1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

مركزي 21 بهمن 1394 ساعت 16:04

در نشست اکران و بررسی مستند مادرکشی در اراک مطرح شد:

ایران رتبه اول فرسایش خاک را در جهان دارد

ایران رتبه اول فرسایش خاک را در جهان دارد

به گزارش ایرنا اراک معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در نشست اکران و بررسی مستند مادرکشی گفت: ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را به خود اختصاص داده است.

محمد فاضلی عصر سه شنبه در نشست نمایش و نقد فیلم مستند مادر کشی در سالن همایش هشت شهریور دانشگاه اراک افزود: همچنین ایران رتبه های برتر تخریب تنوع زیستی و جنگل زدایی در جهان را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: سامانه برنامه ریزی کشور بسیار کوته نظرانه تنظیم شده و کارگزاران بخش های مختلف به خصوص کشاورزی و آب با نگاهی سطحی و گذرا برنامه های خود را تنظیم کرده اند.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری بیان کرد: مسئولان بخش های مختلف کشور برای رکورد دار شدن تصمیم گیری می کنند و نسبت به آینده طرح مورد نظر هیچ تمهید خاصی نمی اندیشند به عنوان مثال مسئولان بخش آب تنها می خواهند به تعداد سدهای نقاط مختلف کشور اضافه کنند و دیگر به محل ساخت سد و اینکه در آینده تکلیف این سد چه می شود تحقیق و پژوهشی انجام نمی دهند.
وی اضافه کرد: در دهه های اخیر برای احیای قنوات اعتبارات کمی هزینه شده است، در حالی که برای ساخت سدهایی که کوچکترین نقشی در احیای آب در کشور ندارد اعتبارات چشمگیری اختصاص داده شده است.
فاضلی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ایران به جای حریم داری، حریم دری نهادینه شده است و در همه بخش ها با شکست حریم، بستر تخریب فراهم شده است.
وی ادامه داد: مسئولان در دوره های مختلف از تخریب قنوات غافل شدند که این غفلت و بی تفاوتی نقش موثری در توسعه نیافتگی کشور ایفا کرد.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار کرد: مسئولان و دولتمردان آب را با قیمت بسیار پایین در اختیار مردم قرار دادند که این مهم نیز سوء مصرف و عدم صرفه جویی را در بین مردم نهادینه کرد.
وی با بیان اینکه باید برای احیاء و حفظ حریم قنات ها و اصلاح قوانین مرتبط، برنامه داشته باشیم، اظهار کرد: در شرایط کنونی، کشور با بحران آب مواجه است که این بحران تا سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت بنابراین نیاز است راهکارها و پیشنهادهایی برای بهره وری بهینه از منابع آب زیرزمینی را در قالب نشست های هم اندیشی اندیشیده شود.
فاضلی تاکید کرد: بحران آب مهم است زیرا زیست پذیری در ایران را در معرض تهدید قرار می دهد و باید از همه گزینه ها برای مدیریت بهتر منابع استفاده کنیم.
وی در خصوص فیلم مستند مادر کشی نیز گفت: هدف فیلم گفت و گو و مشارکت آحاد جامعه در رسیدگی به بحران آب است و در صورت نهادینه ساختن این فرهنگ در جامعه می توانیم مقدمات توسعه پایدار را در جامعه فراهم کنیم.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: این معاونت درخواست حذف 20 دقیقه از فیلم مادرکشی را از تهیه کننده فیلم داشت که در نهایت 18 ثانیه آن حذف شد.
نویسنده و کارگردان فیلم مادر کشی نیز گفت: ساخت این مستند 18 ماه به طول انجامید که حاصل هفت ماه تحقیق و پژوهش بر روی بحران آب در نقاط مختلف کشور بود.
کمیل سوهانی اضافه کرد: فرصت جبران اشتباهات گذشته مهمترین هدف ساخت این فیلم مستند بود.
این همایش با مشارکت اتاق فکر استان مرکزی ، موسسه زیست محیطی سبز اندیشان و سبزگستر مرکزی برگزار شد.
مستند مادرکشی، نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت آب در ایران دارد و با رویکردی پژوهشی می کوشد ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را بررسی کند.
سدسازی های بی رویه و دخالت در اکو سیستم طبیعی، حفر بی رویه چاه های عمیق، انتقال آب بین حوزه های مختلف آبریز، از بین رفتن منابع زیرزمینی آب، بهره وری پایین و برنامه ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت دولتی به جای مدیریت مردمی، از مواردی است که این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن می پردازد.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.