1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

مركزي 20 آبان 1394 ساعت 09:07

رونمایی از سند مسئله شناسی استان مرکزی در سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال

رونمایی از سند مسئله شناسی استان مرکزی در سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال

به گزارش روابط عمومی اتاق فکر استان مرکزی، سند مسئله شناسی استان مرکزی در سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال که به همت اتاق فکر استان مرکزی به مناسبت نوزده آبان، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در دانشگاه آزاد اراک برگزار شد، رونمایی شد. این سمینار با حضور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس شورای مرکزی کانون کارآفرینی کشور و روسای پنج دانشگاه مهم استان و جمعی از کارآفرینان برتر کشور برگزار شد.

مجید حاجی بابایی مدیر اتاق فکر استان مرکزی در آیین رونمایی این سند گفت: تدوین این سند یکی از اقدامات مهم اتاق فکر استان بوده است و این سند حاصل کار جمعی و همفکری نخبگان درون دانشگاه و بیرون از دانشگاه ازجمله صنعتگران است.

حاجی بابایی از به‌روز شدن این سند خبر داد و گفت: این سند هر 6 ماه یک‌بار به‌روز خواهد شد.

به گفته وی، مسائل موجود در استان در هشت کارگروه تخصصی زیرمجموعه اتاق فکر ازجمله صنعت، آب و کشاورزی، محیط‌زیست و منابع طبیعی، اقتصاد؛ اشتغال و کارآفرینی، سلامت، فرهنگی اجتماعی، عمران و شهرسازی و انرژی موردبحث و بررسی قرارگرفته و بیش از هشتاد نفر از کارشناسان، نخبگان و صاحب‌نظران استان در حوزه‌های مختلف به‌عنوان اعضای اتاق فکر استان مرکزی در تدوین این سند نقش مؤثری ایفا کرده‌اند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری سمینار علم، کارآفرینی و اشتغال با تأکید بر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای حل مشکلات محلی، تربیت نیروی کارآمد و مرتبط با نیازهای واقعی جامعه، اظهار کرد: فقدان برنامه‌های راهبردی در زنجیره تربیت نیروی انسانی ماهر، تحقیقات کاربردی و پیوند محصولات علمی با نیازهای جامعه از چالش‌های مهم کشور است و نیاز به تحول بنیادین در ساختار مدیریت مراکز آموزش عالی و ارتباط پذیری آن با لایه‌های اجتماعی دارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اراک با تأکید بر اینکه در اتاق فکر اصل بر اعتماد بر جوانان است و خوشبختانه تاکنون نیز نتایج خوبی گرفته‌ایم؛ که نتیجه‌اش برگزاری سمیناری با این کیفیت و گستردگی در سطح استان است.

رونمایی از میدان علم و توسعه در دانشگاه محل برگزاری سمینار به‌عنوان نماد روز علم، برگزاری کارگاه‌های کارآفرینی، تجلیل از 21 کارآفرین و مدیران برتر بخش صنعت استان و برگزاری نمایشگاه با غرفه‌هایی جهت معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان و برپایی یک غرفه صنایع‌دستی از بخش‌های جانبی این سمینار بود.

در مراسم افتتاحیه این سمینار، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه‌های وزارت تعاون در خصوص توسعه کارآفرینی و اشتغال، با تأکید بااینکه بازیگران اقتصادی و اجتماعی باید در این راستا دست‌به‌دست هم دهند، گفت: تمامی خانواده‌ها، بنگاه‌های دولتی و خصوصی و کارگزاران، بازیگران صحنه ایجاد اشتغال و کارآفرینی هستند.

طائی با تأکید بر نقش بنگاه‌ها و کسب‌وکارهای کوچک در توسعه اقتصادی افزود: بسیاری از کارآفرینان موفق کار خود را از مشاغل خانگی آغاز کرده‌اند. درواقع برای کارآفرین موفق بودن باید هنرکار کردن و خلق ارزش را دریکی از زمینه‌های اقتصادی به دست آورد و در این راستا شناخت امکانات، ابزار و اختیارات ضروری است.

معاون وزیر تعاون هفت جریان تحول‌آفرین در شکوفایی اقتصاد کشور را آموزش و مهارت»، سرمایه‌گذاری، رشد و تولید، محیط مناسب کسب‌وکار، زیرساخت‌های مساعد برای سرمایه‌گذاری، وجود تقاضا و بازار، فرهنگ مناسب و بهره‌وری نیروی کار و نظام اداری تسهیلگر و کارآمد عنوان کرد.

وی نظام اداری تسهیلگر و کارآمد را از مهم‌ترین جریان‌های تحول‌آفرین در شکوفایی اقتصادی دانست و تأکید کرد: این جریان باید به‌صورت پیوسته و همیشگی وجود داشته باشد، در غیر این صورت نقش دولت در این راستا به‌خوبی ایفا نشده است.

در ادامه این مراسم بهروز فروتن، بنیان‌گذار صنایع غذایی بهروز به‌عنوان یک کارآفرین برتر در کشور گفت: در کارآفرینی اندیشه و ایده‌های نو مقدس و قابل‌احترام هستند و عشق به کار، تفکر و نگاه کارآفرینانه عامل ایجاد اندیشه مثبت است.

فروتن ادامه داد: در صورتی می‌توان در سایه کارآفرینی به پیشرفت و موفقیت دست پیدا کرد که خود را بشناسیم و از تجارب و شکست‌های خود در زندگی و شغل خود درس عبرت بگیریم.

بنیان‌گذار صنایع غذایی بهروز اضافه کرد: با تشکیل تعاونی‌ها می‌توان بهترین ایده‌ها را پیاده کرد که وزارت کار و تعاون نیز از آن حمایت می‌کند.

وی در بخشی از سخنانش بیان کرد: تا پیش از انقلاب 600 واحد تولید مواد غذایی در کشور وجود داشت و پس از انقلاب اسلامی این رقم به 12 هزار عدد رسید، اما امروز در مقایسه با 30 سال گذشته و با جمعیت دو برابری، تولیدات کشور تنها چهار افزایش‌یافته است که نشان از ضعف در حوزه تولید و کارآفرینی در کشور و تکنیک‌های نادرست در تولید دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک که میزبان این سمینار بود ضمن اشاره به این‌که روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه برای اولین بار و در 19 آبان ماه به تقویم کشور واردشده است با قدردانی از اتاق فکر استان مرکزی که از ایده برگزاری این سمینار حمایت کرده است گفت: دانشگاه‌های نسل اول بر آموزش، دانشگاه‌های نسل دوم بر پژوهش و دانشگاه‌های نسل سوم بر کارآفرینی استوار هستند و معتبرترین دانشگاه‌های جهان همان دانشگاه‌های نسل سوم هستند.

علیرضا نظام‌آبادی افزود: وجه تمایز این سمینار با سایر سمینارها در مجامع علمی و دانشگاه‌های کشور از این لحاظ است که ازنظر جنس و عیار در سطوح بالاتری قرار دارد و افراد حاضر در این سمینار افراد موفقی هستند که به‌حق علم را در دست گرفته و توانسته‌اند به نحو شایسته‌ای از حوزه کارآفرینی بهره ببرند.

وی تصریح کرد: بررسی‌های صورت گرفته از کشورهای توسعه‌یافته حاکی از آن است که عامل اصلی رشد و توسعه همه‌جانبه و پایدار در جامعه چیزی جز نیروی انسانی متخصص و کارآمد نیست.

رئیس دانشگاه آزاد اراک گفت: ازلحاظ اجتماعی کارآفرینی به معنای رزق و روزی رساندن به اجتماع است و خلاقیت، تعهد، دلسوزی و ازخودگذشتگی از ویژگی‌های بارز کارآفرینان است.

در ادامه رئیس شورای مرکزی کانون کارآفرینی کشور کلید رفع مشکلات اقتصادی را در دست کارآفرینان بزرگ دانست و افزود: در حال حاضر عمده اقتصاد کشورهای آسیایی موفق ازجمله چین، ویتنام، تایلند، کره جنوبی و مالزی در دست این‌گونه افراد است.

مجید ایزدی باز شدن دست بخش خصوصی و افزایش نقش حمایتی دولت‌ها و نظام‌مند شدن سیستم‌های حمایتی را در راستای توسعه کارآفرینی مورد تأکید قرارداد و افزود: دلیل اینکه در کشور همه نوع امکاناتی وجود دارد، اما در توسعه با ضعف مواجه هستیم این است که خود را به‌درستی نشناخته‌ایم.

وی اظهار کرد: کانون کارآفرینی در راستای توسعه این مهم و رشد فعالیت کارآفرینان گام برداشته است، گفت: این کانون برای دستیابی به اهداف یادشده نیازمند حمایت مردمی و حمایت صاحبان قدرت در کشور است.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.