1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

یزد 28 تیر 1395 ساعت 14:14

ارائه گزارش سازمان فاوا شهرداری یزد در رابطه با شهر هوشمند

ارائه گزارش سازمان فاوا شهرداری یزد در رابطه با شهر هوشمند

جلسه اتاق فکر استان یزد در رابطه با شهر هوشمند پنجشنبه مورخ 95.04.10 در محل دفتر ریاست دانشگاه یزد برگزار شد.

حاضرین

محمدعلی وحدت مدیر اتاق فکر استان، محمد صالح اولیاء ریاست دانشگاه یزد، سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، حسینی پور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اکرم فداکار مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری، امیر جهانگرد عضو هیئت‌علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه یزد، سید محمد المدرسی رئیس سابق سازمان بازرگانی استان عضو اتاق فکر، مصطفی شاه نظری رییس بنیاد نخبگان استان یزد، علمدار یزدی مسئول ویژه پیگیری نماینده یزد، محمدرضا داد ﺻﻨﻌﺘﮕﺮ ﻭ ﻋﻀﻮ ﺍﺗﺎﻕ ﺑﺎﺯﺭﮔﺎﻧﯽ و عضو اتاق فکر، محمدرضا طاقه باف رئیس دفتر مهندس موسوی، تاج آبی رییس سازمان فاوا شهرداری یزد، جوادیان زاده مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری و عضو اتاق فکر، لیلا توانگر دبیر اتاق فکر.

اهم مطالب جلسه

تاج آبی

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری یزد با اهداف زیر در سال 1383 تأسیس گردیده و فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

 • هدایت و نظارت بر فعالیت‌های شهرداری و کلیه سازمان‌های وابسته به شهرداری درزمینهٔ فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات
 • فراهم آوردن امکانات و زیرساخت‌ها برای تشکیل شبکه‌های اطلاع‌رسانی داخلی
 • بانک‌های اطلاعاتی
 • سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی
 • تولید آمار و اطلاعات و ارائه گزارش توصیفی تحلیلی
 • ساماندهی نظام گردش آمار و اطلاعات از عملکرد شهرداری
 • آموزش، فرهنگ‌سازی و به‌کارگیری همه امکانات و ظرفیت‌ها در جهت نیل به شهر الکترونیک و توسعه ICT در مدیریت شهری
 • بهبود دستگاه‌ها و افزایش بهره‌وری
 • بازارشناسی و بازار سازی برای فعالیت‌های بازرگانی و درآمدزایی

دستاوردهای سازمان فاوا

 • ارائه و پشتیبانی سیستم جامع اتوماسیون اداری مالی در مجموعه شهرداری یزد و برخی شهرداری‌های کشور
 • تولید نرم‌افزارهای تخصصی سازمان‌های وابسته شهرداری : متوفیات، باسکول، پسماند، حفاری، آتش‌نشانی، کارت اعتباری شهروندی و ...
 • اجرای اینترانت شهری بر بستر فیبر نوری
 • تولید سامانه اطلاعات مکانی SDI
 • تولید و به‌روزرسانی نقشه شهر یزد
 • تولید نرم‌افزار گردشگری شهر یزد بر روی موبایل

تاج آبی از انتخاب شهر یزد به‌عنوان یکی از 10 شهر قابل‌تقدیر درزمینهٔ ظرفیت‌سازی و توسعه شاخص‌های شهر هوشمند در همایش «شهر هوشمند، زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری» خبر دادند.

برنامه شهرداری یزد در رسیدن به شهر هوشمند

شناسایی و برقراری سرویس‌های شهروندی قابل‌ارائه در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری یزد بر اساس استاندارد ISO 37120 (اولین استاندارد بین‌المللی منتشرشده از ISO در مورد شاخص‌های سرویس‌های شهری و کیفیت زندگی)

از بین شاخص‌های تعریف‌شده در استاندارد ISO 37120 شاخص‌های زیر به‌ عنوان خدمات حیطه فعالیت شهرداری‌ها انتخاب گردیده و برنامه‌ریزی برای نیل به اهداف تعریف‌شده انجام‌شده است:

 • درصد بازیابی ضایعات جامد شهری
 • سرانه‌ی کل ضایعات جامد شهری بر اساس کیلوگرم
 • میزان فضای سبز در هر 100 هزار مترمربع
 • مسیرها و خطوط ویژه‌ی دوچرخه بر اساس کیلومتر در هر 100 کیلومتر
 • سرانه‌ی دوچرخه‌های عمومی
 • سرانه‌ی وسایل حمل‌ونقل عمومی
 • سرانه‌ی سفرهای شهری با وسایل حمل‌ونقل عمومی در سال
 • درصد سفرهای شهری با وسایل حمل‌ونقل عمومی غیر موتوری
 • وجود نظام یکپارچه‌ی کرایه‌ی عمومی (الکترونیکی)
 • درصد کل درآمد حاصل از حمل‌ونقل عمومی که از طریق نظام‌های کارت هوشمند دریافت شده‌ است
 • درصد چراغ‌های راهنمایی متصل به‌نظام مدیریت ترافیک بلادرنگ
 • تعداد خدمات حمل‌ونقل عمومی که اطلاعات بلادرنگ به مشتری ارائه می‌کنند. (اتوبوس، قطار محلی، مترو، نظام‌های حمل‌ونقل تندرو مانند BRT و مدل‌های مشارکتی مانند دوچرخه و ماشین کرایه‌ای
 • وجود برنامه‌های کاربردی رایانه‌ای برای چندین سیستم حمل‌ونقلی حداقل 3 خدمت یکپارچه.
 • درصد خدمات دولتی قابل‌دسترسی برای شهروندان از طریق وب یا تلفن همراه
 • امکان پرداخت الکترونیکی در پرداخت‌های شهروندان به دولت.
 • تعداد HOTSPOT مای وای‌فای در هر کیلومترمربع
 • تعداد زیرساخت‌های شهری مجهز به حسگرهای نصب‌شده. 1 امتیاز برای هرکدام: ترافیک، حمل‌ونقل عمومی، پارک، کنترل کیفی هوا، ضایعات، H2O، روشنایی عمومی
 • تعداد برنامه‌های کاربردی تلفن همراه موجود بر مبنای داده‌های آزاد
 • تعداد مشارکت‌های مدنی پیشنهادشده توسط شهرداری در سال گذشته
 • درصد بودجه‌ی شهری تخصیص‌یافته به فرهنگ

در ادامه تاج آبی به تشریح جزئیات برنامه‌های تحقق‌یافته سازمان فاوا در شهر یزد پرداخته و اعلام کردند که تاکنون با بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای دولتی شهر یزد که به‌نوعی در بحث ثبت و نگهداری داده‌های شهری دخیل هستند «تفاهم‌نامه تبادل اطلاعات» منعقد گردیده است که نتیجه این همکاری و تبادل اطلاعات ثبت اطلاعات سامانه‌های مختلف شهری ازجمله آتش‌نشانی، اورژانس، آموزش‌وپرورش و ... بر روی «سامانه جامع مدیریت اطلاعات مکانی» است که در صورت تکمیل شدن نهایی و ثبت اطلاعات به‌روز می‌تواند کمک شایانی به پیشرفت طرح شهر هوشمند بنماید. ایشان همچنین اشاره کردند که هر جا از خدمات شهری صحبت می‌شود، مردم گلایه‌ها و توقعات زیادی از شهرداری دارند که اکثراً جزو وظایف شهرداری نیست ولی شهرداری تلاش دارد تا منبع اطلاعاتی مناسبی در این زمینه به وجود آورد.

در ادامه وی تحقق یافتن شهر هوشمند یزد را مستلزم همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی استان دانستند و بیان کردند که هم‌اکنون مشکل عمده‌ی سازمان فاوا ارتباط بین دستگاه‌های مختلف خدمات رسان است و از آقای مهندس موسوی نماینده مردم و سایر مسئولین جهت کمک به هماهنگی بیشتر دستگاه‌های استان درزمینهٔ فعالیت‌های مرتبط با شهر هوشمند مساعدت طلبیدند و تذکر دادند که با توجه به انتخاب شهر یزد به‌عنوان شهر منتخب درزمینهٔ ظرفیت‌سازی و توسعه شاخص‌های شهر هوشمند، امکان جذب سرمایه‌های خارجی در این زمینه بسیار بالاست که باید در این راستا اقدامات جدی صورت گیرد.

المدرسی

ایشان بابیان اینکه در کشور موازی کاری و فعالیت‌های متداخل زیاد است، تأکید کردند که هر فعالیتی در استان باید با سندهای پایه‌ای ملی و منطقه‌ای مطابقت داشته باشد. به‌طور مثال، وزارت بهداشت فعالیت‌های مشابهی در جهت تکمیل بانک اطلاعاتی خود و تشکیل پرونده الکترونیک بیماران دارد و یا پروژه کارت شهروندی در سطح ملی در دست اجراست، که باید سعی شود که کارهای مشابه در سطح استانی به انجام نرسد.

ایشان به این نکته اشاره کردند که دید مردم نسبت به شهرداری‌ها چندان مثبت نیست و بعضی از آن‌ها الکترونیک شدن خدمات را دلیل مشکل شدن کار می‌دانند. بهتر است برنامه‌های تعریف‌شده برای سازمان فاوا اولویت‌بندی شده و پروژه‌های مهم در صدر کار قرار گیرد.

اولیاء

بحث اولویت‌بندی پروژه‌های مرتبط با شهر هوشمند می‌تواند به پیشنهاد سازمان فاوا و از طریق کانون تفکر شهر هوشمند به انجام برسد و هرگونه کمک و حمایتی لازم باشد از طریق این کانون و افراد حاضر در اتاق فکر در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت ضمن اینکه حمایت‌های آقای مهندس موسوی نیز در این راه گره‌گشاست.

حسینی پور

سامانه ساترا برای تمرکز خدمات شهری طراحی‌شده است ولی عدم هماهنگی و جزیره‌ای بودن فعالیت‌ها موجب شده تا این سامانه به اهداف و عملکرد مطلوب خود نرسد.

به‌طور مثال "شناسه یکتا" در بحث املاک و اسناد کلید حل مشکلات است به‌نحوی‌که با تخصیص شناسه یکتا به هر ملک هر جا به این شناسه ارجاع شود کلیه اطلاعات مربوط به ثبت املاک، آب، برق، آتش‌نشانی و ... در اختیار قرار گیرد. اما سامانه باید به نحوی باشد که نیاز به اپراتور ثبت اطلاعات نداشته باشد ضمن اینکه کنترل صحت اطلاعات و حفاظت از آن‌هم اهمیت ویژه‌ای دارد.

فداکار

مهم‌ترین سند بالادستی در این زمینه، نقشه راه دولت الکترونیک است که بسیار جامع و کامل طراحی‌شده است. در استان یزد کارگروه SID به ریاست استاندار ایجادشده است ﻭﻟﯽ ﺟﻠﺴﺎﺕ ﺁﻥ به‌طور ﻣﻨﻈﻢ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻧﺸﺪﻩ است. درزمینهٔ شناسه یکتا کارگروه Gnaf به ریاست معاون استاندار تعریف‌شده است. بنابراین به نظر می‌رسد که ما زیربناها راداریم و شرایط کم‌کم در حال مهیا شدن است.

تعهد و مسئولیت‌پذیری سازمان فاوا در قبال کل شهر بسیار مهم و ستودنی است و باید از این فرصت استفاده و بهره مناسب برده شود.

ازآنجاکه نشانگرهای استاندارد ISO 37120 جامع و کامل است و همه موارد موردنظر یک شهر هوشمند را دربرمی گیرد، پیشنهاد می‌شود تا این شاخص‌ها به‌عنوان هدف در کانون تفکر شهر هوشمند مدنظر قرار گیرد و وظایف بین سازمان تقسیم‌شده و برای هریک متولی و مسئول تعیین گردد. همچنین برای شاخص‌های زیرساختی جدای از شاخص‌های استاندارد متولی تعیین شود که اقدامات عملیاتی به‌صورت جدی انجام شود.

داده‌های موجود در شهرداری مثل گنجی است که هم‌اکنون بهره‌برداری خوبی از آن انجام نمی‌شود. باید مدیریت مناسبی روی این داده‌ها انجام شود که دسترسی همگان به اطلاعات ممکن شود.

تاج آبی

در مقطعی از زمان شهر الکترونیک مدنظر قرار گرفت و قوانین و مقررات دولتی خیلی مفصلی هم برای آن تعریف شد ولی به آن نرسیدیم. به نظر می‌رسد این مقررات در افق زمانی مطلوب ما را به نتیجه نخواهد رساند. اکنون‌که در یزد پتانسیل خوبی برای شهر هوشمند به وجود آمده است اگر بخواهیم منتظر راه افتادن موضوع از بالادست باشیم، افق زمانی موردنظر ما تأمین نخواهد شد.

جوادیان زاده

اطلاعات ارائه‌شده از طرف آقای تاج آبی پایه‌های اجتماعی شهر هوشمند را در نظر نگرفته است و بیشتر مدیریت داده‌هاست، بنابراین در دل مردم جایگاه مناسبی نخواهد داشت. باید بررسی شود که چرا سرمایه اجتماعی شهرداری پایین است و ابتدا این موضوع را اصلاح کنیم و بعد به اجرای طرح‌ها بپردازیم.

موسوی

با توجه به مباحث مطرح‌شده به نظر می‌رسد که باید کم‌کم ساختار اجرایی این برنامه‌ها هم تعیین شود و مسئولین اجرایی نیز به این جلسات دعوت شوند تا فرایند اجرای برنامه‌ها هم موردبحث قرار گیرد.

هماهنگی و هم‌افزایی این جلسات بسیار خوب است ولی در این زمینه باید رویکرد جدی‌تری داشته باشیم. از سوی دیگر وظیفه من است که در سطح دولتی و ملی نیز این موارد را پیگیری کنیم.

باور شهر هوشمند یزد کم‌کم در حال شکلگیری و جدی شدن است و در دفتر نماینده نیز ساختاری برای پیگیری این موضوع در حال تشکیل است. هدف ما این است که اولین تولید اتاق فکر به استان وارد شود.

در ادامه جلسه موسوی به ارائه مباحثی پیرامون مسائل و اولویت‌های استان یزد پرداخته و مسئله آب را حیاتی‌ترین موضوع برای یزد دانستند. در این زمینه برنامه‌ها و طرح‌های قابل‌اجرا در جهت تأمین آب استان تشریح گردید و مزایا و معایب هریک موردبحث قرار گرفت.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، در راستای پیگیری موضوع آب استان پیشنهاد تشکیل «شورای سیاست‌گذاری آب» را در استان مطرح کردند که پس از بررسی و سنجش جوانب آن از سوی اعضا مورد تأیید قرار گرفت.

در پایان جلسه وحدت به این نکته اشاره کردند که موضوع مسائل مهم و اولویت‌دار استان یزد در جلسات قبلی اتاق فکر موردبررسی قرارگرفته و لیست این مسائل جهت ارائه به مرکز بررسی‌های استراتژیک تهیه‌شده است که بهتر است در جلسات آتی با حضور آقای مهندس موسوی موردبحث قرار گیرد و اقدامات لازم مقرر گردد.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.