1. حوزه‌های سیاستی
  2. >
  3. سیاست خارجی
  4. >
  5. مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی
  6. >
  7. امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

نوع مطلب: مرور سیاست

27 تیر 1397 ساعت 11:34 شماره مسلسل: 3300630

آمریکا، انتقال سفارت و جنایت علیه مردم فلسطین

آمریکا، انتقال سفارت و جنایت علیه مردم فلسطین

نتیجه انتقال سفارت آمریکا، که برخلاف تمام کنوانسیون‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل بوده است، محرومیت هدفمند فلسطینیان از حقوق انسانی‌شان و نادیده گرفتن حقوق آزادی بیان و تجمع و همچنین نقض گسترده حقوق انسانی توسط نیروهای اشغالگر صهیونیستی است.

بیت‌المقدس،از گذشته تا حال

شـهر بیت‌المقدس با سابقه تاریخی نزدیک به پنج هزار سال یکی از باستانی‌ترین شهرهای مسکونی جهان است. این شهر در‌ گذشته‌ محل حکومت اقوام و طوایف بسیار و حضور آیین‌ها و ادیان مختلف بوده است. از دیـدگاه مـسلمانان، قدس پیش از کعبه قبله اول مسلمین و همچنین دیوار براق (ندبه) محل عروج و آغاز معراج پیامبر‌ بوده‌ است افزون بر این روایات بسیاری به تقدس و عظمت مذهبی این شهر اشاره کرده اسـت. بـه جز مسجدالاقصی (قبله اول) که شامل مسجدالصخره و مسجدالاقصی است، بناهای مقدس بسیاری در‌ این‌ شهر وجود دارد.

امروزه مسلمانان مسجدالاقصی را سومین مکان مقدس (بعد از مکه و مدینه) به شمار می‌آورند. در میان مـسیحیان نـیز قدس جایگاه مهمی دارد. مسیح (ع) در بیت‌ لحم‌ (نزدیک‌ قدس متولد شده است و قدیمی‌ترین‌ کلیساها‌ و قبور‌ بزرگان دین مسیح در بخش قدیمی شهر قدس قرار دارد و در زمره اراضی مقدس محسوب می‌شود.از دیدگاه یـهودیان، قـدس قـلب‌ ملت‌ یهود‌ لقب گرفته و نـماد حـکومت اسـراییل باستانی است. یهودیان‌ معتقدند‌ که تاریخ قدس از سه هزار سال پیش و زمان داود پیامبر آغاز می‌شود که هیکل (معبد) سلیمان را در‌ آنجا‌ سـاخته‌ بـود. بـسیاری از یهودیان هنوز معتقدند که این معبد باید‌ تـجدید بـنا شود. جنبش صهیونیسم، که به وجود آورنده حکومت اسراییل است. نام خود را از کوه صهیون‌ در‌ این‌ شهر بر گرفته اسـت. بـعد از مـهاجرت یهودیان به فلسطین، در‌ دست‌ گرفتن قدس، همواره از اهداف آنها بـه شمار می‌رفت. در دوران قیمومیت انگلیس، به دلیل ترس‌ این‌ کشور‌ از واکنش مسلمانان، یهودیان فقط به اسکان در بخش‌هایی از شهر و حـوالی‌ آن اجـازه‌ یافتند.

شهر کنونی بیت‌المقدس از دو بخش قدیم و جدید تشکیل شده‌ اسـت‌. بـخش‌ قدیمی که حصاری دور تا دور آن وجود دارد، دربردارنده اماکن مقدس است‌ و شامل‌ چهار محله مسلمانان، یهودیان، مسیحیان و ارمـنیان اسـت.

بـخش جدید که از نظر معماری‌ و بافت‌ شهری‌ مدرن به شمار می‌رود نیز دارای محله‌های فـلسطینی نـشین در قدس شرقی است که‌ از‌ نظر ساختمان‌سازی و معماری با نقاط یهودی‌نشین فرق دارد. پس از خـروج‌ بـریتانیا‌ از‌ فـلسطین و تصمیم سازمان ملل مبنی بر تقسیم فلسطین وضعیت قدس به صورتی خاص (منطقه‌ای‌ کـه‌ تـحت نظر سازمان ملل اداره می‌شد و از هر دو کشور مذکور، اسراییلی‌ و فلسطینی‌ مجزا‌ بود) درمی‌آمد. امـری کـه موجب مخالفت فلسطینیان و اعراب شد.

در نتیجه‌ مخالفت‌ مسلمانان‌ و کشورهای عربی و اسلامی با این تـقسیم نـاعادلانه، جنگ اعراب و اسراییل آغاز شد‌ و بخش‌ غربی قدس به اشغال اسراییل درآمد. در جـنگ شش‌روزه ژوئن 1967 اسـراییل تمامی کرانه‌ باختری‌ رود اردن، قدس و بلندی‌های جولان و صحرای سینا را به تصرف خود درآورد‌. بر‌ اساس قطعنامه‌های سـازمان ملل، (قطعنامه 242‌ شورای‌ امنیت‌) قدس شرقی منطقه‌ای اشغالی است که باید‌ هـر‌ چـه سریع‌تر تخلیه شود.قطعنامه 478 شورای امنیت در مورد تصمیم به پایتخت‌ اعلام‌ کردن قدس (سال 1980) توسط‌ اسـراییل‌، ایـن امـر‌ را‌ مغایر‌ حقوق بین‌الملل دانست و بر این نکته‌ تأکید‌ کرد که همچنان کـنوانسیون چـهارم ژنو (در مناطق اشغالی) در مورد قدس‌ قطعیت‌ دارد. شورا همچنین از کشورهایی که‌ هیئت دیپلماتیک به قدس‌ اعزام‌ کرده‌اند، خواست تا هیئت‌های‌ خود‌ را فرابخوانند. قطعنامه 904 (18 مارس 1994) بار دیگر مفاد قطعنامه 478 را‌ تائید‌ کـرد. قطعنامه‌های اخیر شورای‌ امنیت‌ (بعد‌ از گشایش تـونل‌ در‌ کـنار حرم شریف و درگیری‌ فلسطینیان‌ و نیروهای اسراییل کـه ده‌ها کشته و خمی بر جای گذاشت) در 1996 همه قطعنامه‌های پیشین‌ خود‌ را در مورد قدس بار دیـگر‌ قـابل‌ اجرا و جاری‌ دانست‌. (قطعنامه‌ 1037) بـنابراین از دیـدگاه‌ سازمان مـلل قـدس هـمچنان منطقه اشغالی و تابع قوانین مربوط بـه اشـغال در حقوق بین‌الملل است.

انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

دونالد ترامپ،رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، در تاریخ 14مه 2018بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا در اسراییل را به بیت‌المقدس منتقل کرد که این امر کاملاً منافی با وضعیت حقوقی بیت‌المقدس و برخلاف قطعنامه‌های سازمان ملل متحد بود. در پی این تصمیم، درگیری‌های گسترده در سرزمین اشغالی صورت پذیرفت. طی این درگیری‌ها میان معترضان فلسطینی با صهیونیست‌ها ،بیش از 150 فلسطینی شهید و ۲۷۰۰ نفر زخمی شدند. در میان شهدای فلسطینی کودکان و نوجوانان کم سن و سال و زنان پرستار نیز به چشم می‌خورند.

اوضاع متشنج حاصل از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس آنچنان وخیم بود که کمیسر عالی حقوق بشر از اسرائیل درخواست نمود تا استفاده از زور را در برخورد با فلسطینیان متوقف نماید.کمیسر عالی حقوق بشر ،به دنبال کشته و مجروح شدن شمار زیادی از فلسطینیان، از رژیم اسرائیل خواست تا از عدم استفاده مجدد از زور و همین‌طور مسئولیت‌پذیری مرتکبان اطمینان حاصل نماید.علاوه بر آن دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر نیز اعلام داشت که در طول این اعتراضات، 42 فلسطینی کشته و 5500 نفر مجروح شده‌اند. این آمار در حالی است که بسیاری از کشته‌شدگان غیرمسلح بوده و تهدیدی جدی برای نیروهای امنیتی اسرائیل ایجاد نکرده بودند. در حالی که به موجب حقوق بین‌الملل نیز ، فلسطینی‌ها حق گردهمایی و بیان مسالمت‌آمیز را دارند. با این حال ،شمار استفاده از سلاح‌های کشنده علیه تظاهرات کنندگان و معترضان روبه افزایش گردید و هشدارهای سازمان ملل متحد و دیگران نتیجه‌ای نداشت.

اقدام غیرقانونی آمریکا

در ‌‌٢٩‌ نوامبر سال ٢٠١٢، مجمع عمومی سازمان ملل در قـطعنامـۀ ١٩/٦٧، بـا ١٣٨‌ رأی‌ موافق‌ و ٩ رأی مخالف (عدم حضور ٤١ دولت در جلسه )، فلسطین را به‌صورت دوفاکتو به منزلۀ‌ کشور به رسمیت شناخت و موقعیت آن را از «نهاد ناظر غیر عضو به‌ دولت ناظر غیر عضو‌ تغییر‌ داد؛ درحالی‌که هنوز سرزمین‌های فلسطینی در اشغال نظامی است.

نهایتاً مجمع عمومی در ١٨ دسامبر سال ٢٠١٤، با تصویب قطعنامه‌ای با‌ رأی‌ موافق ١٨٠ کشور، حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین، از جمله حق تشکیل کشور مستقل فلسطینی، را به رسمیت شناخت و از همۀ کشورها خواست به کمک‌های خود به‌منظور‌ عملی‌ شدن‌ هر چه سریع‌تر حق‌ تعیین‌ سرنوشت‌ این مـردم ادامه دهند (٢٠١٤ ,٦٩١٦٥/A/RES) و در قطعنامه‌ای دیگر در تاریخ ١٩ دسـامبر سـال ٢٠١٤ بـر حاکمیت دائمی مردم‌ فلسطین‌ بر‌ سرزمین اشغالی فلسطین ، از جمله بیت‌المقدس شرقی‌، دوباره‌ تأکید کرد (٦٩٢٤١/A/RES) .لذا پرواضح است که انتقال سفارت به بیت‌المقدس، اقدامی برخلاف مبانی حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل است.

نتیجه‌گیری

انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، پردة‌ نمایش نقض‌های حقـوق بـشـر و بـشردوسـتانه و درد و رنـج صـدها زن و مـرد و کودک است که جهان بار‌ دیگر‌ به نظارة آن نشسته است . اقـدام ایالات متحده آمریکا در انتقال سفارت خود به قدس و در ادامه‌ی آن حملۀ گستردة‌ نظامی‌ و کاربرد مهمات و حملـه‌ بـه‌ افـراد و کشتار‌ غیرنظامیان به‌خصوص کودکـان و زنـان‌ از سوی رژیم صهیونیستی و همراهی آمریکا با آن رژیم،باعث گردیده که گروه‌های مـختلف حقوق بشر در مناطق اشغالی، اقـدام دولت آمریکا در انتقال سفارت را محکوم کرده‌ و در خصوص حملـۀ گستردة نظامی رژیم اسرائیل به معترضان فلسطینی هشدار جدی دهند. بنابراین می‌توان با قطعیت اذعان داشت که دولت ترامپ با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس،شریک اصلی جرم و جنایت رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین است،چرا که با این اقدام، شرف و حیثیت فلسطینیانی را هدف قرار داد که سال‌ها در راه آن که همان حفظ تمامیت ارضی سرزمینشان است مبارزه کرده‌اند ،کوتاه نیامده‌اند و در راه آن جان داده‌اند. این اقدام غیرقانونی آمریکا موجب گردید، ده‌ها هزار فلسطینی به انتقال سفارت واشنگتن ،اعتراض نمایند و در این راه جان خود را از دست دهند و نقض کنوانسیون چهارم ژنو به علت کشتار مردم با استفاده غیرقانونی از زور صورت گیرد.

این اقدام آمریکا، که برخلاف تمام کنوانسیون‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل بوده است،موجب محرومیت هدفمند فلسطینیان از حقوق انسانی‌شان و نادیده گرفتن حقوق آزادی بیان و تجمع وهم چنین نقض گسترده حقوق انسانی توسط نیروهای اشغالگر صهیونیستی گردید که علاوه بر لزوم مجازات بین‌المللی آن رژیم کودک کش ،دولت ایالات متحده آمریکا نیز بایستی پاسخگوی اقدام غیرقانونی خود باشد.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.