‌اکنون نزدیک به 1 میلیون و 500 هزار نفر تحت پوشش طرح پزشک خانواده می‌باشند. گروه پزشک خانواده باید متشکل از گروه سه‌نفره شامل ثبت اطلاعات ، معاینه بیمار و گردآورنده اطلاعات باشد. اما در حال حاضر گروه پزشکی خانواده به یک نفر تبدیل‌شده است .گروه پزشک خانواده نیاز به فضای مناسب دارد و در حال حاضر فضای برخی جاها استاندارد نیست .بایستی نظرات و دیدگاه‌های پزشکان مرتبط با این طرح دریافت و اجرایی شود. حجم کارها سنگین ،غیرمنطقی و بی‌هدف است و نتیجه مورد دلخواه به دست نیامده است. فاکتورهای لازم برای طرح پزشک خانواده آماده نشده است. در این طرح باید رضایتمندی پزشکان و بیماران مدنظر قرار بگیرد.

صالحی

شرح وظایف مدونی تهیه شود و روش کار برای اعضا مشخص شود. دولت بدنه کارشناسی دارد و برای این طرح مهم باید بودجه تأمین کند. باید مشخص شود؛ تفاوت نبود پزشک خانواده با بودن پزشک خانواده چقدر است. با رویکرد علمی اتاق فکر، جایگاه طرح پزشک خانواده بر اساس مطالعه و تحقیق باشد نه ادعا و نظر.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.