1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: یافته‌های‌ پژوهشی سیاستی

سيستان و بلوچستان 30 بهمن 1396 ساعت 13:39

مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان سیستان و بلوچستان

گزارش یک محرومیت

گزارش یک محرومیت

استان سیستان و بلوچستان بزرگترین استان کشور از نظر مساحت است. حدود 300 کیلومتر مرز آبی با دریای عمان و 1100 کیلومتر مرز بین‌المللی با دو کشور پاکستان و افغانستان و دارا بودن بیش از دو و نیم میلیون نفر جمعیت، جایگاه متمایزی به این استان بخشیده‌است. در این گزارش تلاش شده‌است «حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری»، «حوزه سیاست محیط‌زیست، آب و کشاورزی» و «حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی» مطالعه، بررسی و آسیب‌شناسی شود و راهکارهای موثر هر معضل یا مساله پیشنهاد گردد.

گزارش «مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان سیستان و بلوچستان» یکی از مجموعه‌ گزارش‌های استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری است که برای اولین‌بار انتشار می‌یابد تا مورد استفاده نخبگان، سیاستگذاران و مدیران استانی، پژوهشگران، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌ها قرار بگیرد.

از لحاظ ساختاری، نوشتار حاضر در سه حوزه سیاستی تنظیم شده است که توصیف‌ها و تبیین‌هایی که از هر حوزه می‌شود، از نظر تحلیلی به حوزه‌های دیگر نیز کمک می‌کند:

1- حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری

2- حوزه سیاست محیط زیست، آب و کشاورزی

3- حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی

در انتهای گزارش نیز، به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مسایل استان در سه حوزة نامبرده پرداخته می‌شود.

اما قبل از ورود به بحث و بررسی مسایل استان در حوزه‌های نامبرده، باید به دو نکته توجه داشت. اول اینکه، تمرکز گزارش در هر قسمت بر یک حوزه خاص و تفکیک مسائل آن از دو حوزه دیگر، فقط از زاویه تحلیلی و به قصد بررسی دقیق‌تر مسئله از آن منظر بوده و در واقعیت امر و دنیای واقعی این مسائل بطور یکجا و درهم‌تنیده وجود دارند و امکان تفکیک ماهوی آنها وجود ندارد. دوم اینکه، همان‌گونه که در واقعیت این حوزه‌ها درهم‌تنیده هستند، در امر سیاست‌گذاری و اجرا نیز باید این حوزه‌ها را با یکدیگر در نظر گرفت. بنابراین، هیچ یک از حوزه‌ها بر دیگری هم از منظر تحلیلی و هم از منظر اجرایی ارجحیت ندارد. برای مثال، حل یک‌جانبه مسائل اقتصادی نمیتواند در اولویت باشد و حتی محال است، مادامیکه مسائل با یکدیگر در نظر گرفته نشوند و آثار دیگر حوزه‌ها نیز بررسی نشود؛ چه بسا در این صورت، راهکارها، نه‌تنها اثربخش نبوده، که حتی میتواند آثار منفی و معکوس داشته باشد.

برای دریافت متن کامل این گزارش از لینک دانلود زیر استفاده نمایید.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.