1. حوزه‌های سیاستی
 2. >
 3. سیاست اجتماعی و فرهنگی
 4. >
 5. گروه‌های اجتماعی خاص
 6. >
 7. زنان

نوع مطلب: یافته‌های‌ پژوهشی سیاستی

14 بهمن 1396 ساعت 14:27 شماره مسلسل: 7700475

طبق یافته‌های پیمایش ایسپا در سال 1393:

50 درصد مردم تهران معتقدند دولت نباید در موضوع حجاب دخالت کند

50 درصد مردم تهران معتقدند دولت نباید در موضوع حجاب دخالت کند

در روزهای اخیر با شکل‌گیری پدیده «دختران خیابان انقلاب» موضوع حجاب زنان بیش از پیش مورد توجه دولت و جامعه قرار گرفته است. موضوع حجاب و به طور اعم مسئله زنان، از مهم‌ترین مسائلی است که نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه است. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در سال 1385 پیمایشی درباره حجاب در بین مردم تهران انجام داد که در اردیبهشت 1393 موج دوم آن در تهران اجرا شد، پیشتر ایسپا خلاصه‌ای از این گزارش را منتشر کرده بود، ولی اینبار به دلیل افزایش حساسیت موضوع حجاب در جامعه؛ شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) جزئیات بیشتری از این پیمایش مهم را منتشر می‌کند.

در روزهای اخیر با شکل‌گیری پدیده «دختران خیابان انقلاب» موضوع حجاب زنان بیش از پیش مورد توجه دولت و جامعه قرار گرفته است. موضوع حجاب و به طور اعم مسئله زنان، از مهم‌ترین مسائلی است که نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه است.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در سال 1385 پیمایشی درباره حجاب در بین مردم تهران انجام داد که در اردیبهشت 1393 موج دوم آن در تهران اجرا شد. در گزارش موج دوم این پیمایش برخی یافته‌های آن با سال 1385 مقایسه شده است. این پیمایش به سؤالات زیر می‌پردازد:

 1. مردم به چه نوع پوششی در حال حاضر تمایل دارند؟
 2. مردم وضعیت فعلی حجاب در جامعه را چگونه می­دانند؟
 3. مردم چه سیاستی در قبال مسئله حجاب را ترجیح می­دهند؟
 4. چه تفاوتی بین گروه­‌های مختلف اجتماعی درباره مسئله حجاب وجود دارد؟

پیش‌تر، ایسپا خلاصه‌ای از یافته‌های پیمایش سال 1393 را منتشر کرده بود، ولی این‌بار به دلیل افزایش حساسیت موضوع حجاب در جامعه شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) جزئیات بیشتری از این پیمایش مهم را منتشر می‌کند.

نتایج نشان داد پوشش مانتو همراه با شال در بین مردم شهر تهران محبوب­‌تر است به گونه‌­ای که 32 درصد این تصویر را به عنوان پوشش مورد علاقه خود انتخاب کرده‌­اند. مانتو و مقنعه و چادر که بیشتر مورد تأیید فرهنگ رسمی جامعه است به ترتیب با 20.4 و 14.7 درصد در رتبه‌­های بعدی قرار دارند. اما نکته قابل تأمل این است که از طرفداران مانتو و مقنعه و چادر در طول زمان کاسته شده است. میزان تمایل مردم شهر تهران به پوششی که توسط فرهنگ رسمی ترویج و تشویق تبلیغ می‌­شود (مانتو و مقنعه و چادر) از 54.4 درصد در سال 1385 به 35.1 درصد در سال 1393 تقلیل پیدا کرده است. نکته قابل توجه این است که تمایل جامعه از پوشش مانتو و مقنعه و چادر به سمت پوشش مانتو و شال سوق پیدا کرده است. یافته­‌های نظرسنجی نشان داد مردان و زنان به یک اندازه نسبت به هر کدام از انواع پوشش تمایل دارند. متأهلین، افراد مسن­‌تر، افراد کم­‌درآمدتر و افرادی که تحصیلات دیپلم و زیردیپلم دارند نسبت به پوشش‌­های مورد تأیید نظام بیشتر اقبال نشان داده‌­اند و بالعکس مجردین، جوانان، افراد پردرآمد و افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند نسبت به نحوه پوشش مانتو در اشکال مختلف اقبال بیشتری نشان داده‌­اند. حدود 40 درصد از کسانی که درآمد خود را متوسط اعلام کرده‌­اند پوشش مانتو شال را ترجیح می­‌دهند.

مردان و زنان دیدگاه یکسانی در مورد سیاست­‌های مرتبط با حجاب دارند

اما در پاسخ به این پرسش که چه پوششی اکنون در جامعه رایج است پوشش شال و مانتو کوتاه با حدود 34 درصد در رتبه اول قرار گرفته است. فقط حدود 5 درصد از پاسخگویان پوشش رایج را شکل چادر و مانتو مقنعه می‌­دانند. نکته قابل توجه این است که مردان و زنان، مجردین و متأهلین، دانشگاهی و غیردانشگاهی در مورد وضعیت فعلی پوشش دیدگاه یکسانی دارند. فقط اقشار پردرآمد نسبت به سایرین پوشش‌­های مانتو کوتاه را رایج­‌تر می‌­دانند.

47 درصد کسانی که مانتو بلند و شال را پوشش رایج جامعه می­‌دانند معتقدند این پوشش برای جامعه مناسب است و حدود 18 درصد نیز معتقدند مناسب جامعه نیست و باید جلوی رواج آن گرفته شود.

نکته قابل توجه این است 46 درصد کسانی که مانتو کوتاه با شال را پوشش رایج جامعه می­‌دانند معتقدند این پوشش مناسب جامعه نیست و باید جلوی رواج آن گرفته شود و 20 درصد نیز معتقدند این پوشش برای جامعه مناسب است.

از پاسخگویان در مورد سیاستی که دولت باید در قبال بدحجابی اتخاذ کند پرسیده شده که نزدیک به نیمی از پاسخگویان (49.2 درصد) معتقدند حجاب مسئله­‌ای شخصی است و دولت نباید در آن دخالت کند. این میزان در سال 1385 برابر با 34.8 درصد بوده است که نشان می­‌دهد تعداد افرادی که معتقدند دولت نباید در بحث حجاب دخالت کند در این مدت افزایش حدود 15 درصدی داشته است. در مقابل حدود 40 درصد پاسخگویان معتقدند باید با بدحجابی برخورد شود که این میزان در سال 1385 برابر با 55.5 بوده است که از میزان افرادی که معتقد به برخورد با بدحجابی هستند نیز حدود 15 درصد کاسته شده است. مردان و زنان دیدگاه یکسانی در مورد سیاست­‌های مرتبط با حجاب دارند اما متأهلین، افراد مسن­‌تر، افراد دانشگاهی و افراد پردرآمدتر نسبت به سایرین بیشتر معتقد به برخورد با بدحجابی هستند و در مقابل مجردین، جوانان، افراد دیپلم و زیردیپلم و افراد کم­‌درآمدتر نسبت به سایرین بیشتر معتقد به عدم دخالت دولت در مسئله حجاب هستند.

برای مطالعه‌ی این پیمایش بر روی دریافت متن کامل کلیک کنید:

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.