1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

فارس 4 اردیبهشت 1395 ساعت 14:51

دیدار اتاق فکر استان فارس با رییس دانشگاه شیراز

دیدار  اتاق فکر استان فارس با رییس دانشگاه شیراز

مدیر، روساء و دبیران اتاق فکر استان فارس روز سه شنبه مورخ 25 فروردین 95 با رییس دانشگاه شیراز دیدار و گفتگو کردند.<br/>

در این جلسه حجت الاسلام رحیمیان مدیر اتاق فکر استان فارس گزارشی از فعالیت های بیش از یک سال اتاق فکر استان ارائه داد. وی گفت: ایده اتاق فکر به یک قرن پیش در کشورهای مختلف به عرصه اجرا گذاشته شد اما در کشور ما امری نوپاست. رحیمیان افزود: اتاق فکر استان فارس از یکسال و نیم پیش زیر نظر مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در دانشگاه شیراز آغاز بکار کرده که همکاران در اتاق فکر با شرکت در 40 جلسه تخصصی بحث های استدلالی به علاوه مستند دانش و تجربه را با هم تلفیق کردند و نتایج مطلوبی بدست آوردند و‌ اعضای شورای سیاستگذاری نیز بیش از 12 را برای موضوعات ذیربط برگزار کردند. وی اضافه کرد: اتاق فکر استان فارس با داشتن کارگروه‌های سیاست، اقتصاد و مدیریت، خانواده و جمعیت، فرهنگی و گردشگری‌ و محیط زیست و بهداشت جزء شش استان پیشرو و موفق در برگزاری نشست ها وجلسات بوده است.

اهم نکات

حسینچاری عضو شورای سیاستگذاری: اعضای اتاق فکر بدون هرگونه چشمداشتی برای سربلندی استان و کشور در نشست های اتاق فکر تلاش می کنند.

رییسی رییس کارگروه محیط زیست و بهداشت: بررسی بحران آب، تعیین اولویت های زیست محیطی استان فارس، بررسی توقف ساخت پالایشگاه دوم زرقان، مشکلات و مسائل محیط زیست و چالش های آن از جمله مواردی است که در جلسات کارگروه محیط زست مورد بحث و بررسی قرار گرفت. البته باید برنامه توسعه ششم را در اتاق فکر بررسی کنیم.

حلیمه عنایت رییس کارگروه خانواده و جمعیت: بررسی آسیب های مرتبط با خانواده یکی از اولویت های کارگروه خانواده بوده که برای موضوعات پایان نامه های دانشجویی هم بکار گرفته شده است.

مرادی خلج رییس کارگروه سیاست: کارگروه سیاست در برگزاری جلسات از سایر گروه ها پیشرو بوده است. رصد مسایل سیاسی، ارائه داده ها و راه حل ها ی منطقه ای و فرا منطقه ای و نشست های منظم و مستمر از جمله اهداف جدی این کارگروه بوده است.

اسلاملوئیان رییس کارگروه اقتصاد و مدیریت: اولویت‌ها‌ و برنامه های سال جاری تدوین شده و در چارچوب اقتصاد مقاومتی بررسی خواهد شد.

شمشیری دبیر کارگروه گردشگری: ترکیب کارگروه گردشگری متشکل از بخش های دولتی و خصوصی هست و اهداف این کارگروه ترویج فرهنگ گردشگری، گردشگری سازگار با محیط زیست، چالش ها و زیر ساخت های گردشگری، گردشگری سلامت، گردشگری علمی و گردشگری روستائی است.

علیزاده عضو شورای سیاستگذاری اتاق فکر: بهترین و مناسب ترین مکان در ایران برای گردشگری درمانی شهر شیراز است و این یک معضل است که ما نمی‌توانیم چنین موضوعی را حل کنیم. طرح تحول سلامت و طرح پزشک خانواده بار سنگینی بر دوش دانشگاه علوم پزشکی گذاشته است که البته در مجموع کمیته های تحول تغییرات قابل ملاحظه ای ایجاد کرده است. کمیته های تصمیم ساز و حمایتی نماینده ها را موظف کنند تا از نقطه نظرات اساتید دانشگاهی و کمیته های مشورتی بهره بگیرند.

موحد: برای گردشگری علمی بستری فراهم کرده ایم که در هر مرحله پذیرای 100 دانشجوی پسر و 80 دانشجوی دختر از دانشگاه های کشور باشیم و این طرح از اول تابستان اجرایی خواهد شد.

صمدی رییس کارگروه فرهنگی و گردشگری: ارائه گزارشی از وضعیت کمی و کیفی فرهنگی در ابعاد مختلف و نیز بررسی نقاط ضعف و قوت این حوزه از مهمترین فعالیت های کارگروه فرهنگی می باشد.

طالب بیدختی: بحث بحران آب از چالش های اساسی استان فارس هست و بدنبال آن موضوع بهداشت هست که باآب در ارتباط است. به منظور تدوین برنامه سی ساله، راهکارهایی برای نمک زدایی، آب شیرین کن ها، وضعیت سدها و ....باید مد نظر قرار داد. در ساختمان سازی اصول توسعه پایدار محیط زیست مورد توجه قرار نمی گیرد و ساختمان ها ارزش گذاری نمی شوند.

احمدی دبیر کارگروه خانواده و جمعیت: اتاق فکر می تواند به دانشگاه کمک کند تا مسوولیت اجتماعی خود را به نوعی در قبال جامعه برآورده کند. ابعاد اجتماعی موضوعات مختلف در برخی کارگروه‌ها حضور و نقش خاصی داشته است.

رستم زاده دبیر کارگروه اقتصاد و مدیریت: در حوزه اشتغال باید بتوانیم پیشنهاد‌های عملی برای امر اشتغال و بیکاری ارئه بدهیم.

سردارنیا دبیر کارگروه سیاست: فرصت سازی چدی فکری، مادی و معنوی برای اتاق فکر لازم است. نگاه‌ها باید از گذشته علمی تر باشد؛ باید هم درد جامعه را بفهمیم و هم دردش را متوجه بشویم.

ارشاد رییس دانشگاه شیراز: تلاش اعضای کارگروه‌های اتاق فکر استان فارس بدون چشم‌داشت، ارزشمند و شایسته تقدیر است و این نوع تلاش و فعالیت قطعا اثرات و ثمرات بسیار خوبی به دنبال خواهد داشت. در وضعیت کنونی، ایجاد اتاق فکر و ارائه دیدگاه‌ها و راه‌حل ها ضروری به نظر می‌رسد و می توان بسیاری از مشکلات امروزی را با بهره گیری از توانمند‌ی‌ها و قابلیت‌های اتاق های فکر مرتفع نمود. اگر مسوولی و یا سیاستمداری در جایگاه خود، درست عمل نکرد مشکلات عدیده ای ایجاد خواهد شد و بایستی از توانایی دیگران در این زمینه ها بهره جست. در استان فارس اکثر تصمیماتی که اتخاذ میشد فکری پشت آن نبود. جای بسی خوشحالی است که تفکرات علمی همکاران دانشگاهی به مدد مدیران اجرایی استان آمده است. یکی از پتانسیل های مهم استان فارس بحث گردشگری است. باید از پتانسیل های استان در حوزه گردشگری استفاده شود. در استان فارس باید دامنه استفاده از علم و دانش نخبگان گسترش داده شود و از مراکز و مجموعه آموزش عالی استان برای همفکری و همکاری دعوت شود.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.